hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

BZ 2/2015


RUBRIKA OFTAMOREUMATOLÓGIA

Reumatoidná artritída a očné prejavy

 

prof. MUDr. Jozef Rovenský, DrSc., FRCP, Národný ústav reumatických chorôb, Piešťany

doc. MUDr. Igor Kozák, PhD., MAS, Jacobs Retina Center, University of California, San Diego

 

Reumatoidná artritída je časté, závažné zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje všetky vekové skupiny, najviac pomerne mladých ľudí a ženy pred menopauzou. Príčina vzniku reumatoidnej artritídy nie je doteraz známa. Predpokladá sa, že ide o ochorenie, ktoré  v prípade ge­neticky predisponovaných jedincov spúšťa určitý mikroorganizmus. Ochorenie skracuje život až o desať rokov. Cieľom liečby je dosiahnu­tie remisie, liečba však musí byt včasná, agresívna.

 

Celý článok


RUBRIKA PRVÁ POMOC

Viete poskytovať prvú pomoc?

 

Čo treba urobiť ako prvé?

Zhodnotiť situáciu bez ohrozenia vlastného života
Zistiť príznaky úrazu, ochorenia
Poskytnúť prvú pomoc
Privolať špecializovanú zdravotnícku pomoc

Ak sa vyskytnú viaceré poranenia jednej osoby, alebo viacerých osôb, treba najprv riešiť tie, ktoré ohrozujú život.

Medzi život ohrozujúce stavy patria: zastavenie dýchania a krvného obehu, veľké vonkajšie krvácanie, bezvedomie a šok.


Celý článok

 

RUBRIKA DIABETOLÓGIA

Nebudem už nikdy jesť cukor?

"Máš cukrovku, už nikdy žiadne sladkosti!" Do akej miery je tento príkaz aktuálny? Sladké jedlá a stravovanie diabetika, ako to ide dohromady?

Správne edukovaný diabetik vie, že nič nemá vyslovene  zakázané. Pozná potraviny a ich vplyv na glykémiu. Diabetik s primeranou telesnou hmotnosťou a glykémiou dlhodobo pod kontrolou môže konzumovať akékoľvek jedlo, ak ho vie správne vyhodnotiť na sacharidové jednotky (SJ) a pokryť primeranou dávkou inzulínu. Aj sladkosti, prečo nie, i keď určite nie každý deň. Šetrite si svoj inzulín na kvalitnejšie potraviny, hlavne tie s vlákninou. Ak si už diabetici II. typu s primeranou hmotnosťou predsa len niekedy chcú dať niečo sladké, mali by dať prednosť dia zákuskom. Diabetici s nadváhou by však zákusky a sladkosti nemali jesť vôbec. Veď ani zdravým ľuďom sa neodporúča konzumovať ich denne. Cukor nedodáva telu žiadne vitamíny ani minerálne látky, je len zdrojom energie. Na druhej strane zvyšuje telesnú hmotnosť, diabetikovi glykémiu a ohrozuje kvalitu zubnej skloviny.


Celý článokRUBRIKA ROZHOVOR

Osteoporotické zlomeniny

Prečo takýto pacienti umierajú? Ide o následné komplikácie?

Dožiť sa vysokého veku sa dnes považuje vo vyspelom svete za niečo takmer prirodzené, vďaka zvyšovaniu životného štandardu či úrovne a, samozrejme, zlepšeniu zdravotníckej starostlivosti. Perspektíva nárastu obyvateľstva nad 65 rokov - to je obdobie, kedy sa začínajú najviac vyskytovať osteoporotické zlomeniny - hovorí o tom, že v roku 2050 dôjde k viac ako zdvojnásobeniu počtu zlomenín horného konca stehnovej kosti z dnešných približne 2,7 milióna na 6, 5 milióna. Znamená to aj porovnateľné zvýšenie finančných nákladov. Dnes sú finančné náklady na uzdravenie takto postihnutých ľudí len v Európskej úniu 32 miliárd eur a očakáva sa, že v roku 2050 sa toto číslo vyšplhá na 76 miliárd eur.


Celý článok


RUBRIKA NEUROLÓGIA

Parkinsonova choroba nie je iba tras

Prečo vôbec niekto na túto chorobu ochorie? Zohráva svoje genetika?

Väčšinu prípadov môžeme označiť za sporadickú formu ochorenia, čo znamená, že príčinu nepoznáme. Štatistiky uvádzajú, že asi desať až 15 percent prípadov má genetický základ, a odhalené boli aj gény, ktoré sa na ochorení podieľajú. Genetická príčina je pravdepodobná najmä pri skorom začiatku ochorenia. Niektoré gény môžu byť príčinou toho, že v mozgových centrách sa hromadia špecifické bielkoviny, čo má za následok odbúranie neurónov v bazálnych gangliách. Čoraz častejšie sa však poukazuje na to, že pri vzniku ochorenia dochádza k istej súhre viacerých vplyvov genetickej príčiny, ako aj vplyvov vonkajšieho prostredia. Do popredia sa dostáva teória oxidačného stresu a študuje sa i vplyv mnohých environmentálnych faktorov. Jednoznačnú príčinu však zatiaľ nepoznáme.


Celý článok


RUBRIKA OBEZITOLÓGIA

Diétna liečba obezity - prístup na základe medicíny dôkazov

MUDr. Viera Kissová, PhD. Interná klinika a Oddelenie liečebnej výživy FN Nitra a UKF Nitra

Zmenený pomer

Mnoho pozornosti sa venuje diétam so zmeneným pomerom hlavných živín. Môže ísť o znížený obsah sacharidov (chlieb, pečivo a ostatné prílohy) a zvýšený príjem bielkovín. Tieto diéty sú dnes veľmi moderné a v prísnej forme i zdraviu nebezpečné. Hlavne pre ľudí s akýmkoľvek chronickým ochorením ich bez odbornej konzultácie s lekárom neodporúčame vôbec  skúšať!

Špeciálne postavenie v optimalizácii telesnej hmotnosti majú ovocie a zelenina. Dnes sa odporúča zjesť asi 400 g zeleniny a 300 g ovocia denne! Dá sa to dosiahnuť, ak sa zredukuje príjem mäsa a mliečnych produktov. Takéto stravovanie zabezpečí pokles telesnej hmotnosti a v krátkom i dlhodobom časovom horizonte.

Celý článok


RUBRIKA HOLISTICKÁ TERAPIA

Liečba (s) delfínmi

 

Zuzana Mathéová žije v Bratislave, je inštruktorka prístrojového potápania a za delfínoterapiou vždy vycestuje spolu s klientmi: „Pre mňa to nie je práca, ale silný zážitok. Mám pocit, že som vyvolená, keď môžem spolu s delfínmi pomáhať chorým ľuďom."

Danica Janiaková

www.klub50.sk


Celý článok

 

ŠPORTOVÝ  ÚRAZ  je predovšetkým  BOLESŤ, OPUCH  A  ZÁPAL

Hoci sa športovanie považuje za prínosnú pohybovú aktivitu pre komfortný a zdravý život, z rôznych dôvodov dochádza často k úrazovým rizikám. Definícia hovorí: športový úraz je náhle narušenie celistvosti tkanív, ktoré vzniká pôsobením vonkajšieho násilia (tlaku, sily) pri športovaní.

Vzniknutej situácii dominujú príznaky - bolesť, opuch aj zápal a neskôr modrina (hematóm), prejavujúce sa rôznou intenzitou. Dostavia sa náhle a nečakane aj v prípadoch, ktorým nemusí nevyhnutne predchádzať úraz spôsobený vykĺbením, podvrtnutím, natiahnutím, narazením či pomliaždením.

 

Celý článok