hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

BZ 4/2015

RUBRIKA NEPOČUJÚCE DIEŤA

Na svete je nový portál NepočujúceDieťa.sk


Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis

Nepočujúcim pomáha už trinásť rokov. Realizuje programy, ktoré im uľahčujú život alebo majú napomôcť systémovým zmenám, ako je napríklad program mobilný pedagóg, pretože ich víziou je krajina, v ktorej počujúci rozumejú nepočujúcim.Celý článok

 

 


RUBRIKA UROLÓGIA

TÉMU PRINÁŠA

Pre zápaly močových ciest platí: Najprv liečba, potom prevencia!

 

Močovo-pohlavný trakt má v našom organizme nesmierne dôležitú, kľúčovú funkciu. Pre prípady zápalov však platí: ak sa opakujú, treba ich liečiť, a až potom nastúpi sekundárna prevencia.

Práve aj v období bez ťažkostí je potrebné dbať na prevenciu a predchádzať problémom. Sú všeobecné preventívne opatrenia, ktoré môže dodržiavať každý, aj bez vyhľadania odborníka ešte predtým, ako sa vyskytne problém s močením. Základom je pravidelný pitný režim.

Celý článok


RUBRIKA INFEKČNÉ OCHORENIA

Tohtoročná chrípková sezóna bola výraznejšia ako vlaňajšia

 

Aktivitu chrípkových ochorení v uplynulej chrípkovej sezóne 2014 / 2015 na Slovensku možno v porovnaní s minuloročnou charakterizovať ako vyššiu. Spomedzi vírusov, ktoré spôsobovali ochorenia tohto typu jednoznačne prevažoval vírus chrípky typu A nad vírusom typu B. V medziročnom porovnaní vzrástol počet hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO) o viac ako štvrtinu.V chrípkovej sezóne 2014 / 2015 navštívilo na Slovensku lekára s respiračnými a chrípkovými ochoreniami približne 1 milión 716 tisíc ľudí, pričom najviac ich bolo vo vekovej skupine ekonomicky aktívneho obyvateľstva.


Celý článok

RUBRIKA Spýtali sme sa za vás

Dá sa hypertenzii predísť? Funguje tu prevencia?

 

V medicíne nič nie je čiernobiele. Často sa aj v médiách dáva priestor informáciám, že ak budeme zdravo žiť, dostatočne sa hýbať, nesoliť, hypertenzia nám nehrozí. Nie je to také jednoduché. Aj keď súčasťou zásad primárnej prevencie, aby sa nám srdcovo-cievne ochorenia nerozvinuli priveľmi zavčasu, je naozaj dodržiavať zásady správneho životného štýlu. Patrí sem zbytočne priveľa nesoliť, dostatočne sa hýbať, mať svoju telesnú hmotnosť pod kontrolou, nefajčiť, vedieť dostatočne oddychovať a dopriať si dostatok spánku. Ak aj toto všetko splníme, nemáme stopercentnú záruku, že zabránime vzniku srdcovo-cievneho ochorenia, teda aj hypertenzie.

 

Celý článok

RUBRIKA GYNEKOLÓGIA

Opakované urologické a vaginálne infekcie

 

Možno sa niekomu bude zdať zvláštne, prečo miešame veci, ktoré na prvý pohľad spolu vôbec nesúvisia. Pravda je však taká, že vzhľadom na blízkosť pošvy a močovej rúry sa stav týchto dvoch orgánov vzájomne ovplyvňuje. Niekedy sa stáva, že žena trpí opakovanými zápalmi močových ciest, ktoré odolávajú liečbe, pritom príčina je doslova o pár centimetrov vedľa - v pošve. Ale býva to aj opačne.

Nech už ide o ktorýkoľvek typ infekcie, vždy si zasluhuje absolútnu pozornosť zo strany lekára a maximálnu disciplínu pri liečbe zo strany pacientky, a to až do úplného vyliečenia. Nedoliečený zápal totiž zvykne odolávať liečbe a môže prejsť do chronického stavu, ktorý sa lieči podstatne ťažšie.

Celý článok

RUBRIKA KOŽNÉ OCHORENIA

Nepríjemný svrbivý problém

 

Ako vzniká alergická reakcia?

„Za vznik alergickej reakcie zodpovedajú takzvané žírne bunky. Nachádzajú sa na takých miestach nášho tela, ktoré sú v kontakte s vonkajším prostredím, na slizniciach, na koži. Majú funkciu chrániť nás pred jedmi, toxínmi a inými vplyvmi z vonka. Kým všetky fungujú, ako majú, je všetko v poriadku. Keď sa však začnú priveľmi aktivizovať, nastane problém, tak ako v prípade pacientov s chronickou spontánnou urtikáriou. Isté špecifické mediátory (v tele je ich niekoľko desiatok, ba až stovky), ako napríklad histamín, sa začnú z väzikuliek na žírnych bunkách uvoľňovať a dokážu to veľmi rýchlo. Je to vlastne naša prvá línia obrany. Na rozdiel od iných obranných reakcií imunitného systému, táto prebehne do piatich minút. Napríklad iný typ obrannej reakcie imunitného systému, tvorba protilátok, môže trvať aj niekoľko dní či týždňov. Mediátory uvoľnené zo žírnych buniek pôsobia na cievy v zasiahnutom mieste, rozširujú ich a zvyšujú priestupnosť cievnej steny, čo vedie k úniku tekutiny mimo ciev. Miesto opuchne, je začervenané, práve pre roztiahnuté cievy a rozvinie sa chronický zápal. Chronická urtikária má tiež charakteristiky autoimunitného ochorenia, kedy telo bojuje samé proti sebe," vysvetľuje imunoalergológ Radovan Košturiak.

 

Celý článok

RUBRIKA KOLEKTÍVNE ZDRAVIE

Kolektívna imunita

 

Očkovanie má mimoriadny význam najmä v prevencii tých infekčných ochorení, ktoré majú ťažký priebeh, sú spojené so závažnými komplikáciami a trvalými následkami, resp. v prípadoch, keď ochorenie vo vysokej miere končí smrťou. Podľa údajov WHO sa v súčasnosti vďaka očkovaniu predíde dvom až trom miliónom úmrtí ročne.

Celý článok

RUBRIKA OCHORENIA DÝCHACÍCH CIEST

TÉMU PRINÁŠA

Trápi vaše dieťatko kašeľ, zápal a oslabená imunita?

 

Ak infekcia napadne dýchacie cesty a rozvinie sa v nich zápal, môže dôjsť k obmedzenia dýchania, a tým aj sťaženému zásobovaniu tela kyslíkom. Takéto ochorenia môžu mať rozmanitý charakter a príčiny.

Príznaky „prechladnutia"

  • opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa,
  • kýchanie, kašľanie,
  • zvýšená teplota (do 38°C),
  • lesklé oči,
  • väčšia únavnosť a nechutenstvo.

Podporná liečba

Rodičia sa pri zvládaní infekcií dýchacích ciest často spoliehajú aj na podpornú liečbu, s cieľom dieťatku pomôcť zvládnuť boj s vírusom. Jej súčasťou je telesné šetrenie, až pokoj na lôžku, a pohodlné, ľahké oblečenie Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo šalvie lekárskej, repíka a rumančeka. Šalviu možno použiť aj ako kloktadlo podobne ako aj teplú slanú vodu. Vhodné je kloktať niekoľko minút  každé tri hodiny. Prospieva zvlhčovanie miestnosti, v ktorej sa dieťa zdržiava, a zároveň jej dobré vetranie, vlhké inhalácie eukalyptového oleja alebo rumančeka v horúcej vode, teplé obklady na hrdlo, ľahká strava bohatá na vitamíny, veľa tekutín (teplý nápoj menej dráždi na kašeľ), spolu so zvládnutím samotných príznakov, ako sú napríklad kašeľ a nádcha a samozrejme, dobré je tiež zamerať sa na podporu imunity. Detským pacientom bude isto chutiť multivitamínové želé VIBOVIT na posilnenie imunity. Podľa pediatričky je dobré myslieť na imunitu už v predstihu, ešte pred nástupom chladných dní. „Rodičia určite nič nepokazia, ak dávku vitamínov v ovocí a zelenine „zosilnia" multivitamínovým prípravkom na posilnenie imunity. Nie vždy a nie všetky deti, aj napriek snahe rodičov, vedia zo stravy vyťažiť optimálne množstvo vitamínov a stopových prvkov. Začať sa pripravovať na jeseň posilňovaním obranyschopnosti je dobré aj počas stále ešte horúcich dní, keď sa detský organizmus musí vyrovnávať s prechodmi z prehriateho interiéru do klimatizovaného, napríklad aj v obyčajnom nákupnom centre. Väčšinou sa to tiež končí nádchami a soplíkmi."

Celý článok