hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

BZ 6/2015

RUBRIKA ZRIEDKAVÉ OCHORENIA

Gaucherova choroba: Zlepšime diagnostiku a liečbu zriedkavých genetických chorôb

Výskyt Gaucherovej choroby

Gaucherova choroba postihuje celosvetovo približne 30 000 ľudí. Je to vrodené ochorenie. Poškodenie génu sa môže dediť aj od rodičov. Existuje viac ako 200 popísaných mutácií génu GBA na chromozóme 1q21. Podľa primárky Hlavatej v 80 percentách prípadov platí, že ide o dedičné ochorenie. „Keďže ide o autozómovo-recesívnu dedičnosť, znamená, že obaja rodičia musia byť nosičmi ochorenia, aby sa im narodilo zdravé dieťa,“ vysvetľuje odborníčka.

ZOGO

Združenie ojedinelých genetických chorôb (ZOGO) sa snaží o lepšiu informovanosť o týchto diagnózach, o podporu pacientov a ich rodín. Chce zjednodušiť pre pacientov s týmito ochoreniami prístup k liečbe, odstrániť znevýhodňovanie ľudí s ojedinelými genetickými chorobami, poskytovať im zdravotné i sociálne poradenstvo.


Celý článok

RUBRIKA RESPIRAČNÉ OCHORENIA

Rozdýchavate sa dlhšie, ako je zdravé?

 

CHOCHP zapríčiňuje vo svete smrť jedného človeka každých desať sekúnd, postihuje mužov aj ženy, približne 70% pacientov však tvoria muži.

„Dobrou správou je, že ochorenie je preventabilné a do určitej miery aj liečiteľné. Ide o trvalé obmedzenie prietoku vzduchu, teda zúženie priedušiek, čo sprevádza výrazná zápalová odpoveď s opuchom slizníc a produkciou hlienov, a je to reakcia buď na fajčenie, alebo iné škodliviny z prostredia. Ochorenie zhoršujú takzvané exacerbácie, opätovné vzplanutia v období niekoľkých dní, keď sa príznaky zhoršia, a aj iné pridružené ochorenia, čo celkovú prognózu zhoršuje," vysvetľuje primárka Hájková.

Až 80 % prípadov ochorení je spôsobené fajčením, pričom je jedno, či ide o aktívne alebo pasívne fajčenie, ohrozené sú preto aj deti a príbuzní chronických fajčiarov! CHOCHP sa vyvinie 15 až 20 % fajčiarov, ktorí sú vnímaví k účinku škodlivín vo vdychovanom vzduchu!

 

Skoré odhalenie CHOCHP dáva vyššiu nádej na predchádzanie ďalšiemu poškodeniu pľúc. Dostupná liečba pomáha pacientom v každom štádiu ochorenia cítiť sa lepšie a viesť aktívnejší život.


Celý článok


RUBRIKA ONKOLOGICKÉ OCHORENIA

Čo treba vedieť o karcinóme pankreasu

Svetový deň boja s rakovinou pankreasu

Deň 13. november sme si po druhýkrát v histórii pripomenuli ako Svetový deň boja s rakovinou pankreasu. Podľa pacientskej organizácie Europacolon Slovensko, keďže sme druhí na svete vo výskyte karcinómu pankreasu, ak by sme nič neurobili, do roku 2030 bude rakovina pankreasu druhou najčastejšou príčinou smrti na onkologické ochorenia.

Pacientska organizácia Europacolon je členom Európskej platformy pre karcinóm pankreasu a od začiatku sa podieľa na vypracovaní stratégie boja s týmto závažným ochorením.

Celý článok

 

Mýty o cukre


Spotreba cukru rastie, počet diabetikov stúpa. Čo vieme o cukre?

Sacharóza sa štiepi v tráviacom trakte na glukózu a fruktózu. Fruktóza, na rozdiel od glukózy, nemá vplyv na regulačné mechanizmy, ktoré vyvolávajú pocit hladu a môže viesť k nadmernému konzumu stravy, a tým i k prebytočnému príjmu energie. Malá časť nadbytočnej sacharózy sa premieňa na tuk.

Rady, ako zaobchádzať so sacharidmi v strave

 • Každý z nás by mal aspoň orientačne poznať svoj optimálny energetický príjem (denný príjem kalórií) a v rámci toho aj svoj optimálny príjem sacharidov.
 • Minimalizujte príjem bežného stolového (rafinovaného) cukru a potravín, ktoré sú ním ochucované.
 • Je potrebné si uvedomiť, že sacharidy nie sú obsiahnuté iba v potravinách, ktoré chutia sladko, ale že ich obsahuje väčšina bežných potravín, predovšetkým prílohy a že aj takéto potraviny treba započítať do celkového príjmu sacharidov.
 • Vyhýbajte sa potravinám s vysokým glykemickým indexom, t. j. takým, ktoré obsahujú veľa jednoduchých cukrov, a z ktorých sa glukóza vstrebáva veľmi rýchlo a preto navodzuje rýchly vzostup glykémie a inzulínu. Pozor najmä na sladené nápoje, cukrárenské výrobky a jedlo typu fastfood.
 • Všímajte si a čítajte etikety pozorne a sledujte obsah sacharidov v danom množstve potraviny.
 • Vyhýbajte sa aj umelým sladidlám a nápojom s ich obsahom, ktoré napriek deklarovaniu minimálneho obsahu kalórií zvyšujú riziko obezity.
 • Nadmerný príjem potravín s vysokým obsahom sacharidov a vysokým glykemickým indexom, najmä rafinovaného cukru, vedie k priberaniu na hmotnosti, zvyšuje sekréciu inzulínu, navodzuje rezistenciu na inzulín a podporuje vznik diabetu, srdcovo-cievnych ochorení, zubného kazu a vedie aj k ďalším zdravotným dôsledkom vrátane rakoviny, starnutia organizmu či oslabeniu imunity. Naopak, zníženie (optimalizácia) príjmu sacharidov prispieva k redukcii telesnej hmotnosti a celkovému zdravotnému prospechu.

 

Celý článok

 

Mýty o potravinách

 

MUDr. Peter Minárik, PhD.

ONLIFE, s. r. o., Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl

V dnešnej dobe možno pozorovať veľký mediálny tlak zameraný na poskytovanie rozmanitých zaručených rád a návodov, ako sa správne stravovať. Niektoré návody sú racionálne a založené na vedecky overených faktoch. Sú však aj také, ktoré sa nezakladajú na overených pravdách, ale šíria často prehnane zveličené, z celkového kontextu vytrhnuté informácie a rady, ktoré sú neraz na úrovni mýtov.


Mýty o potravinách a výžive

Uvedieme niekoľko známych a často v médiách alebo na internete proklamovaných mýtov o potravinách a výžive. Sú to len vybrané príklady ako názorné ukážky. Mýtov o potravinách a výžive je oveľa viac.


Celý článok

 

Priedušková astma

 

prof. MUDr, Peter Krištúfek

Klinika pneumológie a ftizeológie LF UK a SZU, Univerzitná nemocnica Bratislava, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti

 

Test kontroly

Test kontroly astmy je jednoduchý test určený pre pacientov s astmou od 12 rokov. Pozostáva z piatich otázok. Výsledky pacientovi pomôžu zhodnotiť, či má pri súčasnej liečbe astmu pod kontrolou. Výsledky testu, teda astma skóre, je potrebné konzultovať so svojím lekárom.

Súčasťou všetkých stretnutí je i vzdelávanie v problematike astmy. Osobný písomný plán pomáha jednotlivcom s astmou meniť liečbu v závislosti od aktuálnych zmien v kontrole astmy na základe príznakov a vyšetrenia vrcholového výdychu (PEF) pomocou prenosného výdychomera v zhode s písomnými, vopred definovanými postupmi.

 

Celý článok

 

Diabetik a sladké vianočné pokušenie

 

V týchto dňoch prichádza do odborných ambulancií brožúra určená pacientom i  lekárom s priliehavým názvom „Pán doktor, dostaňte ma pod sedem".

Vzdelávací projekt „Pán doktor, dostaňte ma pod sedem"

Projekt „Pán doktor, dostaňte ma pod sedem" realizuje Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci so Zväzom diabetikov Slovenska a podporou spoločnosti Sanofi. Cieľom je informovať diabetikov o správnej kompenzácii diabetu a nutnosti kontroly ochorenia pomocou vyšetrenia glykovaného hemoglobínu.

„Teší nás, že máme možnosť podporiť a zapojiť sa do tohto vzdelávacieho projektu. Jeho cieľom je aj prevencia, preto sú jeho súčasťou rôzne vzdelávacie aktivity a materiály určené širokej verejnosti. Aj v tomto prípade platí staré známe, že prevencia je lacnejšia ako liečba a veľký význam v prevencii má práve osveta a vzdelávanie. Budeme veľmi radi, ak sa organizátorom podarí projekt zrealizovať aj v ďalších rokoch a radi sa doňho opäť zapojíme," hovorí Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločnosti Sanofi.


Celý článok

 

 

RUBRIKA ŠTÍTNA ŽĽAZA

Za čo všetko môže štítna žľaza?

 

Osobný test štítnej žľazy

Neodhalí o akú poruchu ide, ale aspoň upozorní, že niečo nie je v poriadku. Na otázky odpovedajte „áno" alebo „nie", a zrátajte si koľkokrát ste odpovedali „áno".

 1. Máte zrazu problém zapnúť si gombík na košeli, alebo je vám priúzka retiazka?
 2. Pociťujete v poslednom čase stále hlad?
 3. Máte problémy pri prehĺtaní? Pocit, akoby ste mali niečo v krku?
 4. Trápi vás nechutenstvo?
 5. Máte problém zaspať alebo sa v noci budíte?
 6. Priveľmi sa potíte alebo je vám často veľmi teplo?
 7. Alebo naopak, bez vonkajšej príčiny stále mrznete?
 8. Ste často podráždení a cítite vnútorný nepokoj?
 9. Cítite sa unavení a málo výkonní?
 10. Vypadávajú vám vlasy, štiepia sa nechty a máte suchú pokožku?
 11. Vyskytli sa vo vašej rodine ochorenia štítnej žľazy?
 12. Mávate bez zjavnej príčiny časté stolice alebo naopak zápchu?

 

Od jednej do troch:

Vaše problémy nemožno hodnotiť jednoznačne, ale nemožno ani vylúčiť súvislosť s poruchami štítnej žľazy. Ak by problémy pretrvávali dlhšie, prípadne by sa k nim pridružili ďalšie uvedené, poraďte sa s lekárom.

Od štyroch do sedem:

V tomto prípade je riziko poruchy štítnej žľazy zvýšené a ochorenie veľmi pravdepodobné. Mali by ste vyhľadať lekára, napríklad aj praktického, ktorý jednoduchým krvným testom zistí či vaše problémy možno pripísať na vrub štítnej žľaze.

Viac ako sedem odpovedí „áno":

S najväčšou pravdepodobnosťou trpíte ochorením štítnej žľazy. Odborné lekárske vyšetrenie by ste nemali odkladať.

 

Celý článok