hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 4/2017

RUBRIKA NEUROLÓGIA

Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro

 

Až 15 miliónov ľudí ročne podľahne celosvetovo cievnej mozgovej príhode. Postihne mladých aj starých, bez ohľadu na vek, pohlavie či rasu. Pritom veľa ľudí ani nepozná jej prejavy! Porucha reči, ochrnutie končatín a pokles kútiku sú prejavy, pri ktorých neváhajte a okamžite volajte 155! Môžete tak zachrániť život sebe, alebo svojim blízkym.

 

Čas je mozog!

Pretože naozaj platí, že čas je mozog. Nezaškodí preto pripomenúť si, aké sú tri prejavy cievnej mozgovej príhody: porucha reči, ochrnutie končatín a pokles ústneho kútiku.

 

Kampaň Čas je mozog

Pomôcť lepšie poznať tieto príznaky a apelovať na verejnosť, aby okamžite už pri prvých prejavoch ochorenia volali prvú pomoc má za cieľ kampaň Čas je mozog, ktorá sa od marca tohto roka snaží, aj prostredníctvo facebooku, edukovať verejnosť. Jej iniciátorom je pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci s Cerebrovaskulárnou sekciou Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Celý článok

RUBRIKA NEUROLÓGIA

Hĺbková stimulácia mozgu - nová nádej pre ľudí s epilepsiou

 

Unikátna terapia epilepsiu nevylieči, prináša však dlhodobú úľavu pre ľudí trpiacich ložiskovými epileptickými záchvatmi. Aj v prípadoch, ak pacientovi nepomáhajú klasické liekové antiepileptiká alebo ak nie sú schopní znášať ich vedľajšie účinky, dokáže významne znížiť počet a priebeh epileptických záchvatov.

 

Celosvetovo postihuje epilepsia viac ako 50 miliónov ľudí. Na Slovensku trpí aktívnou formou epilepsie, ktorá vyžaduje liečbu, takmer 60 000 ľudí, z toho asi 8 000 detí.

 

Záchvaty, strach, závislosť, menejcennosť

„Epilepsiu mám od svojich dvanástich rokov. Záchvaty som mávala veľmi často, niekedy aj 20 za deň. V práci to bol problém. Neustále ma prekladali z miesta na miesto, až som nakoniec musela z práce odísť. Skončila som na invalidnom dôchodku," prezrádza svoje vtedajšie pocity pani Patrícia, ktorá ako prvá pacientka s epilepsiou na Slovensku podstúpila hĺbkovú stimuláciu mozgu.

 

Celý článok


RUBRIKA ZDRAVÉ SRDCE

Hypertenzia sa nemusí končiť infarktom!

 

Vysoký krvný tlak sa ľahko diagnostikuje, ale liečba nie vždy funguje. Prečo? Na jednej strane - aj napriek ľahkej diagnostike sa hypertenzia neodhalí včas alebo sa správne nelieči. Dôvodov je viac. Legitímna však ostáva otázka, prečo aj napriek liečbe až 70 percent pacientov s hypertenziou v Európe nedosahuje cieľové hodnoty krvného tlaku.

 

„Asi polovica ľudí s vysokým krvným tlakom o ňom vôbec nevie. Druhá polovica o ňom síce vie, ale len polovica z týchto ľudí sa správne lieči. Iba štvrtina pacientov s vysokým krvným tlakom sa lieči tak, aby to malo efekt."

 

Celý článok

Rubrika MENTALNE ZDRAVIE

Chcete si udržať zdravý mozog? Je tu KogniFit!

 

Zalomiť na jednu stranu do zelených

Zaujímate sa o svoj mozog? Záleží vám na fyzickom i duševnom zdraví?  Chcete sa dozvedieť viac o tom, ako predchádzať ochoreniam nervového systému? Práve vám je určený jesenný program aktívneho vzdelávania KogniFit!

 

„Myšlienkou tohto projekt, ktorý prináša Centrum MEMORY, n. o., je zamerať sa na prevenciu rozvoja neurodegeneratívnych ochorení. Našou hlavnou snahou je osloviť ľudí v produktívnom a v seniorskom veku, ktorí chcú svojím aktívnym prístupom podporiť zdravie mozgu. Súčasne sme sa pokúsili spojiť odborníkov naprieč celým spektrom profesií - od medicínskej až po sociálnu sféru v cenovo dostupnom vzdelávaní," zdôrazňuje význam vzdelávacieho projektu PaedDr. Mária Čunderlíková, riaditeľka Centra MEMORY, n. o.

 

Celý článok

RUBRIKA PRVÁ POMOC

Mýty a povery v prvej pomoci a akútnej medicíne

MUDr. Viliam Dobiáš

 

Laici si o zdravotníkoch myslia, že ovládajú prvú pomoc a zdravotníci si neuvedomujú, že ľudia citlivo vnímajú každé ich slovo a dlho si ho pamätajú. Ak sa stretávame s nerešpektovaním lekárskych odporúčaní, je to zvyčajne len z neochoty vzdať sa pohodlia.

 

Paradoxné je, že sa zdravotníci sťažujú na laikov lebo nevedia poskytovať prvú pomoc, ale samotní zdravotníci ju nevedia učiť najmenej z dvoch dôvodov. Prvým je, že snaha pôsobiť vedecky a učene vedie k nezrozumiteľnosti, a druhým je, že podceňovaním prvej pomoci nechápeme odborné a logické súvislosti a šírime a upevňujeme mýty a povery. Aj preto sa rôzne mýty naďalej nachádzajú  v učebniciach prvej pomoci. Prvá pomoc je čím ďalej tým jednoduchšia. Upúšťa sa od alternatívnych postupov „od - do", či „alebo tak, alebo inak", pretože si ľudia zapamätali len to, že sú alternatívy, ale nevedeli, ktorá je správna, a tak radšej pomoc neposkytli. Zásady či princípy prvej pomoci sú veľmi jednoduché, nie je potrebné ich komplikovať.

 

Celý článok

RUBRIKA NEUROLOGICKÉ OCHORENIA

Životný štýl a roztrúsená skleróza

 

Roztrúsená skleróza (SM) nie je ochorenie, pri ktorom by pacienti museli dodržiavať špeciálnu diétu. Odborníci však odporúčajú všeobecne zdravú stravu - nízky obsah tukov a vysoký obsah vlákniny - rôzne druhy ovocia a zeleniny, celozrnné potraviny, nízkotučné mliečne výrobky, hydinu bez kože, ryby, olivový olej či orechy.

 

Naopak, vyhýbať sa treba polotovarom a potravinám s vysokým obsahom nasýtených tukov. Výbornou inšpiráciou je stredomorská kuchyňa - veľa rýb, celozrnných potravín, ovocia a zeleniny - je jednou z najzdravších na svete a aj keď nemá priamy vplyv na ochorenie, je celkovo prospešná pre zdravie a niektoré štúdie dokonca dokázali, že môže pomôcť utlmiť zápal.

 

Aj keď sa nepreukázalo, že by niektorá potravina dokázala priamo ovplyvniť roztrúsenú sklerózu, vedci niektoré látky preskúmali a výsledky napovedajú, že správna výživa naozaj dokáže priebeh ochorenia priaznivo ovplyvniť, kým nesprávna životospráva má škodlivý vplyv.

 

Je zaujímavé, že SM sa objavuje takmer výlučne v ekonomicky vyspelých industrializovaných krajinách, kde prevažuje energeticky bohatá strava s bohatým podielom nasýtených mastných kyselín a cukru.

 

Celý článok