hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 5/2017

RUBRIKA NEUROLÓGIRUBRIKA ONKOLOGICKÉ OCHORENIA

Povedzme NIE rakovine pankreasu!

Nebezpečná, no aj napriek tomu zanedbaná onkologická diagnóza. Nielen preto, že dokáže byť dlho skrytá a nerozpoznaná, ale aj preto, že sa jej napriek vzrastajúcemu počtu chorých nevenuje dostatočná pozornosť. Situácia na Slovensku je mimoriadne zlá - vo výskyte karcinómu pankreasu sme druhou krajinou vo svete! Toto tabu sa však darí prelomiť. Hoci situácia je stále kritická, už tretí rok sa naša krajina zapája do masívnej informačnej a podpornej kampane na pomoc pacientom s rakovinou pankreasu a ich rodinám. Slovensko sa pridáva k európskym aktivitám Platformy karcinómu pankreasu prostredníctvom aliancie NIE RAKOVINE a o. z. Europacolon Slovensko, s výraznou pomocou pacientov, lekárov, novinárov, osobností verejného života a ďalších odborníkov.

Narastajúci počet prípadov, nejasné príznaky, málo peňazí na výskum, krátke prežívanie, zlá prognóza - všetky tieto faktory boli inšpiráciou pre to, aby sa aj Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré sa prostredníctvom pacientskych organizácií, lekárov, vedcov a priemyselných sponzorov snažia s karcinómom pankreasu bojovať. Zastavme to!

Celý článok

RUBRIKA ENDOKRINOLOGICKÉ OCHORENIA

Diabetes insipidus

MUDr. Ivana Ságová, PhD., MUDr. Matej Stančík, PhD., prof. MUDr. Peter Galajda, CSc., prof. MUDr. Marián Mokáň, DrSc., FRCP Edin.
interná klinika, JLF UK a Univerzitná nemocnica Martin

Diabetes insipidus alebo úplavica močová je ochorenie charakterizované zvýšeným vylučovaním zriedeného moču nad tri litre za 24 hodín, namiesto obvyklej normy 1,5 až 1,8 litra za deň. Ochorenie je spôsobené neschopnosťou koncentrovať (zahusťovať) moč v dôsledku chýbajúcej sekrécie antidiuretického hormónu (centrálny diabetes insipidus), alebo jeho neúčinnosti v obličkách (nefrogénny diabetes insipidus).

Antidiuretický hormón sa tvorí v časti mozgu nazývanej hypotalamus, ale uskladňovaný je v zadnom laloku hypofýzy (neurohypofýze), odkiaľ sa následne vylučuje do krvného riečiska. Podnetom pre jeho vylučovanie je znížený objem krvi, alebo inak povedané zvýšená osmolalita (stav, keď je v krvi málo vody a je zahustená). Jeho hlavnou funkciou je regulácia vstrebávania vody v obličkových kanálikoch. Viaže sa na V1 a V2 receptory kanálika druhého rádu (distálneho tubulu) obličky a otvára akvaporínové kanáliky, ktorými sa voda dostáva spätne do krvného obehu. Okrem toho spôsobuje aj stiahnutie ciev (vazokonstrikciu), čo vedie k zvýšeniu tlaku krvi a súčasne k zníženiu prietoku krvi obličkami, a tým k obmedzeniu strát vody z organizmu. Antidiuretický hormón zabezpečuje rovnovážny stav tekutín v tele.

Celý článok


RUBRIKA DIABETES MELLITUS

Fakty, zaujímavosti a mýty o cukrovke

Na stránkach Bedekra zdravia ju pravidelne skloňujeme. Cukrovka, diabetes mellitus alebo úplavica cukrová sa v súčasnosti považuje za jedno z najčastejších, najzávažnejších a finančne najnáročnejších chronických ochorení. No vedeli ste, že pokiaľ sa dostatočne nekontroluje liečbou, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov?

„Cukrovka je choroba látkovej premeny. Jej najvýraznejším prejavom je zvýšenie cukru v krvi - hyperglykémia. Pri cukrovke okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme dochádza k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody," hovorí MUDr. Zuzana Némethyová, CSc., hlavná odborníčka MZ SR pre odbor diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy.
Je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií na dolných končatinách. Veľmi závažnou je problematika srdcovo-cievnych ochorení, ktorými diabetici trpia štyri- až osemkrát častejšie, sú náročnejšie na liečbu a v porovnaní s populáciou bez diabetu majú aj horšiu prognózu.

Celý článok

RUBRIKA OCHORENIA DÝCHACÍCH CIEST

Pľúca ako suchý zips

Aj takéto prirovnanie si vyslúžili pľúca pacientov s idiopatickou pľúcnou fibrózou. Neznámou diagnózou so smrteľnými následkami. Najčastejšie sa prejaví po 55. roku života, ale postihuje aj mladších. Napriek tomu, že sa nedá úplne vyliečiť, možno spomaliť jeho postup.

Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) sa prejavuje podobne ako iné ochorenia dýchacích ciest či srdca a jej diagnostika môže byť komplikovaná. Medzi najčastejšie príznaky patrí nevysvetliteľná chronická dýchavica, pri ktorej sa pacienti cítia nesmierne unavení, niekedy aj po minimálnej záťaži. Pacienti s pokročilejším štádiom ochorenia sa môžu zadýchať už po tom, čo prejdú pár metrov či vyjdú na prvé poschodie. Na IPF môže poukazovať aj dlhotrvajúci suchý, dráždivý kašeľ, ako aj plytké dýchanie, únava, strata hmotnosti a paličkovité prsty. Pre väčšinu pacientov sú tiež typické praskavé zvuky pri nádychu. Niekedy sa toto ochorenie diagnostikuje úplne náhodne, napríklad počas predoperačného vyšetrenia.

Celý článok

RUBRIKA OCHORENIA KOŽE

Nebuďte RUKOjemníkom psoriázy

Svrbenie a bolesť kože, šupinaté začervenané ložiská. Nie vždy sa ich darí skrývať pred skúmavými pohľadmi okolia. Časť pacientov so psoriázou má skúsenosť nielen s prejavmi na koži, ale aj s postihnutím takého citlivého miesta, akým sú nechty na rukách. Skrývanie rúk nie je riešením.

Netýka sa iba kože

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktorým trpí asi 125 miliónov ľudí na celom svete. Pre porovnanie, odhaduje sa, že na svete žije približne toľko psoriatikov ako diabetikov. Aj na Slovensku bojujú s touto chorobou desaťtisíce Slovákov. „Ide o geneticky podmienené ochorenie, no gény, ktoré ho spôsobujú, nie sú špecifické a je ich veľa. Človek, ktorý takéto gény nesie, o nich ani nemusí vedieť. Až do chvíle, kým ich takzvané spúšťače neprebudia a choroba sa nenaštartuje," hovorí prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin. „Najčastejším spúšťačom je hnisavá streptokoková angína, po ktorej sa pacientovi po prvýkrát objavia psoriatické ložiská na koži. Názory na to, či mandle vybrať alebo ponechať, sa rôznia. Význam to má iba v prípade opakujúcich sa angín, keď sú na mandliach prítomné chronické zápalové ložiská."

Celý článok

RUBRIKA SPÝTALI SME SA ZA VÁS

Každý druhý Slovák má príznaky žilového ochorenia

Chronické žilové ochorenia patria medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Zanedbané potom logicky spôsobujú čoraz väčšie komplikácie, ktoré sa vekom ešte stupňujú. Na otázky o liečbe a prevencii ochorení žilového systému odpovedá angiochirug MUDr. František Žernovický. v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Asi polovica populácie má nejaké symptómy, ktoré môžu, ale nemusia viesť k chronickému žilovému ochoreniu. Alarmujúce však je, že až tri štvrtiny pacientov, aj napriek tomu, že sa ochorenie potvrdí, nedostane adekvátnu liečbu. Ochorenie súvisí predovšetkým s vekom. V populácii mužov do 35 rokov má nejaké symptómy približne 11 % z nich, v prípade žien je to 20 %. Po päťdesiatke má symptomatológiu asi 50 % pacientov a vo vekovej kategórii nad 70 rokov je to až 75 %. Ak má pacient v produktívnom veku len malé ťažkosti, nemusí to ešte znamenať, že sa vekom výrazne zhoršia, ale aj môže. Problémom je, že v čase, keď sa ťažkosti objavia, ich niektorí pacienti ignorujú a prídu do ambulancie cievneho chirurga až v čase, keď sa im na podkolení objavia vredy.

Celý článok

RUBRIKA VÝŽIVA PRE DIABETIKOV

Prečo sú antioxidanty pre diabetikov také dôležité?

Hyperglykémia alebo zvýšená hladina krvného cukru pri diabete vyvoláva viacero chorobných zmien prejavujúcich sa jednak akútnymi, ale predovšetkým chronickými komplikáciami. Hlavný mechanizmus poškodenia buniek má svoje korene vo vystupňovanom oxidačnom strese, ktorý v kombinácii s poruchou metabolizmu tukov vedie k postupnému zanášaniu ciev. V prípade, že zlyhávajú vlastné antioxidačné mechanizmy, pomôcť dobre zvládať diabetes môže riadna porcia antioxidantov v podobe vitamínov a mikroelementov.

Dôsledkom pôsobenia voľných radikálov, ktoré vyvolávajú oxidačný stres, je nielen starnutie organizmu (aj na bunkovej úrovni), ale aj rozvoj celého radu civilizačných chorôb, vrátane diabetu. V tejto súvislosti sa v súčasnosti považuje práve tento proces za kľúčovú príčinu rozvoja obávaných chronických komplikácií a spojujúci článok medzi jednotlivými chorobnými pochodmi, ktoré sa podieľajú na rozvoji cievnych zmien. Nebezpečné sú najmä v takom prípade, ak sa diabetes neodhalí včas, alebo pacient nie je liečbou dobre kompenzovaný. Vtedy skracujú život a zhoršujú jeho kvalitu v dôsledku poškodenia malých ciev na očnej sietnici a v obličkách, alebo poškodenia nervov.

Celý článok