hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 1/2018

RUBRIKA VÝŽIVA ONKOLOGICK7CH PACIENTOV

ŠPECIÁLNA NUTRIČNÁ INTERVENCIA PRI PODVÝŽIVE

MUDr. Peter Minárik, PhD., gastroenterológ, Poradňa pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl

 

TEKUTÁ ENTERÁLNA VÝŽIVA URČENÁ NA POMALÉ POPÍJANIE - SIPPING

Keďže konvenčné stravovanie väčšinou nie je schopné účinne zabrániť progresívnemu úbytku telesnej hmotnosti, sú dnes pre onkologických pacientov s podvýživou k dispozícii účinné a klinicky overené nutričné (dietetické) prípravky. Platí pritom zásada, že výživná diéta sa v prípade rozvinutej alebo hroziacej podvýživy má zásadne kombinovať s použitím špeciálne pripravených nutričných prípravkov (kokteilov, drinkov, nápojov), určených na perorálny príjem a pomalé popíjanie. Tieto nápoje sa vyrábajú so štandardným nutričným zložením, dodávajú sa väčšinou v 200 ml baleniach a v rôznych chuťových verziách (napr. vanilka, čokoláda, káva, banán, bobuľové ovocie a ďalšie príchute). Nutričné prípravky spravidla v 100 ml obsahujú: 150 kcal/630 kJ; 6 g bielkovín, 18 - 19 g sacharidov a 5 - 6 g tuku. Obsah jednotlivých aminokyselín (základné zložky bielkovín) i mastných kyselín (základné zložky tuku) je v súlade s požiadavkami a odporúčaniami odborných spoločností, ktoré sledujú dostatočný a vyvážený príjem všetkých esenciálnych zložiek výživy. Okrem „veľkých" živín s obsahom energie (bielkoviny, sacharidy a tuky), sú v štandardných nutričných nápojoch všetky nevyhnutné vitamíny a minerálne a stopové látky v množstvách pokrývajúcich dennú potrebu dospelého človeka. Niektoré produkty obsahujú aj rastlinnú prebiotickú vlákninu, iné sú bez vlákniny.

Celý článok

RUBRIKA DIABETES MELLITUS

Prejavy hypoglykémie

 

Strach z hypoglykémie

Hypoglykémia patrí medzi najčastejšie dôvody prerušenia inzulínovej liečby na Slovensku. Výskyt hypoglykémie podľa medzinárodných prieskumov súvisí s nedodržaním liečby a dokonca s prerušením inzulínovej liečby. Pacienti často udávali vynechanie dávok, nedodržanie času podania a zníženie dávky inzulínu. Strach z hypoglykémie bol častým dôvodom úmyselných nepravidelností pri podaní inzulínu, čo môže viesť k zhoršeniu kontroly glykémie. Pacienti sú kvôli tomuto strachu menej ochotní spolupracovať na intenzívnej liečbe, zhoršuje sa dodržiavanie diétnych opatrení aj správnosť a presnosť užívania liekov. Hypoglykémia sa tak paradoxne stáva rizikovým faktorom rozvoja neskorých chronických komplikácii diabetu spôsobených častou hyperglykémiou - vysokými hladinami cukru v krvi.

 

Celý článok


RUBRIKA ONKOLÓGIA

Účinná prevencia nevoľnosti a vracania v jednej dávke

 

Pacienti s vysokým rizikom chemoterapiou navodenej nevoľnosti a vracania potrebujú účinnú prevenciu. Tieto dva negatívne sprievodné účinky chemoterapie patria medzi najviac stresujúce. Riešení existuje viac, prínosným sa javí použitie dvoch účinných látok v jednej tablete.

Pokrok vo vývoji antiemetickej liečby, teda liečby určenej na predchádzanie nevoľnosti (nauzey) a vracania (emézy), je za posledných 30 rokov úctyhodný. Moderné lieky sú už veľmi kvalitné. Všetky odborné odporúčania sa zhodujú v tom, že prevencia nauzey a emézy je potrebná už pred liečbou. Ideálna antiemetická liečba by mala poskytovať kompletnú kontrolu vo všetkých režimoch, nemala by mať žiadne nežiaduce vedľajšie účinky a mala by sa pohodlne a jednoducho podávať.


Celý článok

RUBRIKA ROZHOVOR

Otázky o imunite

 

Zdá sa, že problémom posledných rokov sú poruchy imunity - akoby ich malo čoraz viac ľudí. Čo našu imunitu ohrozuje najviac?

Problémom dnešných vyspelých krajín už nie sú infekčné ochorenia ako kedysi. Vystriedali ich poruchy imunity. Tie sú základom vzniku civilizačných ochorení. Imunosupresia, čiže zníženie aktivity obrany tela, spôsobuje nádorové ochorenia, naopak, nadmerná precitlivenosť organizmu na určité podnety je dôvodom alergií a autoimunitných ochorení. Civilizačné ochorenia, medzi ktoré patria aj imunologické, sa podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vyskytujú v prípade 30 - 40 % obyvateľov vyspelých krajín. Chronické ochorenia sa podieľajú na znížení produktivity práce o 40 %.

 

Celý článok

RUBRIKA ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Superschopný vitamín C

MUDr. Adela Englerová
Onkologička
Ambulancia klinickej onkológie Avimed, s. r. o., Rimavská Sobota

 

Nedostatok „céčka" a dlhodobé zdravie

Nedostatok vitamínu C v organizme sa prejavuje ako skorbut, medzi ľuďmi sa tomuto ochoreniu tiež ľudovo hovorilo „choroba námorníkov". Dlhé plavby po mori boli životu nebezpečné. Potraviny s vitamínom C podliehali skaze a námorníci týždne, dokonca aj mesiace nemali k takýmto potravinám prístup. Začali im krvácať ďasná, vypadávať zuby, trpeli na extrémnu slabosť a v úbohom stave pomaly umierali. Takýto extrémny nedostatok vitamínu C je v súčasnosti skôr raritou, ale mnoho ľudí má subklinický deficit vitamínu C (keď príznaky ešte nie sú úplne vyvinuté - pozn. red.). Ten je často príčinou chronických zápalov, porúch hojenia rán, zníženej tolerancie stresu, depresívnych stavov, narušenej imunity.


Celý článok