hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 5/2018

 

AUTOIMUNITNÉ OCHORENIA

Očné príznaky roztrúsenej sklerózy

 

Roztrúsená skleróza je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom vlastný organizmus napáda a poškodzuje funkciu nervových vláken. K poškodeniu môže dochádzať na rôznych miestach nervového systému, preto sú príznaky veľmi rozmanité a ľudia im neprikladajú veľký význam. „Pamätám si deň, kedy som sa ráno zobudila úplne spotená a nevedela som sa hýbať. Bolo to v čase, kedy som brala antibiotiká. Pripisovala som to práve prebiehajúcemu ochoreniu," spomína pacientka Janka na svoj prvý atak dva roky predtým, ako jej SM diagnostikovali.

„Roztrúsená skleróza sa prejavuje v začiatkoch veľmi nenápadne, čo vedie k bagatelizovaniu príznakov. Sú však typické príznaky, ktoré by sa nemali ignorovať a ich pôvod by sa mal intenzívne riešiť. Napríklad rapídne zhoršenie videnia, tŕpnutie, oslabenie končatín, strata rovnováhy či ťažkosti s močením. Ak podobné príznaky človek spozoruje, mal by navštíviť svojho neurológa," hovorí prof. MUDr. Ľubomír Lisý, DrSc. z Neurologickej kliniky SZU a Univerzitnej nemocnice Bratislava.


Celý článok

SRDCOVO-CIEVNE OCHORENIA

Chráňme si svoje srdce

 

Vysoký krvný tlak, diabetes, zvýšený cholesterol - takzvané vražedné trio predstavuje pre naše srdce významné až fatálne riziko. Tieto tri ochorenia totiž naše srdce môžu aj zabiť. Navyše, všetky úzko súvisia s obezitou.

Obezita je chronické progresívne ochorenie zapríčinené energetickou nerovnováhou medzi príjmom a výdajom kalórií. Je charakterizované hromadením tuku. Vedie k štrukturálnym a funkčným zmenám orgánov, významne ovplyvňuje úmrtnosť a tiež kvalitu a dĺžku života obézneho človeka. Okrem diabetu druhého typu, vysokého krvného tlaku a porúch metabolizmu tukov a bielkovín, sa s obezitou spája s aterosklerózou a zvýšenými hodnotami  kyseliny močovej. Má teda súvis s rozvojom ochorení srdca a ciev, ale aj s poškodením pečene a obličiek, s depresiou či onkologickými ochoreniami. Čím v skoršom veku obezita vznikne, tým negatívnejšie vplýva na organizmus. Deti a adolescenti s nadváhou majú viac než 40-krát vyššie riziko rozvoja metabolických zmien vedúcich ku kardiovaskulárnym ochoreniam a cukrovke v porovnaní s dospelou úpopuláciou! „V súčasnosti je preukázané, že obezita, najmä nahromadenie vnútrobrušného tuku, je jasným rizikovým faktorom srdcovo-cievnych ochorení. Obezita priamo súvisí s ich vznikom a rozvojom. Tieto ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku a v celom západnom svete. Na Slovensku máme aj kvôli obezite priemernú dĺžku života iba 76,7 roka a naďalej zaostávame za priemerom EÚ," hovorí doc. MUDr. Eva Gonçalvesová, CSc., primárka Oddelenia zlyhávania a transplantáciu srdca, NÚSCH, a. s.

 

Celý článok


AUTOIMUNITNÉ OCHORENIA

Asi tretinu pacientov so psoriázou postihuje aj psoriatická artritída

 

MUDr. Vanda Mlynáriková, Národný ústav reumatických chorôb, Piešťany

Psoriatická artritída je kĺbový zápal, ktorý môže postihnúť pacientov s kožnou či nechtovou psoriázou. Ochorenie patrí do skupiny tzv. séronegatívnych spondyloartritíd. Ide o skupinu ochorení, ktoré majú podobné črty a príznaky jednotlivých ochorení sa môžu v konkrétnych prípadoch pacientov medzi sebou miešať.

 

Čo je to psoriáza a psoriatická artritída?

Psoriáza je neinfekčné kožné ochorenie charakterizované zápalom a šupinatými „fľakmi" zhrubnutej kože. Ložiská postihujú hlavne kožu lakťov, kolien, vlasatej časti hlavy, ale môžu sa objaviť aj v iným lokalitách, či sa dokonca rozšíriť na kožu celého tela. Okrem kože môže zasiahnuť psoriáza aj nechty. Odhaduje sa, že v celosvetovo postihuje táto choroba asi dve až tri percentá ľudí. Riziko výskytu psoriázy majú muži a ženy rovnaké. Ochorenie sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie prepukne medzi 15. a 25. rokom života. Spúšťačom psoriázy býva poranenie kože, streptokoková infekcia, HIV infekcia, stres, fajčenie, alkohol, nadváha, ale aj niektoré lieky na zníženie tlaku krvi, na depresiu a aj na reumatický zápal kĺbov. Aj keď sa psoriáza v súčasnosti nedá úplne vyliečiť, jej príznaky možno väčšine pacientov efektívne potlačiť rôznymi liekmi.


Celý článok