<div class="search"> <form action="/vyhladavanie" method="post"> <input type="text" name="keyword" value="" /> <input type="submit" value="hľadaj" /> </form> </div>
hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Feng-šuej a uzdravenie

Učenie feng-šuej je terapia, ktorou cez priestor kde žijeme, možno posilniť zdravie človeka. Pri starostlivosti o chorého a rekonvalescencii nám dáva táto východná náuka jasné  a zmysluplné návody na podporu liečenia.

Pokoj na lôžku

Miestnosť, v ktorej spíme, má z pohľadu  feng-šuej energiu jin. Táto energia predstavuje ticho, meditáciu, upokojenie, nerušený oddych a spánok. Vo feng-šuej ide predovšetkým o rovnováhu, to znamená, že vyvážený musí byť jin a jang. Ak máme v tejto miestnosti priveľa nábytku a izbových rastlín, knižnice či nebodaj neporiadok, potom tu máme nadbytok energie jin. Vzniká disharmónia, ktorá zapríčiňuje depresie, smútok, nepokoj, prerušovaný spánok. Pozrime sa preto na spálňu chorého z tohto pohľadu a odstráňme z nej všetky zbytočnosti, udržujme ju čistú a prehľadnú, s minimálnym množstvom nevyhnutného zariadenia. S touto miestnosťou zaobchádzajme ako s posvätnou – s dobrým jasným /jang/,  ale aj tlmeným osvetlením /jin/. Eliminujme počet zrkadiel /jang/, najmä ak tu máme nábytok s vysokým leskom /jang/. Steny tejto izby majú mať bielu alebo inú príjemnú svetlú farbu. Vyvarujeme sa tmavých /jin/ a sýtych odtieňov. Dobré a časté vetranie /jang/ je samozrejmosťou. Energiu jang  miestnosti podporíme častým praním posteľnej bielizne a ochranných obalov matracov, ako aj každodenným utieraním prachu.

Posteľ a stabilita

Pevné lôžko a kvalitný matrac sú základ. Lôžko zosobňuje stabilitu a pevnosť. Len malé percento ľudí dobre znáša kovovú posteľ, a preto v domácom prostredí uprednostníme  posteľ s dreveným rámom. Rýchle hojenie a liečenie výrazne podporí poloha postele v miestnosti. Uzdravujúci sa nesmie ležať „za rohom“ či za nábytkom. Najlepšie je, ak z lôžka vidí na dvere. Najhoršia, vyslovene zničujúca poloha je tá, pri ktorej nohy smerujú rovno k dverám.
Kvety sú jang
Pekný zvyk priniesť kyticu živých kvetov má veľký význam. Prináša radosť, optimizmus a živú energiu jang. Aj zopár zdravých izbových rastlín vnesie energiu jang, jemne aktivizujúcu, a preto ozdravnú. V žiadnom prípade nepatrí do izby rekonvalescenta či chorého sušené aranžmá – je to mŕtva energia. Zvyčajne po troch dňoch je potrebné kyticu živých kvetov odstrániť a nahradiť ju novou.

Dýchajme jang

Časté ochorenia ale aj neúspech v živote sú následkom nevyváženého, suchého vzduchu. Hovoríme, že energia je slabá, jinová. Je dokázané, že zmena vzduchu, čo v tomto prípade predstavuje časté vetranie a zvlhčenie, prináša rýchle a pozitívne zmeny. Možno to docieliť aj zapnutím ventilátora niekoľko ráz za deň a tiež použitím kvalitného zvlhčovača vzduchu.

Liečenie zvukom

Láskyplné slová sú tým najlepším zvukom pre každého, kto sa zotavuje po chorobe alebo sa z nej práve lieči. Jestvujú aj iné zdraviu prospešné zvukové vibrácie. Jednou z nich je zvuk zvončekov, ktorý má aj očistnú funkciu. Jasný zvuk kovového zvončeka je jang a jeho občasné použitie zlepšuje priestorovú energiu. Nahrávky príjemnej /meditačnej, alebo klasickej, či pomalej modernej/ hudby uvoľňujú napätie a spríjemnia hodiny na lôžku vhodným spôsobom.

Aj steny rozprávajú

Uzdravujúci sa človek potrebuje posilniť po stránke emocionálnej i duchovnej. Do miestnosti kde sa zdržuje najviac dáme na stenu výlučne obrazy s pozitívnym posolstvom, a tie, ktoré má najradšej. Tiež z vystavených fotografií ponecháme len také, ktoré vyvolávajú príjemné spomienky. Obraz a fotografia silne vplývajú na naše podvedomie, a sme s nimi v neustálom kontakte. Posilniť chorého môžu špeciálne na tento účel vybrané obrázky, napríklad silný veľký listnatý strom, kytice a kvety, ale aj koláže fotografií krajín a miesta, ktoré po uzdravení chce navštíviť...

PhDr. Nina Harňáková  - profesionálna poradkyňa

kontakt: 0903 450 850
www.fengshuiart.sk