hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Fotodermatózy

Bez slnka by život na zemi nebol možný. Slnko potrebujeme nielen na tvorbu vitamínu D. Je to dobíjač pozitívnej energie, dokáže nás nabudiť, správne naštartovať. Staré porekadlo: Kam nechodí slnko, tam chodí lekár, však nie vždy platí. Občas mǒžu byť slnečné lúče pre nás aj nebezbečné. Ochorenia, ktoré vznikajú vplyvom slnečného žiarenia, predovšetkým jeho ultrafialovej časti (UV), sa všeobecne nazývajú fotodermatózy.

Čo si pod pojmom svetlo predstavujeme? Svetlo je elektromagnetické vlnenie o rǒznej vlnovej dĺžke. Kožné prejavy spǒsobuje hlavne ultrafialové žiarenie pásma A , tzv. UVA (320 - 400 nm) a pásma B, tzv. UVB (280 - 320 nm)  žiarenie. Žiarenie UVC (<280 nm) nedopadá na zemský povrch, je kompletne absorbované atmosférou. Syntézu vitamínu D stimuluje UVB žiarenie. Zároveň jeho nadmerné pǒsobenie na koži spǒsobuje tvorbu erytému ( začervenania) a pigmentácií. Dlhodobá expozícia chronicky poškodzuje povrchové kožné bunky ( keratinocyty) a štartuje proces karcinogenézy, ktorého výsledkom sú kožné nádory. UVA svetlo vyvoláva na koži predovšetkým tvorbu pigmentácií. Keďže preniká hlbšie ako UVB svetlo poškodzuje vrstvu kože bohatú na elastické a kolagénové vlákna a tým sa významne podieľa na fotostarnutí našej pokožky.

Spálenie slnkom, alebo odborne dermatitis solaris už zažil aspoň raz v živote každý. Začervenanie až tvorba pľuzgierov je normálna reakcia kože pri nekontrolovanom slnení. Stupeň poškodenia kože závisí už len od dávky UVB svetla. Kožné prejavy sú sprevádzané úporným pálením a bolesťou, maximum dosahujú do 24hodín. Hoja sa postupným ošupovaním. Takto hojacu sa pokožku v žiadnom prípade nevystavujte slnku, mohli by ste si privodiť nepekné veľkoplošné pigmentácie a výrazne zhoršiť regeneráciu kože. Prvou pomocou sú studené obklady, prípravky s pantenolom, v ťažších prípadoch povrchovo aplikované kortikosteroidy v krémovom základe.

Aj keď bronzovo opálená pokožka už pomaly vychádza z módy ešte stále máme medzi nami dosť fanúšikov "tzv. opekania sa" na slnku. Namiesto ochranných krémov s obľubou používajú olivový olej pre rýchlejšie opálenie a neodradí ich ani permanentné začervenanie pokožky. Koža si však pamatá každé jedno spálenie a na záver nám to všetko spočíta aj s úrokmi. Na tvorbu vitamínu D nám bohate postačí 10 minútový pobyt na slnku, všetko nad tento limit je navyše. Koža sa do určitej miery vie vysporiadať so slnečným žiarením aj sama. Povrchové vrstvy časť svetelného žiarenia odrážajú, melanín, nukleové kyseliny, hemoglobín sú schopné svetlo absorbovať. Pri dlhodobom chronickom poškodzovaní pokožky však tieto mechanizmy zlyhávajú. Kumulatívna dávka UVB žiarenia mení, mutuje DNA kožných buniek, ktoré sa menia na rakovinové. Najzhubnejší kožný nádor je melanóm. Jeho zákernosť spočíva najma v tom, že postihuje ľudí v produktívnom veku, najčastejšie medzi 30 až 50 rokom života, rýchlo metastazuje a pokiaľ sa diagnostikuje vo vyššom štádiu úspešnosť liečby býva nízka. Mǒže vzniknúť de novo, čiže z nepostihnutej pokožky, alebo už z existujúceho poškodeného pigmentového znamienka. Najlepšou prevenciou je používanie ochranných krémov s vysokým  SPF ( sun protection factor) a pravidelné kontrolovanie (1xročne) pigmentových znamienok na tele dermatológom alebo onkodermatológom.

V súčasnosti máme k dispozícií široké spektrum opaľovacích prípravkov. Máme opaľovacie prípravky s nízkou ochranou SPF 6 a 10, so strednou ochranou SPF 15, 20, 25, vysokou ochranou SPF 30, 50a veľmi vysokou ochranou SPF 50+ . SPF faktor nás chráni pred UVB svetlom a predlžuje nám pobyt na slnku, tým že odsúva prejavy spálenia. Daný ochranný faktor uvedený na opaľovacom prostriedku je garantovaný len vtedy, ak sa nanáša v množstve 2mg na cm2 kože. V praxi by to znamenalo, že 100 ml tuba by Vám mala vydržať tak priemerne na 3 natretia. Keďže v skutočnosti sme schopní si na seba natrieť tak polovicu, skǒr tretinu krému, ochranný faktor sa nám priamo úmerne znižuje. Ochranu v prípravkoch zabezpečujú chemické filtre ktoré sa zabudovávajú do pokožky a zvyšujú fotoprotektívnu funkciu kože a filtre na princípe mechanickej mriežky, ktoré na povrchu kože vytvárajú ďalšiu  , pre slnečné lúče nepriepustnú vrstvu. Prípravky s mechanickou mriežkou sú vhodné najma pre deti, ľudí s fotoalergiami a fototypom I a II.

Do popredia sa postupne dostáva aj druhý škodlivý aspekt slnečného žiarenia a to fotoaging, alebo starnutie kože navodené UVA svetlom. Pokožka pravidelne nadmerne vystavovaná slnku sa bráni, dehydratuje, zvýrazňujú sa kožné ryhy, na povrchu sa tvoria pigmentácie a rozšírené cievky. Najviac vystavované slnku sú tvár a chrbty rúk. Koža na týchto miestach hrubne, stáva sa drsnou, miestami sa mǒže až ošupovať, na povrchu sa objavujú škvrnité hnedé pigmentácie známe ako lentigo solaris. Na tvári v oblasti čela koža hrubne so žltavým nádychom, mazové póry sa zvýrazňujú, ide o tzv. solárnu elastózu.

Spomínané akútne alebo chronické poškodenie kože spálením vzniká u všetkých. Stupeň poškodenia závisí od dávky žiarenia, fototypu a dĺžky pobytu na slnku. Pri alergiách na slnko je to už trochu inak. Fotoalergickými reakciami trpia len vnímaví jedinci, ktorí majú precitlivelosť na určitý alergén. Už malá dávka alergénu mǒže vyvolať búrlivú reakciu. Alergia na slnko vzniká po predchádzajúcej senzibilizácii organizmu fotoalergénom. Fotoalergén sa mǒže dostať do organizmu kontaktom s kožou, perorálne alebo aj vnutrožilne. Najčastejšími alergénmi bývajú lieky (na liečbu kožných mykóz, dezinfekčné prostriedky, napr. na ošetrenie rán a látky pohlcujúce svetlo vo fotoprotektívnych prípravkoch) a chemikálie, najma parfémy (6 methylkumarin, musk ambrette,  sandalwood oil).
Po prvotnej fotosenzibilizácii vzniká účinkom UVA svetla na koži vnímavých jedincov začervenanie s drobnými pľuzgierikmi, veľmi výrazne svrbivé. Kožný nález sa podobá prejavom ekzému. Postihnuté sú len miesta vystavené slnečnému žiareniu. Stav sa zázračne zlepší, keď ustúpite zo slnka do tieňa. V liečbe je najdǒležiejším krokom rozponať alergén a odstrániť ho. Alergiu na slnko si mǒžete dať diagnostikovať pomocou epikutánnych kožných testov a fototestov v ambulancii dermatológa. Za účelom dǒkazu alergénu sa na chrbát pacienta nalepia dve sady epikutánnych testov . Po 24 hodinách sa jedna sada odlepí a ožiari sa UVA svetlom. Výsledky sa odčítavajú po 48 a 96 hodinách. Pokiaľ je prítomná alergická reakcia len v jednej sada alergénov, je potvrdená fotoalergia na uvedenú látku. Postihnuté miesta ošetrujeme lokálnymi kortikosteroidmi a celkovo zmierňujeme svrbenie antihistaminikami. Veľmi dǒležitá je ochrana proti UV žiareniu. Ochorenie mǒže pretrvávať roky až mesiace ak sa vyvolávajúci alergén neodstráni.

Ako som spomínala už na začiatku, slnko je pre nás dǒležité a nemalo by byť našim nepriateľom. Užívajme si ho s mierou a vychutnajme si aj toto leto.