hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Najčastejšie alergické ochorenia

MUDr. Monika Antošová
pediatrička

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na látku, ktorá je telu síce cudzia, ale bežne sa vyskytuje v okolitom prostredí. Látka, ktorá prehnanú reakciu vyvolá, sa nazýva alergén. Imunitný systém má veľmi dobré vyvinutú pamäť. Ak sa látka, na ktorú už organizmus už raz reagoval prehnane, dostane do organizmu, ďalšia reakcia je rovnako alebo ešte viac prehnaná. Preto, ak niekto je alergický na peľ tráv, bude vždy reagovať alergicky, ak sa s peľom dostane do kontaktu. Samozrejme, ak sa nelieči. Alergiu môžeme dostať aj v prípade, že sa v rodine nevyskytuje. Existuje však aj dedične podmienená alergia, ktorej hovoríme atopia. Je to zdedená schopnosť reagovať alergicky. Pričom platí, že dieťa nemusí reagovať alergicky presne na tú istú látku ako rodič.

Najčastejšie alergické ochorenia

SENNÁ NÁDCHA (ALERGICKÁ RINITÍDA)

Senná nádcha je označenie síce zaužívané, ale nepresné, pretože nejde o alergiu na seno (pokosenú trávu), ale o alergiu na peľ tráv. Správny názov je peľová alergia (polinóza). Drobné peľové zrnká obsahujúce aj bielkoviny, sa vzduchom dostanú na sliznicu nosa alebo očných spojiviek, kde ich organizmus rozoznáva ako alergén a spustí alergickú reakciu.

K najčastejším alergénom patrí peľ týchto rastlín:

  • Trávy– kostrava, reznačka, pýr, mätonoh, lipnica, psiarka, timotejka, trstina
  • Dreviny – breza, vŕba, hrab, pagaštan, javor, dub, cyprus, jaseň, buk, jelša, orech, lieska, topoľ, olivovník, brest, lipa, platan
  • Byliny - palina, lucerna, horčica, ambrózia, ďatelina, skorocel


Dôležitá je koncentrácia peľu v ovzduší. Na vyvolanie alergickej reakcie je spravidla potrebné desať až 20 peľových zŕn na m³. Najviac alergénov vo vzduchu je ráno do desiatej hodiny, vo veternom počasí a pred búrkou. Najčastejšími peľovými alergénmi v strednej Európe sú: breza (apríl – máj), lieska (február –  marec), jelša (február – apríl), trávy (máj – jún), palina (august)

Príznaky

Alergická reakcia sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa, záchvatmi kýchania, svrbením nosa, ústnej dutiny a hrdla, upchaným nosom, bolesťami hrdla až suchým kašľom. Často spojené so zápalom  spojoviek so slzením a citlivosťou na svetlo. Pri peľovej alergii je ochorenie sezónne, pri alergii napr. na domáci prach alebo roztoče, srsť domácich zvierat, môže byť ochorenie celoročné. Súčasťou sú i celkové prejavy slabosti a vyčerpania, najmä po záchvatoch kýchania.

ZÁPAL SPOJOVIEK (ALERGICKÁ KONJUKTIVITÍDA)
Väčšinou je zápal spojoviek sprievodným príznakom alergickej nádchy. Prejavuje sa prekrvenými, červenými, presiaknutými spojovkami, môže byť prítomný opuch pod očami, poklesnuté očné viečka. Oči svrbia, vyteká z nich číry výtok z očí, v prípade pridruženia infekcie je hnisavý. Typický je sezónny výskyt.

ALERGICKÁ ASTMA
Je nadmerná reakcia priedušiek, prejavujúca sa piskotmi, sťaženým dýchaním, hlavne výdychom, pocitom nedostatku vzduchu, kašľom. Pri vzniku astmy sa uplatňujú alergické mechanizmy (alergény – peľ, potravinové alergény, roztoče,) alebo nealergické mechanizmy (cigaretový dym, prach, dráždivé plyny, hmla, smog, chlad, telesná námaha, silné rozrušenie).

PORUCHY TRÁVENIA (ALERGICKÁ GASTROENTEROPATIA)
Najčastejšími potravinovými alergénmi sú kravské mlieko, vajíčka, obilniny, med, arašidy, kakao, ryby a morské plody, južné ovocie, sója. Medzi prejavy patria bolesti brucha, zvýšená činnosť čriev, hnačka, pocit na zvracanie, v prípade malých detí neprospievanie. Dojčatá môžu trpieť aj málokrvnosťou ako prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka. Je to spôsobené chronickým mikrokrvácaním z poškodených kapilár v čreve.

URTIKÁRIA (žihľavka)
Je to kožný prejav alergie buď na potraviny, alebo na dotyk s alergénom. Vtedy hovoríme o kontaktnej žihľavke. Prejavuje sa drobnými vyrážkami, ktoré mierne vyčnievajú nad povrch, môžu byť ojedinelé alebo mnohopočetné, koža je začervenaná, môžu sa vytvárať mapovité útvary, ktoré môžu meniť lokalizáciu, hovoríme že migrujú. Môžu byť umiestnené kdekoľvek na koži, ale najčastejšie v tvárovej časti, na krku, ušiach, hrudníku i na končatinách. Sprevádza ich svrbenie. Pri kontaktnej žihľavke začínajú príznaky zvyčajne v mieste dotyku. Urtikária je však často spôsobená aj nealergickou reakciou.

EKZÉM (ATOPICKÁ DERMATITÍDA)
Ide o kožný prejav alergie, začínajúci väčšinou v rannom detstve, ešte v dojčenskom veku. Prvé príznaky začínajú po požití kravského mlieka. Ekzém môžu spôsobovať aj iné alergény (vajíčka, arašidy, orechy, med, obilniny – hlavne pšenica, citrusové plody). Prejavuje sa svrbením kože, ktorá je suchá, ošupuje sa, mokvá, môže dôjsť k následnej infekcii. Liečba je niekedy ťažká a dlhodobá.

ZÁPAL PRÍNOSOVÝCH DUTÍN (ALERGICKÁ SINUSITÍDA)
Prínosové dutiny sa nachádzajú v tvárovej časti lebky, v blízkosti nosa. Sú umiestnené v hornej čeľusti (čeľustné), pri koreni nosa (čuchové) a v čelovej časti (frontálne). Dutiny sú vyplnené vzduchom a pokryté sliznicou. V prípade alergickej reakcie dochádza k opuchu sliznice s tvorbou sekrétu. Vzhľadom na opuch, sekrét (hlien) nemôže vytekať, vyvolá tlak na okolité štruktúry, čo sa prejaví bolesťami kosti a hlavy. Je to miesto zníženej odolnosti voči baktériám, stav sa môže komplikovať infekciou.

ALERGICKÁ BOLESŤ HLAVY
Bolesť hlavy na alergickom podklade je častejšie v prípade detí ako dospelých. Najčastejším alergénom sú vajíčka, citrusové plody, čokoláda, čaj, kravské mlieko, oriešky, med, ryby. Bolesť hlavy je potrebné odlíšiť od bolesti pri zápale prínosových dutín a od bolesti pri migréne. Spúšťačom môže byť okrem jedla aj alergén z ovzdušia (peľ, prach, roztoče, plesne). Pri opakovaných bolestiach hlavy je potrebné, ak sa nezistila iná príčina, dôsledne zapisovať, čo dieťa jedlo a na základe toho vytypovať možné potraviny – alergény.

ALERGICKÁ BOLESŤ UCHA (OTITÍDA)
Názory na samostatnú bolesť ucha pri alergii sa rôznia. Viac menej sa predpokladá bolesť ucha pri alergickej nádche alebo pri alergickom zápale prínosových dutín.

ALERGICKÁ BOLESŤ KĹBOV A SVALOV
Alergie sa môžu podieľať na príznakoch reumatickej artritídy (reumatický zápal kĺbov) a juvenilnej chronickej artritídy (chronický zápal kĺbov mladistvých).

ANAFYLAKTICKÝ ŠOK
Je najzávažnejším celkovým prejavom alergie. Najčastejšími alergénmi sú kravské mlieko, vaječný bielok, ovocie (banány, kivi, mango, avokádo), orechy (lieskovce, mandle, vlašské orechy, arašidy, kešu), dary mora (kôrovce, mäkkýše), koreniny (najmä horčica), obilniny a prísady do jedla (sulfity, papaín a iné). Táto reakcia je častejšia po podaní alergénu do žily alebo svalu, napr. očkovacia látka alebo iný liek, pretože organizmus dostáva nárazovú dávku a priamo do krvného obehu. Postihnutý je najčastejšie srdcovo-cievny a dýchací systém. Reakcia sa objavuje v priebehu niekoľkých sekúnd až minút po požití potravy alebo podaní lieku. Dochádza k poklesu krvného tlaku, šokovému stavu, poruchám dýchania. Dieťa je potrebné uložiť do vodorovnej polohy so zdvihnutými končatinami, aby sa udržal prietok krvi v mozgu. Okamžite volať lekársku službu prvej pomoci. Ak pacient má pri sebe adrenalínové pero, je potrebné ho použiť. Bez rýchlej lekárskej pomoci je dieťa ohrozené na živote.