<div class="search"> <form action="/vyhladavanie" method="post"> <input type="text" name="keyword" value="" /> <input type="submit" value="hľadaj" /> </form> </div>
hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA REUMATOLÓGIA

Reumatické bolesti kĺbov

prim. MUDr. Elena Ďurišová
Reumatologicko-rehabilitačné centrum Hlohovec

Bolesť je pre ľudské telo varovným signálom. V istom zmysle zároveň predstavuje ochranu pred poškodením tkanív. Ak bolesti postihnú pohybový aparát, predovšetkým kĺby, väzivá, svaly a šľachy, môže ísť o reumu alebo reumatické ťažkosti. Akékoľvek pretrvávajúce bolesti pohybového aparátu si vyžadujú vyšetrenie odborným lekárom.

Príznaky a diagnostika

Ak má pacient podozrenie na reumatické ochorenie, mal by si všímať také príznaky, ako sú opuchy kĺbov, predovšetkým malých kĺbov rúk. Varovným prejavom môže byť aj typická, dlhšie trvajúca ranná stuhnutosť, horúčka, nechutenstvo, malátnosť a bolestivosť kĺbov aj v pokoji. Základným klinickým prejavom ochorenia je deštrukcia kĺbovej chrupavky a následne aj kosti. Celosvetovo reumatické ťažkosti postihujú asi jedno až dve percentá populácie, pričom medzi ženami a mužmi sú menšie rozdiely. V zrelom veku sa ochorenie prejavuje asi dva až trikrát častejšie v ženskej populácii ako v populácii rovnako starých mužov, v starobe sa tento pomer vyrovná. Chronický zápal sprevádzajúci ochorenie zasahuje najmä kĺby rúk, menej kolenné kĺby, ale aj ramená, členky, lakťové kĺby, krčnú chrbticu a bedrové kĺby. Keďže zápal napáda svaly aj väzivá, postihnuté môžu byť aj srdcovo-cievna a dýchacia sústava, koža, svalové úpony. Medzi časté príznaky dobre rozpoznateľné aj laikom patria opuchnuté, bolestivé a teplé kĺby s obmedzenou pohyblivosťou. Reumatoidná artritída, ako sa reuma odborne označuje, je zápalové ochorenie, ktorého príčina nie je dosiaľ úplne objasnená. Predpokladá sa však, že ochorenie má súvislosť s genetickými a autoimunitnými procesmi. Pri nich sa vlastne imunitný systém obracia proti vlastným štruktúram tela, čo vyvoláva zápalové reakcie, ktoré poškodzujú tkanivá. Stanovenie diagnózy môže v niektorých prípadoch byť náročné, najmä v ranných štádiách ochorenia. Diagnózu na základe klinických príznakov by mal stanoviť odborník – reumatológ. Okrem rtg. vyšetrenia sa  laboratórne stanovujú aj tzv. reumatoidné faktory z krvi; veľa napovie rozbor kĺbovej tekutiny – pri reumatoidnom zápalovom ochorení sa v nej totiž nachádza nielen viac bielych krviniek, ako je obvyklé, ale na prítomnosť zápalového procesu poukazujú aj niektoré iné špecifické látky, napríklad enzýmy.

Liečba reumatoidnej artritídy

Po stanovení diagnózy je najlepšie začať s liečbou čo najskôr. Cieľom terapie je odstrániť príčinu bolesti a prostredníctvom vhodných liekov a fyzioterapie zmierniť nepríjemné príznaky a potlačiť zápalové procesy. K nefarmakologickým metódam okrem fyzioterapie, rehabilitácie a cvičenia patrí zníženie telesnej hmotnosti, najmä v prípade, ak ochorenie nadmerná hmotnosť či obezita zhoršujú.  Farmakologickú liečbu môžeme rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvá z nich je zameraná na ochranu chrupavky pred jej ďalším odbúravaním spôsobeným zápalom. Používajú sa lieky, ktoré sa odborne volajú chondroprotektíva alebo antiartrotiká (napr. chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová). Výber správneho lieku patrí do rúk odborníka. Ďalšiu skupinu liekov tvoria nesteroidné antiflogistiká s protizápalovým a analgetickým účinkom. Okrem liekov v tabletkovej forme k overeným preparátom radíme rôzne  dermálne gély a liečivé náplasti. V liečbe sa uplatňujú tiež glukokortikoidy znižujúce zápal či imunosupresíva – lieky potláčajúce činnosť abnormálne aktivovaného imunitného systému.

Lokálna liečba – priamo v mieste zápalu

Nesteroidné protizápalové lieky sa osvedčili ako lokálne prípravky na liečbu zápalu nielen pri reumatických ochoreniach kĺbov, ale tiež v prípade drobných poranení, pomliaždenín, podvrtnutí alebo opuchov pri vykĺbení či natiahnutí svalov, šliach a väzov. Účinná látka obsiahnutá v prípravku má silné analgetické a antireumatické účinky. Keďže sa pri aplikácii obchádza tráviaci trakt, nedochádza v tomto smere k nežiaducim vedľajším účinkom. Oba prípravky sa aplikujú priamo na boľavé miesto a pacient cíti úľavu od bolesti takmer okamžite.

Komplexné informácie o reumatických ochoreniach sa dočítate v najnovšej publikácii s CD „Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí a ...“; CD obsahuje nahraté špeciálne cvičebné zostavy  (sterilita – podľa Mojžišovej – modifikácia,  inkontinencia – cvičebná zostava svalstva panvového dna „Lúčky“ a osteoporóza, bolesť chrbtice – podľa Ďurišovej. Predaj aj formou dobierky: tel./fax: 033 7301 820; msm: 0949 444444; e-mail: info@rrc.sk.