hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ŽENSKÉ ZDRAVIE

 

Antikoncepcia s ochranným účinkom na zdravie ženy


Zdá sa, že ženy na Slovensku majú z užívania antikoncepcie obavy. V porovnaní s krajinami na západ od nás si svoju plodnosť takto reguluje len tretina slovenských žien. Na otázky prečo je to tak, a aké výhody užívanie antikoncepcie prináša, odpovedá prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB, Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc.

 

Napriek tomu, že sa antikoncepcia považuje za najspoľahlivejšiu metódu ochrany pred neželaným počatím, pretrváva v ženskej populácii na Slovensku akýsi neodôvodnený strach z nej. Prečo?

Evolúcia to zariadila tak, aby ženy rodili. Obdobia, kedy boli tehotné a dojčili, prerušoval len veľmi krátky čas, kým ich niekto zasa oplodnil. Ženský organizmus je evolučne naozaj stavaný na to, aby donosil dieťa a porodil ho. Až emancipáciou a zaradením žien do pracovného procesu si ženy samy začali určovať kedy, ako chcú byť oplodnené, a či vôbec. Situácia sa vplyvom spoločenských noriem stáročiami menila, ale nezabúdajme, že ešte pred storočím ženy porodili nezriedka aj sedem či desať detí. Ak teda napriek normálnemu, zdravému sexuálnemu životu nechcú rodiť, najlepšou metódou ako zabrániť počatiu je antikoncepcia. Od 50. rokov minulého storočia, kedy prišla na trh prvá antikoncepčná pilulka, sa nič lepšie nevymyslelo. A strach z hormónov môže mať rôzne pozadie. Od strachu z nepoznaného, až po predsudok, že hormonálna antikoncepcia by mohla ženám umožňovať priveľmi voľný sexuálny život. Ľudia sa boja a odmietajú aj vakcináciu, čo považujem za oveľa väčší problém. Faktom však je, že na Slovensku, ak berieme do úvahy počty predpísaných balení antikoncepcie, predstavuje toto číslo asi tretinu toho, čo užívajú ženy v Nemecku či vo Francúzsku. Prísť na to, prečo to tak je, tiež nie je jednoduché. Môžeme sa len pýtať, v čom a prečo sú naše ženy odlišné od Francúzok či Angličaniek. V každom prípade, štatistiky hovoria o tom, že aj u nás a v susednej Českej republike užívanie antikoncepcie klesá. Za šťastie však my gynekológovia považujeme, že ženy prestali považovať umelé prerušenie tehotnosti za formu antikoncepcie. Všetci si ešte pamätáme na časy spred dvoch či troch desaťročí, keď to tak bolo a malo to závažné dôsledky na zdravie žien.

 

Ženy sa na jednej strane antikoncepcie a hormónov boja, a na druhej strane sa zdá, že „klasickú" antikoncepciu vymenili za „tabletku po". Ako sa na to pozerá gynekológ? Prečo by sa mala „tabletka po" skutočne používať len ako záchrana?

Nie neodôvodnene definujeme takzvanú „tabletku po" ako núdzovú postkoitálnu antikoncepciu, ktorá má v zásade riešiť výnimočnú núdzovú situáciu. Napríklad, keď zlyhá prezervatív, alebo je riešením v prípade znásilnenia. Je nastavená tak, aby zabránila spermii oplodniť vajíčko. Obsahuje vysoké dávky hormónov, ktoré skutočne hormonálny cyklus ženy narušia a vôbec nemajú ochranné účinky na organizmus ženy. Najmä mladé dievčatá a ženy si ju zamieňajú s antikoncepciou ako takou. Problém zrejme bude aj v nedostatočne organizovanej sexuálnej výchove.

 

Takáto tabletka je v lekárňach k dispozícii bez predpisu, čo je logické, aby bola k dispozícii vtedy, keď treba. Myslíte si, že ženám chýbajú informácie? Alebo že je problém v tom, že Dr. Google nemá vždy relevantné a overené informácie, a napriek tomu mu ženy dôverujú?

V prípade „tabletky po" platí asi zo všetkého niečo. Pre mladé dievčatá je využitie a ľahká dostupnosť takejto antikoncepcie samozrejme istou výhodou. Nemusia o tom hovoriť rodičom, nemusia navštíviť gynekológa, nikto sa to nemusí dozvedieť. V odborných kruhoch u nás prebehlo množstvo diskusií o tom, či takúto antikoncepciu vôbec umožniť. Riešenie však určite nie je v zákaze. V istom zmysle takáto antikoncepcia znižuje počty umelých prerušení neželaných tehotenstiev, ale ženy a dievčatá by o nej mali mať dostatok informácií. Myslím si, že informovať ich o tom, akým spôsobom sa chrániť pred otehotnením, by okrem rodiny malo byť aj úlohou spoločnosti.

 

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie nejde o skutočnú menštruáciu, ale krvácanie nastane pre vysadenie hormónov. Má takýto stav pre ženu aj isté benefity?

Je to tak, hovoríme o pseudomenštruácii, telo sa totiž pri užívaní antikoncepcie správa tak, ako keby bola žena tehotná. Ak aj má antikoncepcia určité nežiaduce účinky, má aj nezanedbateľné množstvo pozitívnych účinkov. Samozrejme, v závislosti od zdravotného stavu či veku ženy ju musí gynekológ nastaviť tak, aby boli čo najmenšie. Súvisí to práve s tým, čo som hovoril na začiatku - evolučne je žena vybavená tak, aby bola permanentne tehotná alebo dojčila. Keď prišla antikoncepčná pilulka na trh, mala pre vysoké dávky hormónov množstvo nežiaducich účinkov. Dnes sú k dispozícii rôzne druhy antikoncepcie s rôzne nastavenými hormonálnymi zložkami a trend je taký - opäť pripomeniem, čo sme spomínali na začiatku - tak trocha oklamať prírodu a nastaviť organizmus ženy tak, ako keby bola tehotná. A to sa dá len antikoncepciou. Takýto stav má, už sám osebe, pre ženu mnohé výhody. Tým, že nemenštruuje, nielenže netrpí premenštruačným syndrómom, zmenami nálad či menštruačnými bolesťami, ale chráni sa aj pred vznikom a rozvojom chorôb, ktoré s menštruáciou súvisia. Pred endometriózou, myomatózou, teda tvorbou myómov na maternici, ale aj rakovinou maternice či vaječníkov a tiež cystami na vaječníkoch.

 

Mohli by ste zhrnúť aj ostatné benefity, ktoré klasická moderná antikoncepcia okrem ochrany pred neželaným počatím ponúka?

Začnem pre ženu dôležitým pozitívnym účinkom na pleť. Antikoncepcia tým, že vyrovnáva hladinu pohlavných hormónov, pôsobí ako prevencia pred vznikom akné a mnohým ženám v tomto smere skutočne pomáha. Žena je istým spôsobom aj ženskejšia, má pravidelnú menštruáciu a môže si ju regulovať, keď napríklad ide na dovolenku. Antikoncepcia zabezpečí, že aj strata krvi pri menštruácii je oveľa menšia ako v prípade „normálnej" menštruácie. Telo ženy tak nie je vystavené zbytočnej anémii v dôsledku straty krvi. Samozrejme, nemožno nespomenúť aj potlačenie premenštruačného syndrómu, bolestí a podobne.


Prednedávnom sa na slovenský trh dostala nová antikoncepcia s predĺženým režimom užívania. O čo presne ide a aké má výhody?

Keď začali ženy užívať antikoncepciu, verilo sa, že by mali menštruovať každý mesiac, podobne ako za normálnych fyziologických okolností. Všetky antikoncepčné prípravky sa vyrábali tak, aby ženy menštruovali, a mnohé to tak aj chcú, vyhovuje im to. Majú tak pocit, že majú lepšie pod kontrolou nad rým, či nie sú tehotné. Teraz máme k dispozícii novú antikoncepciu s predĺženou dobou užívania. Skúsenosti s ňou už vo svete sú, a vieme tiež presne špecifikovať benefity, ktoré takýto stav prináša, aj to, pre aké pacientky je vhodná. Zloženie hormónov patrí medzi najmodernejšie a je pre ženu veľmi priaznivé. Antikoncepcia obsahuje levonorgestrel, ktorý má menšiu trombotickú aktivitu ako iné gestagény, teda menšie riziko vzniku trombóz. Dávkovanie a kontinuita užívania malých množstiev hormónov zabezpečia ochranu ženského organizmu nielen pred otehotnením, ale aj pred rozvojom ochorení, ako sme o nich hovorili. Keďže však ide o malé dávky hormónov, užívanie takejto antikoncepcie môže so sebou niesť aj iné sprievodné javy, napríklad špinenie v prvých mesiacoch užívania. Ženský organizmus sa musí istým spôsobom nastaviť, prispôsobiť. Takáto antikoncepcia sa užíva kontinuálne 84 dní a potom sa užívajú tabletky s malou dávkou estrogénu počas siedmich dní, kedy sa dostaví menštruácia. Takýto stav sa najviac približuje hormonálnemu stavu v období tehotenstva, čo má podľa najnovších medicínskych teórií pozitívny až ochranný vplyv na zdravie ženy.

Zhovárala sa Iva Baranovičová

Foto Valéria Zacharová