hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA POHYBOVÝ APARÁT

Bolesť chrbta sa vytratí ako gáfor

 

Veľkú časť svojho pracovného času väčšina z nás presedí. Sedíme, keď cestujeme do práce, sedíme v kancelárii, a aj vo voľnom čase dávame prednosť sedavým aktivitám. Takýto spôsob života sa pritom veľmi negatívne podpisuje na zdraví.

Dlhé sedenie a nedostatok pohybu všeobecne majú negatívny dopad na svaly, kĺby i krvný obeh. Najčastejšou príčinou bolestí chrbta býva práve chybné držanie tela a nedostatočne vybudovaný svalový korzet, ktorý predstavuje pre chrbticu oporu. Štatistiky uvázdajú, že bolesťami chrbta trpí každý piaty Európan, a rovnaké čísla platia aj na Slovensku.

 

Bolesť a nefyziologické správanie

Bolesť chrbta je druhým najčastejším dôvodom návštevy lekára. Množstvo ľudí 
totiž podceňuje potrebu dlhodobej liečby a zvyčajne sa spoľahne na chvíľkovú úľavu 
pomocou liekov proti bolesti. Lieky však príčinu bolesti neriešia. Dôležitá 
je trvalá zmena životného štýlu, dostatok pohybu a vykonávanie každodenných bežných činností tak, aby sme si chrbát nepreťažovali. Nesprávne držanie tela, zlé sedenie a dvíhanie ťažkých predmetov v nesprávnej polohe dávajú chrbtu zabrať viac, ako je nutné. Chrbát musí pri niektorých činnostiach - napríklad pri nesprávnej pozícii chrbtice pri dvíhaní ťažkých bremien - zvládnuť až 275-percentné zaťaženie. Výsledkom je porucha opornej funkcie chrbta, strnulosť svalov a dlhodobý útlak nervov chrbta, čo následne sprevádza bolesť, ktorá sa môže postupne stať až chronickou.

 

Príčin bolestí chrbta je viacero. Spomenuli sme nedostatok pohybu, čo je vlastne nefyziologické správanie, pretože chrbát nie je stavaný na dlhodobú strnulosť, ale na pohyb. Svoje môže zohrať aj obezita, a s tým súvisiaca zlá životospráva. Príčinou môže byť tiež úraz, niektoré ochorenia, degeneratívne zmeny či starnutie. Bolesť chrbta však vek nerozlišuje - prihásiť sa môže kedykoľvek. V mladosti je obvykle na príčine preťažovanie svalstva a postihnutie platničiek, deformity chrbtice a skoliotické zmeny na chrbtici. Pre stredný vek sú typické ochorenia platničiek, reumatické ochorenia a aj začínajúce zápalové a degeneratívne procesy spojené so starnutím organizmu. Seniorov zasa najčastejšie trápia degeneratívne zmeny stavcov a kĺbov, menej často platničiek.

Normálnym prejavom choroby, zápalu alebo poškodenia tkaniva je akútna bolesť. Zvyčajne možno diagnostikovať jej príčinu a liečiť ju. Ak je bolesť kontinuálna, dlhodobá a pretrváva viac ako 12 týždňov, hovoríme o chronickej bolesti. Môže ísť pritom o bolesti hlavy, ale veľmi často sa práve chronická bolesť týka chrbta.

 

Stuhnuté svalstvo po športe či fyzickej námahe

V prípade, že ste po športe či fyzickej námahe unavení a trpíte bolesťami slvastva na rukách, nohách či na chrbte, rýchlu úľavu od bolesti môže priniesť upokojujúci prípravok s obsahom éterických olejov (silíc). Účinnú kombináciu gáfru a éterických olejov z rozmarínu, levandule a klinčeka obsahuje regeneračná masť Vaxicum®. Vďaka svojmu zloženiu zlepšuje prekrvenie v mieste bolesti a pomáha tak pri bolestiach pohybového aparátu.

 

Gáfor, klinček, rozmarín a levanduľa

Gáfor je kryštalická látka, ktorá sa získava zo vždyzeleného stromu rastúceho v Juhovýchodnej Ázii - gáfrovníka lekárskeho. Na vzduchu veľmi rýchlo sublimuje, a mení svoje skupenstvo z tuhého na plynné (tam má pramene príslovie zmiznúť ako gáfor). Jeho využitie má dlhú históriu. V Ázii, napríklad v ajurvédskej medicíne, považujú gáfor za kráľa liečivých rastlín a pripisujú mu nielen liečivé (protizápalové či antivirotické účinky), ale aj afrodiziakálne. Iní ho zasa označujú za stimulant zmyslov. V kažom prípade sa aj u nás využíva nielen ako prostriedok proti zápalom kože, napríklad v pleťových vodách, ale aj ako súčasť účinných prípravkov proti bolesti svalov, pri vyvrtnutí či proti reumatickým bolestiam.

Protizápalové účinky má aj ďalšia súčasť regeneračnej masti - klinček. Je známy nielen ako korenie a dochucovadlo pri príprave jedál či nápojov - nie je totiž len aromatický, ale aj liečivý. Vďaka siliciam je kliček výborným antiseptickým prípravkom a dokonca aj západná medicína využíva kličekový olej pri liečbe bolestí zubov, pretože má tiež mierne anestetické účinky. Inhalovanie klinčekového oleja pomáha zasa v liečbe prieduškových zápalov. Klinčeky sú usušené, ešte neotvorené púčiky kvetov tropického stromu, ktorý rastie predovšetkým na Madagaskare, Zanzibare či v brazílskych pralesoch.

Dezinfekčné účinky má tiež rozmarín lekársky. Podporuje prekrvenie a celkovo povzbudzuje, najmä psychiku. Už tisícky rokov sa používa v tradičnej čínskej medicíne ako účinná bylinka na posilnenie mozgu. Obsahuje totiž vzácne éterické oleje, ktoré stimulujú jeho činnosť a zvyšujú koncentráciu. Hlavnou účinnou zložkou rozmarínu je cineol, ale tento vždyzelený ker obsahuje aj gáfor a celý rad vitamínov, minerálnych látok, flavonoidov či horčínov  s antioxidačnými účinkami. Okrem pozitívnych účinkov na nervovú sústavu a imunitný systém podporuje trávenie a chuť do jedla a je tiež dobrým prostriedkom proti nafukovaniu. Ak sa použije rozmarín, či už ako tinktúra či vo forme oleja na natieranie pokožky, výborne ju prekrví a uvoľní stuhnuté a pomliaždené svaly.

A posledná zo štvorice levanduľa lekárska sa pestuje nielen pre krásu, ale aj pre úžitok, a to nielen na lekárske účely, vo voňavkárstve, ale uplatní sa aj v kuchyni, napríklad pri príprave sladkých dezertov, zmrzliny. V liečiteľstve sa oddávna používala pre svoje antibakteriálne a upokojujúce účinky. Veľmi sa cení levanduľová silica alebo olej pripravený z kvetov levandule lúhovaných v olivovom oleji, ktorým sa potierajú boľavé miesta na pokožke. Levanduľový olej pomáha pri reumatických bolestiach, vykĺbeninách, úrazoch, preťažených svaloch či pri migréne.

 

Ivana Baranovičová