hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 2/2013

Múdrejší ako astma

Moja alergia prerástla až do astmy

Presne týmito slovami začína svoje rozprávanie 32-ročná IT špecialistka Ľubica z Bratislavy. „Od ranného detstva som trpela rôznymi alergiami. Už vtedy som pravidelne podstupovala imunizačnú liečbu, napriek tomu som podľa posledných alergologických testov alergická takmer na všetko: na pele stromov i tráv, na latex či zvieracie alergény. Už od detstva som trpela dusivým kašľom, ale astmu mi diagnostikovali až okolo dvadsiatky. Pravdou je, že po nástupe na vysokú školu som imunizačnú liečbu zanedbala a to možno urýchlilo nástup ochorenia. Dnes užívam tabletkovú aj inhalačnú liečbu. Inhalujem dva razy denne, ráno a večer. V minulosti som nemala dobré skúsenosti s inhalátormi, ich používanie bolo náročné na koordináciu všelijakých stlačení a nádychov. Aerosólový inhalátor, ktorý používam dnes, je  jednoduchý, stačí raz vdýchnuť a viem, že liek sa dostane tam, kam treba. Hoci pracujem vo veľkej klimatizovanej budove, čo mi k môjmu ochoreniu neprospieva, takzvané záchranné či uvoľňujúce lieky nemusím používať často. Len v období, keď mám nejaké ochorenie dýchacích ciest. Vtedy ma v noci zopárkrát dusil kašeľ a musela som ich použiť.“ 

Celý článok

Priedušková astma

Prvý májový utorok je už viac ako 15 rokov venovaný Svetovému dňu astmatikov so zvyčajným heslom „Dostaňme našu astmu pod kontrolu“. Cieľom je zlepšiť starostlivosť o pacientov s týmto ochorením  a informovať, že dobre liečený astmatik má šancu žiť rovnako kvalitný život ako zdravý človek.

Celý článok

Rubrika Spýtali sme sa za vás

Kedy navštíviť urológa?

Napriek všeobecne dostupným informáciám a aj dobrej edukácii pacientov, existujú zdravotné problémy, s ktorými sa pacienti niekedy obávajú navštíviť lekára. Na otázky Bedekra zdravia v akých prípadoch netreba odkladať návštevu urológa, odpovedá docent MUDr. Jozef Marenčák, PhD., primár Urologického oddelenia nemocnice s poliklinikou v Skalici.

Celý článok

Nové lieky ponúkajú nádej pre ženy s rakovinou prsníka

Rakovina prsníka sa nevyhýba ani ženám, ktoré poctivo pristupujú k prevencii. Ročne na Slovensku pribúda 1600 až 1800 žien s touto chorobou, najviac vo veku 40 – 60 rokov. V boji s rakovinou prsníka je však moderná medicína stále úspešnejšia vďaka inovatívnym liekom. Farmaceutická spoločnosť Novartis patrí k lídrom v boji s touto chorobou. Európska lieková komisia v minulom roku zaregistrovala spoločnosti Novartis nový liek na liečbu pokročilého štádia rakoviny prsníka, tým pádom je registrovaný aj na Slovensku, a práve prebieha jeho kategorizácia na ministerstve zdravotníctva. David Maier, riaditeľ onkologickej divízie spoločnosti Novartis na Slovensku však tvrdí, že už dnes je možná liečba aj na Slovensku.

Celý článok

Ochrana pred slnečným žiarením

Slnko je zdrojom kozmického žiarenia, gama žiarenia, X-žiarenia, ultrafialového žiarenia (UV) (skladajúceho sa z UVA, UVB a UVC žiarenia), viditeľného žiarenia, infračerveného žiarenia (IR) a rádiových vĺn. Po prechode filtrom atmosféry, približne dve tretiny svetelného žiarenia dopadá na zem. Kozmické žiarenie, gama žiarenie, X-žiarenie a UVC lúče, ktoré sú nezlučiteľné so životom, za normálnych atmosférických podmienok na zem nedopadá. Zo žiarenia, ktoré preniká cez atmosféru, má vplyv na náš organizmus len UVA, UVB, viditeľné a infračervené žiarenie.

Celý článok

Probiotiká a cestovateľská hnačka

Komplex mikroorganizmov v čreve, najnovšie nazývaný črevná „mikrobiota“, pozostáva najmenej z 1 000 druhov baktérií, mikroskopických húb a prvokov.

Priateľské črevné mikroorganizmy majú nezastupiteľnú úlohu pri trávení potravy a pri ochrane proti patogénom. Zostava črevnej mikroflóry sa vyvíja od narodenia až do dospelosti, v dospelom organizme je relatívne stabilná. Priateľské baktérie v čreve bránia prichytávaniu a množeniu baktérií a vírusov tzv. bariérovým efektom. Vyvážený stav a stabilitu mikróbneho komplexu v čreve môžu poškodiť mnohé faktory. Dezintegrujú ho napríklad antibiotiká, pretože zasahujú nielen patogénne, ale aj priateľské baktérie, v dôsledku čoho vzniká črevné ochorenie zvané postantibiotická hnačka.

Celý článok

Život, bolesť a osteoporóza

MUDr. Elena Ďurišová sa diagnostike a liečbe ochorení pohybového aparátu a tiež osteoporózy venuje už viac ako 18 rokov. Má komplexné vzdelanie v reumatológii – osteológii, fyziatrii, balneológii a liečebnej rehabilitácii, akupunktúre a rôznych typoch naturálnej medicíny. Primárka Reumatologicko-rehabilitačného centra v Hlohovci
s pobočkami v Trnave a v Galante je držiteľkou viacerých odborných certifikátov a za svoju dlhoročnú prácu získala viacero ocenení – spomeňme napríklad vyznamenanie za mimoriadne výsledky dosiahnuté v poskytovaní zdravotnej starostlivosti a za celoživotnú prácu v oblasti zdravotníctva a posledné, tohtoročné udelenie bronzovej medaily Slovenskej lekárskej spoločnosti za odborný prínos v procese vzdelávania.

Celý článok