hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 2/2014


Alergická sezóna


MUDr. Monika Antošová,
pediatrička

Na Slovensku trpí alergiou až 40 % obyvateľstva. Úlohu v zvyšujúcom sa počte alergických ochorení hrá nielen genetika, ale aj vplyv životného prostredia.

Celý článok

 

RUBRIKA ONKOLÓGIA


Život s rakovinou hrubého čreva a konečníka

Keď lekár vysloví vetu: máte rakovinu, tieto dve slová dokážu človeku zmeniť celý jeho „vesmír“. Musí zrazu zabojovať o to najcennejšie čo má – o život. Onkologické ochorenie a jeho liečba výrazne zasiahnu aj sociálne vzťahy pacienta, počnúc vzťahom k sebe, až po vzťahy v rodine či v práci.

 

Celý článok

Opakované vaginálne infekcie


MUDr. Peter Brenišin
Gynekologická ambulancia a ambulancia gynekologickej urogynekológie Bren-Care, Poprad

Možno sa niekomu bude zdať zvláštne, prečo miešame veci, ktoré na prvý pohľad spolu vôbec nesúvisia. Pravda je však taká, že vzhľadom na blízkosť pošvy a močovej rúry sa stav týchto dvoch orgánov vzájomne ovplyvňuje. Niekedy sa stáva, že žena trpí opakovanými zápalmi močových ciest, ktoré odolávajú liečbe, pritom príčina je doslova o pár centimetrov vedľa – v pošve. Ale býva to aj opačne.
Z tohto dôvodu sa dnes presadzuje komplexnejší prístup k liečbe týchto infekcií. Na začiatok je však dobré predstaviť si najskôr jednotlivé typy ochorení osobitne.

 

Celý článok


RUBRIKA ALERGOLÓGIA

Novinky v liečbe prieduškovej astmy

prof. MUDr. Peter Krištúfek, CSc.
Klinika pneumológie a ftizeológie LF UK a SZU, Univerzitná nemocnica Bratislava  

Vďaka médiám máme možnosť poznávať všetky novinky o alergiách a o prieduškovej astme takmer každú jar, kedy sa so zobúdzaním prírody začína aj sezóna alergikov a problémy s dýchaním sa zhoršujú aj astmatikom. Odborníci už viac ako dvadsať rokov vedia, že astma je civilizačnou chorobou, ktorá je zvyčajne celoživotným problémom pre každého postihnutého pacienta.

 

Celý článok

RUBRIKA ONKOLÓGIA


Liečba pokročilého melanómu


Zhubný (malígny) melanóm je v porovnaní s ostatnými nádormi kože pomerne zriedkavý, zato veľmi agresívny, pretože rýchlo metastázuje. Donedávna, v nie tak vzdialenej minulosti, sa za jedinú liečbu, ktorá viedla k vyliečeniu tohto ochorenia, považovalo chirurgické odstránenie melanómového ložiska. V súčasnosti máme k dispozícii aj imunoterapiu a biologickú liečbu. Na otázky Bedekra zdravia odpovedá v tejto súvislosti MUDr. Zuzana Hlavatá z Národného onkologického ústavu v Bratislave.

 

Celý článok

RUBRIKA PREVENCIA


So znamienkami k lekárovi
Znamienka si možno dať vyšetriť počas celého roka, hoci sa táto téma komunikuje najmä v máji, kedy si nielen zdravotnícka verejnosť pripomína Deň melanómu, v snahe poukázať na dôležitosť prevencie pred týmto zákerným ochorením. Viac, aj o prevencii a ochrane pred slnečným žiarením, nám povie MUDr. Katarína Poláková, PhD., dermatovenerologička z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety.

 

Celý článok

Hormonálna antikoncepcia


Nie je to tak dávno, čo sme stáli na prahu nového milénia. Médiá celého sveta sa pretekali v uvádzaní rebríčkov najvýznamnejších objavov, ktoré najviac zasiahli do života ľudí a ovplyvnili ich kvalitu v práve sa končiacom miléniu. Možno to niekoho prekvapí, ale vo všetkých rebríčkoch sa na popredných miestach umiestnil objav hormonálnej antikoncepcie. Prečo sa teda zdanlivo bezvýznamnej pilulke, ktorá stála na začiatku vývoja hormonálnej antikoncepcie, pripisuje taký epochálny význam?

 

Celý článok