hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 3/2014


RUBRIKA Závislosti

Čím menej budeme piť, tým budeme zdravší

Keď sa nás doktor opýta, či pijeme alkohol, odpovedáme väčšinou, že príležitostne. Ako často mávame príležitosť piť alkohol, je samozrejme individuálne. Prednedávnom sa v Lige za duševné zdravie za okrúhlym stolom stretol tím odborníkov a diskutoval na tému Mýty o alkohole. Prinášame ich vyjadrenia, ktoré mnohé napovedia o našich mylných predstavách o popíjaní alkoholických nápojov. Odborníci už dlho vedia, že užívame alkohol v oveľa väčšej miere, ako je zdravé, len sa o tom málo hovorí.

Celý článok

 

RUBRIKA Rozhovor

Diabezita – hrozba nového tisícročia

Predpokladá sa, že v najbližších dvadsiatich rokoch sa počet chorých na diabetes mellitus, nevyliečiteľné, hoci liečiteľné ochorenie, zdvojnásobí. Spájajú sa s ním závažné akútne i chronické komplikácie, ktoré diabetes zaraďujú medzi farmakoekonomicky veľmi náročné. Môžeme urobiť niečo pre to, aby sme na diabetes neochoreli? Na túto a ďalšie otázky odpovedá MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., z Ambulancia pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Metabol KLINIK, s. r. o. a Špecializovanej lipidologickej ambulancie MED PED centrum.

 


Celý článok

Hemofília a krvácavé choroby

Každý z nás vie, že po porezaní, vytrhnutí zuba alebo pri akomkoľvek drobnom poranení môže nastať krvácanie, ktoré sa po chvíli samo zastaví. Stane sa tak vďaka výnimočnej schopnosti krvi vytvoriť krvnú zrazeninu. Vrodenú poruchu krvnej zrážanlivosti, ktorá sa prejavuje chorobným krvácaním, spôsobuje najčastejšie chýbanie niektorej z bielkovín krvnej plazmy, ktoré sú dôležité pre zrážanie krvi a zastavenie krvácania. O hemofílii aj ostatných krvácavých chorobách pre Bedeker zdravia rozpráva doc. MUDr. Angelika Bátorová, PhD., vedúca Národného hemofilického centra a prednosta Kliniky hematológie a transfuziológie LF UK, SZU, Univerzitnej nemocnica v Bratislave – Petržalke. 

Celý článok


Cestovná lekárnička

Premyslene zostavená lekárnička by nemala chýbať v batožine žiadneho cestovateľa. Aby na tvári miesta splnila svoj účel a našli sme v nej všetko potrebné, je dobré popremýšľať o jej zložení v dostatočnom predstihu pred cestou.

 

Celý článok

Rubrika DERMATOVENEROLÓGIA

KOŽA A DIABETES

prof. MUDr. Mária Šimaljaková, Dermatovenerologická klinika LF UK a UN Bratislava

Diabetes mellitus (DM) alebo cukrovka, je metabolická porucha charakterizovaná rôznorodými multisystémovými komplikáciami. Zmeny na koži sú podmienené cievnymi abnormalitami a diabetickou neuropatiou, ktoré sa pacientom s diabetom prejavujú zvýšenou tendenciou k infekciám a k ich ťažšiemu priebehu. S diabetom sa spájajú kožné prejavy, ktoré môžu predchádzať samotnému ochoreniu alebo môžu vzniknúť následne. 

Celý článok

RUBRIKA DERMATOVENEROLÓGIA

Mykotické infekcie kože

prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Dermatovenerologická klinika LF UK a UNB

Huby sú najrozšírenejšie mikroorganizmy rastlinného pôvodu na svete. Len jedno percento z nich parazituje na živočíchoch. Dermatofyty sú vláknité keratinofilné huby, s afinitou k ľudskému a zvieraciemu keratínu.

Celý článok

RUBRIKA INTÍMNE ZDRAVIE

Slovenky sa milujú častejšie! sú aj sexuálne zodpovednejšie?

Mať spokojný vzťah a kvalitný sex je dôležitou súčasťou života väčšiny žien. Žiaľ, práve ony nesú následky zlyhania antikoncepčných metód. Aj preto sa spoločnosť Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown rozhodla uskutočniť medzinárodný prieskum sexuálneho správania dnešných žien a ich antikoncepčných metód. Ako dopadlo Slovensko?

Celý článok

Dôležitosť očkovania diabetikov proti vírusovej hepatitíde B

prof. MUDr. Anna Strehárová, PhD.

Infektológ, Centrum pre liečbu vírusových hepatitíd, Infekčná klinika, FN Trnava

RNDr. Jaroslava Brňová, PhD.

Nemocničný epidemiológ, FN Trnava

 


Celý článok

Prečo by sa mal diabetik chrániť pred infekciou hepatitídou B?

 

Otázka pre MUDr. Zuzanu Némethyovú, CSc., hlavnú odborníčku MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.

 

Celý článok