hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 4/2014


RUBRIKA GYNEKOLÓGIA

Byť iná ako ostatné ....a bez predsudkov


Hormón, hormóny, hormonálna antikoncepcia – slová a slovné spojenia toľkokrát skloňované v médiách a predsa stále opradené množstvom mýtov a poloprávd: napríklad, že vnútromaternicové systémy sú len pre staršie vydaté ženy. Podobným verili naše babičky, a žiaľ, stále im veria aj dnešné mladé ženy. Neopodstatnene.

RUBRIKA ZDRAVÁ VÝŽIVA

Sója pre zdravie


Od 90. rokov minulého storočia je sója v centre záujmu odborníkov na výživu, a nielen pre obsah kvalitných bielkovín. Jej schopnosť znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu patrí medzi najlepšie zdokumentované fyziologické efekty. Vďaka obsahu fytoestrogénov môže sója a výrobky z nej zmierňovať príznaky menopauzy, liečiť osteoporózu či prispievať k dobrému manažmentu ochorení srdca.

 

Celý článok

 

RUBRIKA ROZHOVOR

Domáce meranie tlaku krvi

Celý článok


Tému prináša MEDTRONIC

Moderná diagnostika umožňuje lepšie liečiť poruchy srdcového rytmu


Diagnostika porúch srdcového rytmu – arytmií a následná liečba sa posunuli na novú úroveň. Slovenskí kardiológovia v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH a. s. ) v Bratislave začali ako jedni z prvých na svete používať miniatúrne diagnostické zariadenie, ktoré sa implantuje pacientovi pod kožu hrudníka, v blízkosti srdca.

 

Celý článok

Tému prináša MEDTRONIC

Mini EKG


Výskyt porúch srdcového rytmu stúpa s vekom. Práve takéto poruchy sú spoločným menovateľom celého spektra srdcovo-cievnych chorôb. Od 1. júla tohto roku majú pacienti na Slovensku k dispozícii miniatúrne diagnostické a monitorovacie zariadenie, ktoré umožňuje lepšiu a cielenejšiu liečbu. O čo presne ide, rozpráva pre Bedeker zdravia arytmológ MUDr. Peter Hlivák, z Oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH, a. s.


Celý článok

RUBRIKA PREVENCIA

Kliešťová encefalitída očami detskej lekárky

 

Celý článok

RUBRIKA PORUCHY SLUCHU

Rozumieme nepočujúcim

 

Celý článok

Význam kyseliny hyalurónovej pre organizmus


V spojitosti s kyselinou hyalurónovou sa asi väčšine z nás vybavia injekčné výplne vrások, modelácia dekoltu či vpadnutých líc. Aj keď to nie je málo, dobrou správou je, že tento doslova prírodný zázrak dnes využíva nielen korektívna dermatológia, ale aj mnohé ďalšie medicínske odvetvia. Vedci totiž stále prichádzajú na nové spôsoby, ako z nej získať úžitok a prinavrátiť ľuďom zdravie. Kyselina hyalurónová dnes figuruje v tkanivovom inžinierstve, zaoberajú sa ňou výskumy v oblasti hojenia rán, starnutia pokožky, rovnako ako aj cielenej distribúcie a riadeného uvoľňovania liečiv.
Priezračný prírodný zázrak

 

Celý článok

Ženský alkoholizmus – Damoklov meč nad hlavami žien?

PhDr. Štefánia Laskovská, klinický psychológ
Odborný liečebný ústav psychiatrický, n. o., Predná Hora

 

Celý článok