hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

BZ 6/2013


 

Alergie v zime

Alergia je hypersenzitívna reakcia vyvolaná imunologickými mechanizmami. Imunitný systém reaguje neprimerane na látky, s ktorými sa väčšina z nás stretáva vo svojom prostredí.

Alergia je progresívne ochorenie a pokiaľ sa včas a správne nelieči, môže sa zhoršovať a komplikovať. Nepoznaná a neliečená môže viesť k chronickým stavom s trvalými následkami. Sama od seba sa alergia nevylieči, ani neprejde. Môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku, nie je doménou detského veku, aj dospelí a starší ľudia sa môžu stať „náhle“ alergickí.

Celý článok

 

 

 

Trápenie s mokrou postieľkou

Boli to životné príbehy detí rôzneho veku, rozmanitých všeobecných a špeciálnych schopností. Všetky mali niečo spoločné. Boli plné obáv, úzkosti, strachu a nedôvery k fungovaniu ich vlastného tela. Ovládal ich nutkavý pocit viny za to, že obťažujú svojich rodičov, súrodencov, priateľov a blízkych. Vyhýbali sa zmenám v živote, hlbším priateľským, rovesníckym a partnerským väzbám, spoločenským aktivitám a športu. Prečo? Iní ľudia to považujú za životnú radosť, ale im to spôsobuje rozpaky, starosti. Práve pri spoločenských činnostiach sa najčastejšie odhalilo ich tajomstvo – takzvané mokré epizódy. Oslabená schopnosť kontrolovať močenie je pre iných sociálne neprijateľná, no a práve takéto deti poznačila a mení im hodnotový systém a celkovú kvalitu života. Sklamal ich vlastný organizmus, stratili sebaúctu. V pozornosti majú ustavičnú sebakontrolu, často majú znížené schopnosti učiť sa, správajú sa inak, ako by sa očakávalo, s tendenciou k sebapoškodzovaniu, ba ojedinele až k myšlienkam na sebazničenie. Realizovalo sa viacero výskumov, ktoré v záveroch konštatovali, že detské pomočovanie ovplyvňuje sebahodnotenie viac ako chronické ochorenia.

Celý článok

Chronická žilová choroba

Sme dve sestry, jednovaječné dvojčatá. Už ako 12-ročné sme zbadali, že sa nám vytvárajú kŕčové žily. Až do 25. roku veku sme boli vo všetkom, aj so zdravím, rovnako, ale vtedy mi zistili diabetes mellitus, pichám si denne inzulín. Odvtedy je medzi nami všetko iné. Kŕčové žily mám oveľa väčšie, predkolenia mám hnedočierne, viackrát som prekonala zápaly žíl aj žilovú trombózu, nohy mám už stále opuchnuté, zle sa mi chodí. Môžu tieto choroby medzi sebou nejako súvisieť? Martina a Michaela

Celý článok

Elixír zdravia nielen pre vianočný čas

Orechy všetkých druhov a podôb by na štedrovečernej tabuli nemali chýbať. Prečo? Nielen z úcty k tradíciám, ale aj pre zdravie. Naši predkovia ich používali od pohanských čias ako amulety proti zlým duchom či prírodným katastrofám, symbolizovali život, jeho znovuzrodenie a zdravie. Toto ovocie – áno, skutočne ide o ovocie, je jednak výborným prostriedkom proti zimnej depresii a aj skutočným elixírom zdravia.

Celý článok

Artróza kolenného kĺbu

Artróza kĺbov je degeneratívne ochorenie kĺbu a okolitých kĺbnych štruktúr, spôsobené opotrebením (starnutím) chrupavky a ďalších častí kĺbu. Degeneratívne ochorenia sú najčastejším chorobným postihnutím kĺbov. V prípade postihnutia kolenného kĺbu artrózou, hovoríme o artróze kolenného kĺbu – gonartróze.

Celý článok

Reumatické bolesti kĺbov

Bolesť je pre ľudské telo varovným signálom. V istom zmysle zároveň predstavuje ochranu pred poškodením tkanív. Ak bolesti postihnú pohybový aparát, predovšetkým kĺby, väzivá, svaly a šľachy, môže ísť o reumu alebo reumatické ťažkosti. Akékoľvek pretrvávajúce bolesti pohybového aparátu si vyžadujú vyšetrenie odborným lekárom.

Celý článok

Úrazy v zime

Hneď, ako sa objaví prvý sneh, svahy zjazdoviek sa naplnia nadšencami. Zimné športy ako lyžovanie, snowboarding, ale aj sánkovanie či korčuľovanie prinášajú so sebou nielen potešenie z pohybu, ale aj veľké riziko úrazu. Zlomeniny, vyvrtnutia, zranenia chrbtice, hlavy aj končatín sa nevyhýbajú ani tým najzdatnejším. Až 6 % všetkých športových úrazov sa stane práve na snehu a ľade a ich následky bývajú vážne. Vedieť správne zareagovať a poskytnúť prvú pomoc do príchodu profesionálov, môže byť rozhodujúce.

Celý článok