hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

BZ 6/2014

RUBRIKA HEPATOLÓGIA

Choroby pečene v 21. storočí

MUDr. Ján Králik
Interné oddelenie a Hepatologická ambulancia
Nemocnica Malacky

 

Pečeň môže postihovať celý rad chorôb. Môžu dlhodobo prebiehať bez akýchkoľvek príznakov, prípadne príznaky môžu byť len veľmi nevýrazné. Inokedy sa choroba pečene prejaví náhle, z plného zdravia.

Veľmi často medzi nešpecifické príznaky, ktoré môžu poukazovať na chorobu pečene, (ale zároveň nemusia), patrí tlak v pravej strane brušnej dutiny, prípadne pod pravým rebrovým oblúkom. Patria sem tiež nafukovanie, pocit zhoršeného trávenia, celková slabosť, nevýkonnosť

 

Celý článok

RUBRIKA IMUNITA

Lymfatický systém

 

Lymfatický systém je dôležitou súčasťou nášho imunitného systému. Okrem lymfatických ciev a uzlín sú jeho súčasťou aj slezina, mandle, týmus, slepé črevo a kostná dreň. Môžeme si ho predstaviť ako skladačku tenkých trubíc - ciev, vedúcich pozdĺž krvných tepien a žíl tvoriacich hustú sieť vo väčšine telesných orgánov tela. Cez ich steny sa vstrebáva prebytočná tekutina z okolitého prostredia.

Všetky telesné tkanivá obmýva tekutina, ktorá vzniká  z krvi. Každá bunka nášho tela z nej počas látkovej výmeny prijíma kyslík a živiny (cukry, tuky, bielkoviny...) a snaží sa naopak z tela odvádzať odpad (oxid uhlíka a produkty látkovej výmeny).

Celý článok

RUBRIKA VAKCINOLÓGIA

Pásový opar

prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD.
Klinika infektológie a cestovnej medicíny UNLP a LF UPJŠ v Košiciach

 

Varicella zoster vírus (VZV), ktorý patrí medzi alfaherpesvírusy, vyvoláva jednak ovčie kiahne (varicellu), ktorá je primárnou infekciou a tiež herpes zoster (pásový opar), ktorý vzniká ako reaktivácia latentného množenia vírusu VZV po prekonanej primoinfekcii.

Spoločným znakom herpesvírusov je ich prežívanie po prekonanej akútnej infekcii v gangliách (zhluky špecifických nervových buniek - pozn. red.), čo je spojené s pomalým množením vírusu. Po prekonaní varicelly teda vírus VZV pretrváva (perzistuje) v gangliách. Ak nastanú vhodné podmienky, dochádza k množeniu (replikácii) vírusu a reaktivácii infekcie vírusom VZV, pričom vzniká pásový opar.

Celý článok


RUBRIKA ORTOPÉDIA

Plochým nohám môže pomôcť špeciálna operácia

Ploché nohy má veľmi veľa detí, samotní ortopédovia hovoria, že každé desiate dieťa má takýto problém. V prípade takzvanej flexibilnej plochej nohy sa dá pomôcť voperovaním vstrebateľnej skrutky vyrobenej z  kyseliny mliečnej. Zatiaľ jediní na Slovensku takto operujú deti lekári z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Ako operácia prebieha a pre aké deti je vhodná, nám porozprával prednosta Ortopedickej kliniky LF UK a DFNsP prof. MUDr. Milan Kokavec, PhD.

 

Od januára majú detskí ortopédi už aj na Slovensku k dispozícii nový spôsob liečby, pomocou voperovania tzv. mliečnej skrutky. O čo presne ide?

Celý článok

Prvá pomoc pri zimných športoch

Lyžovanie, snowbording, korčuľovanie, ale aj obyčajné sánkovanie prinášajú nielen radosť z pohybu, ale nesú so sebou tiež riziko úraz. Štatistiky uvádzajú, že až šesť percent športových úrazov sa stane práve na snehu a ľade. Dôsledky bývajú niekedy veľmi vážne, až život ohrozujúce. Je dobré vedieť, ako si v takých prípadoch poradiť.

 

Celý článok

RUBRIKA BALNEOLÓGIA

Predchádzajme bolesti chrbtice

MUDr. Dagmar Demeterová, vedúca lekárka Kúpeľov Dudince, a. s. radí záujemcom o pobyt v kúpeľoch

Ochorenia chrbtice patria v dnešnej civilizovanej spoločnosti medzi najčastejšie. Pre svoju závažnosť a vysoký výskyt nie sú len medicínskym, ale aj ekonomickým problémom. Liečba týchto ochorení patrí medzi ekonomicky náročné. Stáva sa aj sociálnym problémom, pretože postihuje čoraz mladších ľudí, často 20- až 40-ročných. Býva tiež príčinou dlhodobej práceneschopnosti, prípadne invalidity. Podľa charakteru rozdeľujeme ochorenia chrbtice na degeneratívne, zápalové, traumatické a nádorové.

 

Celý článok

Výživa uprostred hojnosti

PhDr. Nina Harňáková
certifikovaná poradkyňa feng-šuej

Jedlo je ústredným bodom obradov, slávností a sviatkov. Rodiny sa schádzajú pri slávnostne prestretom stole, vychutnávame si množstvo chodov, rozmanité chute a vône.

Ak pri stole panuje príjemná atmosféra a komunikácia, potom aj prijímané jedlo je dobrým, a pomáha zachovať zdravie. Vianočné sviatky sú tým pravým orechovým pre gurmánov, a súčasne sú najkrajšími sviatkami roka aj zimného ročného obdobia.

 

Celý článok