hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Cestovná lekárnička

Premyslene zostavená lekárnička by nemala chýbať v batožine žiadneho cestovateľa. Aby na tvári miesta splnila svoj účel a našli sme v nej všetko potrebné, je dobré popremýšľať o jej zložení v dostatočnom predstihu pred cestou.

Samozrejme, o tom, aký skutočne obsah našej cestovateľskej lekárničky bude, rozhodne nielen cieľ cesty, ale napríklad aj to, či cestujeme s deťmi, staršími ľuďmi, aké základné lieky pravidelne užívame a v neposlednom rade, kam cestujeme. Aj podľa toho sa rozhodneme, aký priestor v lekárničke venujeme jednotlivým položkám.

Bolesť a horúčka

Nemali by sme zabudnúť na lieky, ktoré užívame pravidelne alebo vtedy, ak nás postihnú menej časté, ale už zažité a očakávané zdravotné ťažkosti. Lieky na tíšenie bolesti zubov, kĺbov či hlavy by teda v lekárničke v žiadnom prípade chýbať nemali. Bolesť môže sprevádzať aj obyčajné prechladnutie. A to nás, prípadne malé deti, nemusí obísť ani na dovolenke v prímorských oblastiach. Rozhorúčené, spotené telo v klimatizovanej reštaurácii sa veľmi ľahko „odvďačí“ nádchou, kašľom či nebodaj angínou. V tomto prípade oceníme zásobu liekov na zníženie teploty, sirup alebo tabletky proti kašľu a pri bolesti hrdla pastilky a roztoky na dezinfekciu či znecitlivenie boľavého hrdla. Veľmi často sa stáva, už počas cesty klimatizovaným dopravným prostriedkom, že prídeme o hlas a hovoríme len s ťažkosťami. Aj keď je nám v horúcom počasí studený vzduch príjemný, môže stáť za celým radom ďalších zdravotných problémov. Klimatizácia vysuší nosné sliznice, z ich povrchu zmizne vrstvička hlienu, ktorá sliznicu chráni pred mikroorganizmami. Človek sa tak stane náchylnejší k infekcii spôsobenej vírusmi či baktériami v horných dýchacích cestách. Pri pobyte v klimatizovanom prostredí sa preto odporúčajú pastilky s Islandským lišajníkom, ktoré vytvárajú hydratačný a ochranný povlak na povrchu sliznice. Pobyt v klimatizovanom priestore neprospieva ani alergikom. V prípade sennej nádchy a tzv. peľových alergií môže pomôcť napríklad prípravok Nisita nosný sprej, ktorý zvlhčuje nosné sliznice a pôsobí ako bariéra proti vzdušným alergénom.

Ach, to trávenie!

Niekto na dovolenke v cudzom prostredí trpí zápchou, oveľa viac dovolenkárov má opačné problémy. Samotné cestovanie môže totiž byť pre citlivejšie osoby stresovou situáciou, na ktorú telo reaguje práve tráviacimi ťažkosťami. V prvom prípade je dobré pamätať na preháňadlá; pomôcť môžu napríklad glycerínové čapíky SANOVA (na trhu je aj 1 g verzia vhodná pre deti už od narodenia) a čapíky na liečbu hemoroidov, ktoré sa pri zápche zvyknú prihlásiť v najnevhodnejšiu chvíľu. Kameňom úrazu je pravdaže aj samotné stravovanie. Nie každému „sadnú“ korenené exotické pokrmy, ktoré, i keď vyzerajú lákavo a chutia, dokážu žalúdok nepripraveného dovolenkára riadne potrápiť. Nehovoriac už o nie vždy štandardných hygienických pomeroch hotelových zariadení v mimoeurópskych krajinách. Aj keď sa snažia hygienu stravovania dodržiavať, v klimatických podmienkach, kde sa teploty nezriedka šplhajú k 40 °C počas celého leta, kontaminácia patogénnymi baktériami spôsobujúcimi takzvané cestovateľské hnačky, prípadne aj zmenená skladba a množstvo pokrmov je niečo, čomu sa takmer nedá vyhnúť. Preto je dobré nezabudnúť si pribaliť účinný liek práve na črevné infekcie vo forme CARBOCIT tabliet, prípadne aktívne čierne uhlie vo forme CARBOSORB TABLIET. Ide o prípravky, ktoré dokážu zabrániť množeniu patogénnych baktérií i vírusov v čreve a spolu s nevhodne strávenými zvyškami potravy ich po naviazaní na svoj povrch aj účinne odstrániť z tela prirodzenou cestou a hnačku zastaviť. Môžu ho užívať aj deti od troch rokov, rovnako ako tehotné ženy a dojčiace matky.

Ľudia s citlivým žalúdkom, ktorým nezvyklá strava spôsobuje prekyslenie žalúdka, by nemali zabúdať na antacidá. No a napokon, cestovatelia, ktorí vedia o citlivosti svojho tráviaceho traktu, urobia dobre, ak už pred cestou začnú osídľovať svoje citlivé tráviace orgány probiotikami.

-ib-