hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA DIABETES

Čo robiť, keď môže ísť o život?

 

Diabetickí pacienti, najmä tí, ktorí majú diabetes 1. typu sa neraz dostávajú do hypoglykemických stavov, keď im hladina krvného cukru - glukózy, klesne natoľko, že to ohrozí normálne fungovanie organizmu a pacient môže upadnúť až do kómy. Nebezpečné je, že takéhoto pacienta potom okolie vníma ako nadrogovaného, v lepšom prípade pod vplyvom alkoholu a .

Hypoglykémia je chorobný stav, ktorý vzniká pri znížení koncentrácie cukru v krvi pod normálne hodnoty. Opakované hypoglykémie môžu viesť až k závažným poruchám činnosti mozgu, ktorý pre svoju činnosť glukózu potrebuje. Najčastejšie k hypoglykémii dochádza pri liečbe cukrovky nevyvážením medzi dávkou inzulínu, príjmom jedla a fyzickou aktivitou. Hypoglykémie môže vzniknúť aj pri liečbe niektorými orálnymi antidiabetikami, predovšetkým preparátmi sulfonylmočoviny. Hladina glykémie by správne liečeným diabetikom nemala klesať pod 4 mmol/l, resp. pod 3,5 mmo/l.

Typické prejavy hypoglykémie

Príznaky začínajúce pocitom slabosti, hladom, zníženou koncentráciou, zmenou nálady, poruchou reči, zhoršením zraku, pocitom hladu, potením, kŕčmi alebo mravčením v prstoch sa môžu naozaj udiať v priebehu pár minút a človek môže upadnúť do bezvedomia.

 

Viacero mladých diabetikov s diabetom prvého typu zažilo nepríjemnú situáciu na verejnosti, keď sa ocitli v stave rýchlo nastupujúcej hypoglykémie. Namiesto toho, aby im okolie pomohlo, odsúdilo ich vyčítavými poznámkami, že si nemajú pichať drogy alebo sa opíjať. To je aj prípad mladej ženy z Bratislavy, ktorá chcela poprosiť na zastávke autobusu o pomoc starší manželský pár, ale tí rozprávali len o tom, že by sa zo svojej závislosti od drog mala ísť radšej liečiť a nie chodiť nadrogovaná po ulici. „Aj my sme mali pred pár rokmi prípad mladého dievčaťa, ktoré sa u nás liečilo a na následky hypoglykémie a súhrou nešťastných okolností zomrelo. Videli ju totiž vychádzať z pohostinského zariadenia, a hoci alkohol nepila, okoloidúci si mysleli že áno a ona v noci zamrzla," hovorí MUDr. Ľubomír Barák z Detského diabetologického centra.

Ako sa diabetik do kómy vlastne dostane? „Pri stave hypoglykemického bezvedomia nejde o stav úplnej kómy. Organizmus má ešte zásobné cukry v pečeni či vo svaloch a tie vie istým spôsobom využiť a diabetik sa preberie. Ale ak hypohlykémia trvá dlhší čas, kontraregulačné mechanizmy úplne zlyhajú a človek upadne do kómy. Spomínam si na prípad mojej pacientky, Zuzany Hasovej, ktorá mala diabetes od šiestich rokov. Na výlete počas tábora, ktorý sme pre detských diabetikov organizovali v Tatrách, rozdala svoje „záchranné kocky cukru" kamarátovi, ktorý počas výletu viackrát pociťoval hypoglykémiu. Bolo teplo a vtedy k hypoglykémii môže prísť rýchlejšie. Zrazu len povedala, že ma vidí dvojito a už aj upadla do bezvedomia. Museli sme jej vnútrožilovo podávať glukózu. Pre deti predstavuje hypoglykémia väčšie riziko v tom, že jednak si ju dieťa menej uvedomuje, dospelý už predsa len má viac skúseností, a navyše v detskom veku nastupuje aj rýchlejšie," rozpráva doktor Ľubomír Barák.

Prvá pomoc:

„Hypoglykemické stavy sa liečia podaním cukrov, glukózy, fruktózy alebo sacharózy. Ak ide o ľahkú hypoglykémiu, pacienti sú poučení a poznajú svoje prejavy hypoglykémie, mali by zjesť 50 až 100 g sacharidov, napríklad vo forme sladšieho ovocie, ovocnej šťavy, prípadne chlebovín. Ak je hypoglykémia závažnejšia, treba podať jednoduchý cukor, napríklad čaj osladený 50 g cukru či pohár cocacoly. Nemožno použiť umelé sladidlá, musí ísť o jednoduché prírodné cukry ako sacharóza, glukóza či fruktóza. Výborným pomocníkom sú aj glukózové tablety," vysvetľuje odborníčka. Samozrejme pacient by mal mať glukomer, pomocou ktorého treba odsledovať hladinu glykémie.

„Pri závažnej hypoglykémii s prekomatóznym stavom alebo s kómou treba bezodkladne volať rýchlu zdravotnú pomoc, ale ako prvá predlekárska pomoc poslúži kocka cukru vložená medzi zavreté (!) zuboradie a líce. Takto sa cukor prostredníctvom enzýmov v slinách rozpustí a sliznicou sa pomaly vstrebe. Kryštálový a práškový cukor však nie sú vhodné, pretože tu hrozí riziko vdýchnutia," vysvetľuje doktorka Némethyová.