hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA ŽENSKÉ ZDRAVIE

Čo ženy očakávajú od hormonálnej antikoncepcie?

 

Pred tým, ako bola začiatkom 60. rokov minulého storočia vynájdená prvá „pilulka" na zabránenie počatia, chránili sa ženy pred neželaným tehotenstvom všelijako. V historických dobách kondómami vyrobenými z črievok kôz či oviec, bylinkami, ale ešte celkom nedávno verili aj takým kuriozitám, ako je čerstvo vytlačená šťava z citróna či vaginálny výplach coca-colou. Čo okrem kontracepcie očakávajú ženy od antikoncepcie dnes? Na túto otázku sa pokúsil odpovedať prieskum ISY, ktorého sa zúčastnilo šesťtisíc žien z 12 krajín Európy.

 

Nepohodlie v dôsledku mesačného krvácania

Presne z týchto slov v angličtine pochádza skratka ISY (Inconvenience due to women'S monthlY bleeding), ktorá dala meno spomínanému prieskumu. Ženy z Belgicka, Talianska, Nemecka, Portugalska, Maďarska, Nemecka, Českej republiky a ďalších krajín v ňom vďaka farmaceutickej spoločnosti Teva mali možnosť vyjadriť sa k otázkam súvisiacim s ich reprodukčným zdravím. Prieskum si stanovil cieľ zistiť nielen akú antikoncepciu ženy používajú, či aké majú problémy s cyklom, ale najmä dať odpoveď na otázku, čo od hormonálnej antikoncepcie očakávajú.

Jedno z dôležitých posolstiev prieskumu sumarizovalo názor 60 % opýtaných žien, a to konkrétne želanie či pocit, že by preferovali menší počet krvácaní ako dvanásť za rok. To znamená, že by dali prednosť napríklad krvácaniu raz za tri mesiace (34 % opýtaných), raz ročne či raz za pol roka (v oboch prípadoch 8 %). A možno pre niekoho prekvapujúco, až 49 % žien by najradšej ostalo bez pravidelného krvácania.

Otázky prieskumu sa však dotýkali aj súvislosti medzi krvácaním a zdravím. Pochopiteľne, zamerali sa na problémy s anémiou v dôsledku silného krvácania, ktorým trpia najmä mladé ženy (asi deväť až 13 % z nich). Odpoveďou či riešením tohto problému môže byť práve antikoncepcia. Či už ide o hormonálne vnútromaternicové kontraceptívum, „klasickú" pilulku s obsahom progesterónu alebo progesterónové injekcie, všetky tri spôsoby antikoncepcie okrem zabránenia oplodnenia redukujú mesačné krvácanie práve vďaka tomu, že počas užívania hormonálnej antikoncepcie sa tvorí len veľmi tenká vnútromaternicová výstelka, a teda aj strata krvi je menšia či dokonca, niektoré ženy vôbec nekrvácajú.

 

Prečo ženy užívajú antikoncepciu

Zabrániť neželanému otehotneniu je jedna vec, ale antikoncepcia ponúka aj iné benefity a  môže pomôcť zmierniť niektoré nepríjemné symptómy sprevádzajúce menštruačný cyklus. Zo žien, ktoré užívajú kombinovanú hormonálnu antikoncepciu (pritom deväť z desiatich dáva prednosť pilulke) až 31 % užíva antikoncepciu aj na zmiernenie predmenštruačného syndrómu. Takmer rovnaké percento očakáva od antikoncepcie zmiernenie menštruačných bolestí a 42 % aj úpravu nepravidelného krvácania. Zaujímavé je zistenie, že nie všetky ženy, ktoré antikoncepciu užívajú, sa nepríjemných symptómov úplne zbavia. Hoci relatívny rozdiel v porovnaní s tými, ktoré ju neužívajú, tu je. Posúďte samy: Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu majú v priemere 5,3 nepríjemného príznaku spojeného s cyklom, zatiaľ čo ženy, ktoré antikoncepciu neužívajú, uvádzajú toto číslo v priemere 5,9. Medzi najčastejšie symptómy sa pritom radia bolesti v malej panve (65 %), výkyvy nálad (59 %) a podráždenosť (59 %). Pritom 26 % žien, ktoré majú bolesti hlavy, 23 % z tých, ktoré majú bolesti v podbrušku a 17 % z tých, ktoré majú bolesti chrbta, pravidelne v období menštruácie berie lieky proti bolesti. Čo teda ženy skutočne chcú? Cítiť sa dobre a neobmedzovať sa. Ani v zamestnaní, ani v spoločenskom živote, ani v športe a ani v sexe. A dosiahnuť sa to dá aj želaním, ktoré vyplynulo z prieskumu ISY - znížením počtu mesačných krvácaní aj vďaka kombinovanej hormonálnej antikoncepcii.

 

Antikoncepcia v číslach

Na celom svete užíva hormonálnu antikoncepciu 100 miliónov žien. V Európe sa takýmto spôsobom pred neželaným tehotenstvom chráni 20,5 % fertilných žien. Najviac v Portugalsku - 58,9 a najmenej v Albánsku a Bosne a Hercegovine len 1,6 %. Na Slovensku sa za posledné roky pohybuje tento údaj niekde medzi 14 až 16 %, čo nás radí na spodné priečky rebríčka užívania antikoncepcie. Moderná antikoncepcia dnes ponúka ženám rozhodnúť sa, ako často a ako dlho budú krvácať. A to je presne to, čo ženy chcú. V posledných rokoch ženy v snahe vyhnúť sa pravidelnému krvácaniu užívali hormóny bez prerušenia, či už bez prestávky alebo vynechávali tabletky obsahujúce placebo. Dnešný moderný režim v tzv. dlhom cykle ponúka možnosť užívať aktívne pilulky 84 dní a potom sedem dní s pilulkou v nižšej dávke hormónov, čo umožňuje ženám - aj tým, ktoré na to majú medicínske dôvody, redukovať počet krvácaní za rok.

 

Na otázky Bedekra zdravia súvisiace s používaním hormonálnej antikoncepcie odpovedá gynekológ MUDr. Roman Žáčok

 

Napriek tomu, že sa antikoncepcia považuje za veľmi spoľahlivú metódu ochrany pred neželaným tehotenstvom, stále sú s ňou spojené predsudky, akoby sa jej aj samotné ženy obávali. Aké dôvody najčastejšie pacientky uvádzajú?

Žiaľ, v súčasnosti majú ženy skôr negatívny prístup k hormonálnej antikoncepcii. Nechávajú sa ovplyvniť „mienkotvorným googlom", prostredníctvom ktorého si vymieňajú často  nesprávne názory. Chcú zdravú životosprávu, zdravé potraviny a v tomto duchu odmietajú „zlé" hormóny. Zdravým ženám hormonálna antikoncepcie prináša vo veľkej miere pozitíva ako negatíva, čo potvrdzujú i mnohé štúdie.

 

Čo si myslíte o tabletke „po", ktorú najmä mladé ženy neraz užívajú namiesto pravidelnej antikoncepcie? Nie je, ak sa používa nevhodne, oveľa nebezpečnejšia, ako bežná hormonálna antikoncepcia?

Každej žene, ktorá nechce otehotnieť a má pravidelný pohlavný styk, jednoznačne odporúčam klasickú hormonálnu antikoncepciu. Je spoľahlivejšie a bezpečnejšie užívať antikoncepciu ako nárazovo do tela dostať vysokú dávku hormónov. Jednorazová tabletka je naozaj iba posledná záchrana v núdzi a vhodná je iba pre ženy, ktoré majú pohlavný styk zriedka. A samozrejme je tu aj finančný benefit.

 

Ak má žena nejaké gynekologické problémy, v akých prípadoch jej môže práve užívanie antikoncepcie pomôcť? Inými slovami: aké benefity sa spájajú s užívaním hormonálnej antikoncepcie?

Hormonálna antikoncepcia sa v mnohých prípadoch používa ako liek na rozličné gynekologické problémy. Ide napríklad o liečbu funkčných cýst na vaječníkoch, kedy  antikoncepcia potláča ich tvorbu, ďalej je veľmi vhodná pre ženy zo silným menštruačným krvácaním, ktoré v dôsledku toho trpia málokrvnosťou. Používa sa na liečbu bolestivej menštruácie, rovnako ako aj veľmi často sa vyskytujúceho premenštručného syndrómu. Samozrejme, je účinná i v liečbe ovulačných bolestí. Pri dlhodobom užívaní znižuje riziko rakoviny sliznice maternice a vaječníkov. A využíva sa aj na liečbu porúch plodnosti.

 

Podľa prieskumu by ženy ocenili, ak by mohli na istý čas úplne zabudnúť na nepohodlie každomesačného krvácania, dožadujú sa aj slovenské ženy antikoncepcie, ktorá by im v tom pomohla? A využívajú ju vôbec?

U nás majú ženy je zväčša zakorenené, že by mali mať menštruáciu každý mesiac. A aj v minulosti sa ženám dávali lieky na pravidelnú menštruáciu. Dnes to však už naozaj neplatí a žena vôbec nemusí krvácať každý mesiac. Aj v minulosti mali ženy menštruáciu veľmi zriedkavo - jednak mali veľa detí, dlho dojčili. V zásade už dávnejšie využívame takzvané  dlhé cykly, kde sa podáva hormonálna antikoncepcia kontinuálne bez pauzy, čím sa blokuje menštruácie na niekoľko cyklov. Nedávno sa konečne objavil preparát, ktorý je na toto priamo určený. V zásade však treba ženám veľmi podrobne vysvetliť ako takáto antikoncepcia funguje. Z vlastnej skúsenosti viem, že ženy po vyskúšaní oceňujú výhody krvácania iba štyrikrát ročne, či už pre dovolenky alebo iné aktivity.

 

Ivana Baranovičová