hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA

Diabetes a partnerské vzťahy

 

Môže cukrovka vážne zmeniť či ohroziť partnerský vzťah? Postoj človeka k ochoreniu ovplyvňuje jeho povaha a životné postoje. Jeho správanie voči partnerovi a zdieľanie spoločného života sa ochorením väčšinou nemení. A rovnako ja to aj naopak. Ak má diabetik starostlivého partnera, ktorý sa oňho zaujíma, bude tak robiť aj  počas choroby.

Opačný príklad je nevšímavý partner bez záujmu o pocity a potreby druhých. Ten sa zrejme nebude zaujímať o svojho partnera s diabetom ani keď mu bude zle. Niektorí partneri diabetikov dávajú najavo svoje obavy a hovoria o nich, iní nie. Mnohí partneri majú o diabetika strach, vnímajú ako riziko, keď sa o sebe nedostatočne stará, majú obavy z akútnych komplikácií, ktoré ohrozujú diabetika, Iní naopak môžu vnímať ako ohrozenie vzťahu, ak chce diabetik chudnúť a náhle mení životný štýl. Diabetes však ovplyvňuje  každodenný život pacienta a tiež spoločné aktivity s partnerom. Preto je dobré sa vzájomne prispôsobovať v plánovaní aktivít, v športe, v sexe. Diabetici niekedy zažívajú chvíle nepochopenia od partnera, napríklad, keď musia akútne riešiť hypoglykémiu náhle pred odchodom z domova. Partnerovi, ktorý nikdy hypoglykémiu nezažil, sa iba ťažko vysvetľuje, že to nestačí vyriešiť až o pár minút, ale že je to neodkladné. Problémy môže spôsobiť aj nutnosť merania glykémie pred sexom a riešenie prípadnej hypoglykémie. Niekedy je pre partnerov ťažké rozoznať, kedy diabetik potrebuje pomoc a kedy si dokáže pomôcť sám. Problémom to môže byť v prípade žien-diabetičiek, ktoré chcú a dokážu mnoho vecí zvládnuť a nie sú zvyknuté žiadať o pomoc. Podobným nedorozumeniam a problémom sa dá predchádzať iba otvorenou komunikáciou vo vzťahu. Diabetik by mal dať partnerovi najavo, akú formu podpory potrebuje a tiež dokázať oceniť, čo pre neho partner robí. Aby mohli partneri diabetikov podporovať, potrebujú si občas od choroby a kontaktu s ňou odpočinúť, najmä ak sa diabetes komplikuje. Oni sú tí, ktorí sa môžu vzdialiť a nabrať silu, diabetik od choroby odísť nemôže. Je dobré tento odpočinok partnerom  diabetikov umožniť, aby byli schopní dlhodobo starostlivosť o chorého partnera zvládať

 

Diabetici a sex

Diabetes, najmä nedostatočne kompenzovaný, môže byť vážnym ohrozením sexuálneho života partnerov. Poškodenie nervov a ciev môže mať za následok zníženie citlivosti v pohlavných orgánoch. Porucha prekrvenia často spôsobuje poruchy erekcie a ženám nedostatočnú lubrikáciu či ťažkosti s dosiahnutím orgazmu. Pacienti s diabetom dobre reagujú na liečbu erektilnej dysfunkcie. Aj preto je dôležité komplikáciám diabetu predchádzať.

 

Mám diabetes a otehotnela som

Diabetičky s cukrovkou,  ak sa správne liečia a sú stabilizované, sú rovnako plodné ako  nediabetičky. Neuspokojivé liečenie cukrovky môže navodiť poruchy ovulácie a menštruačného cyklu. Tehotenstvo by si ženy mali naplánovať vtedy, keď je cukrovka dobre kompenzovaná. Optimálna kontrola cukrovky je podľa odborníkov pre správny vývoj dieťaťa v maternici veľmi potrebná. Vývoj vnútorných orgánov plodu prebieha do deviateho týždňa tehotnosti. Negatívne naň vplývajú vysoké hodnoty cukru v krvi, ale tiež vysoké hodnoty ketolátok. Dobrá kontrola cukrovky je však potrebná počas celej gravidity, inak je plod ohrozený diabetickou fetopatiou. Ide o veľkú pôrodnú hmotnosť nad 4,0 kg a tiež zväčšenie niektorých orgánov bábätka. Po pôrode mávajú tieto deti poruchy s dýchaním. Pri zle liečenej cukrovke matky môže plod trpieť nedostatkom kyslíka, čo niekedy môže zapríčiniť aj jeho náhle odumretie. Ženy s rozvinutými komplikáciami na malých cievach rodia menšie deti než je normálne a často rodia pred plánovaným termínom. Riziko vzniku diabetu v prípade detí diabetických otcov je 6,1 %, čo je vyššie ako v prípade, že je matka diabetičkou (1,3 %).


DERMOXEN® SD 125 ml, Intímny upokojujúci gél pre diabetičky

Zdravotnícka pomôcka

Zmierňuje gynekologické problémy spojené s cukrovkou:

  • hydratuje sliznicu,
  • okysľuje pH,
  • pomáha zmierňovať gynekologické problémy,
  • pôsobí proti baktériám,
  • zmierňuje pocit svrbenia, pálenia asuchosti.

Žiadajte v lekárni.

www.dermoxen.sk

Distribútor v SR: Regimed SR, Fedinova 12, 851 01 Bratislava, 0917 346 343