hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA CROHNOVA CHOROBA

Druhý najmocnejší orgán v tele. Počúvajte ho, keď vás volá

 

Úloha čriev je omnohoväčšia, ako si myslíme. V rámci ochorení tráviacej sústavy však existujú aj diagnózy, ako napríklad nešpecifické zápalové ochorenia čreva, ako sú Crohnova choroba a ulceróznakolitída, pri ktorých skôr ako dobrý kuchár pomôže len lekár. Ich včasná diagnostika je kľúčom ku kvalitnému životu.

 

Tráviaci trakt jesa priamo prepojený s mozgom, a to aj vďaka rovnakým typom receptorov. Napríklad serotonínových receptorov je v tráviacom trakte viac ako v mozgu. Nachádza sa v ňom aj samostatný „črevný" nervový systém, odborne sa nazýva enterický. Správne fungovanie čriev má vplyv na celkový zdravotný stav, psychiku a výkonnosť. Predpokladom je správne a kvalitné stravovanie, ktoré sa ako najvýznamnejší enviromentálny faktor podieľa na koordinácii črevných funkcií.

 

Keď vás volajú črevá

Viac ako 10 000 Slovákov sa lieči na nešpecifické zápalové ochorenie čriev alebo IBD (z angl. inflammatoryboweldisease). Toto označenie zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu (vredový zápal hrubého čreva). Trpia nimi ďalšie tisíce pacientov, no o svojej diagnóze nemusia tušiť.

Ide o chronické autoimunitné ochorenia, pri ktorých pacientovimunitný systém útočí proti štruktúram vlastného tela. Po prvýkrát sa typicky prejavia v mladosti, okolo 20 až 40 roku veku. Prejavujú sa špecifickými príznakmi - hnačkami, bolesťami brucha, prítomnosťou krvi v stolici či náhlym schudnutím. Diagnostiku odďaľujú predovšetkým nešpecifické príznaky. Veď kto by si spájal únavu, nechutenstvo či melancholickú náladu s ochorením čriev.

Dnes už existujú rýchle a spoľahlivé diagnostické metódy na detekciu IBD. Najdôležitejšími ostávajú endoskopické vyšetrenia, z ktorých najdôležitejšou je kolonoskopia (vyšetrenie hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva). Po potvrdení diagnózy lekár nasadí liečbu. Jej inovatívne formy sú dostupné aj na Slovensku. Najnovšia je biologická liečba, ktorá je určená na liečbu stredne ťažkých až ťažkých foriem ochorenia. Podáva sa pri akútnom vzplanutí ochorenia, ale aj na zabránenie jeho návratu.

 

Skorému záchytu má pomôcť deň otvorených dverí

Pri príležitosti medzinárodného dňa IBDsi môžu ľudia s podozrením na Crohnovu chorobu či ulceróznu kolitídu prísť dať vyšetriť vzorku stolice do 11 centier liečby IBD po celom Slovensku.„Pozývam všetkých pacientov, ktorí majú ťažkosti v brušnej dutine a v oblasti črevného traktu, na neinvazívne vyšetrenie stolice. Chorôb sú tisíce, no zdravie je len jedno. Venujte mu posledný májový piatok27.5.,"odkazuje pacientom doc. MUDr. Martin Huorka, lekár gastroenterologickej ambulancie Univerzitnej nemocnice Bratislava - Ružinov.

 

Črevá a plodnosť

Príčiny IBD nie sú v súčasnosti úplne známe. Isté je, že úlohu zohráva genetický potenciál pacienta a tiež podnety z vonkajšieho prostredia. Rovnako existuje prepojenie ochorenia so stresom a fajčením, čo má spojitosť so životným štýlom mnohých mladých ľudí. TýmCrohnova choroba strpčuje život najčastejšie. Ochorenie má okrem psychiky vplyv aj na plodnosť muža aj ženy. Aktívne ochorenie totiž znižuje šancu na otehotnenie. Mužomzhoršuje kvalitu a znižuje množstvo spermií. Častým prejavom sú aj erektilná dysfunkcia a strata libida. Pre otehotnenie a následne donosenie zdravého dieťaťa je pre ženu s IBD kľúčové, aby bolo ochorenie v remisii, tzv. pokojnom štádiu.  Je preto potrebné načasovať tehotenstvo na obdobie, keď sa žena cíti dobre a v liečbetreba, po porade s lekárom, pokračovať aj počas tehotenstva. „Páry, v ktorých aspoň jeden trpí či už na Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu, by malirodičovstvo starostlivo plánovať a konzultovať s gastroenterológom a gynekológom. Ženy s IBD však majú rovnakú šancu otehotnieť ako zdravé ženy, pokiaľ sa ochorenie sleduje a je pod kontrolou," vysvetľuje doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD., ktorá sa stará o tehotné pacientky s IBD.

 

Život s Crohnom

Známa česká psychologička a sexuologička Laura Janáčkovápre pacientov s IBD napísala praktickú knihu „Krotenie Crohna a hľadanie duše". „Kniha je prvou publikáciouvenujúcou sapsychickému prežívaniu a dušichorého človeka.Sprevádza chorého od začiatku choroby, rieši jeho obavy, strachy a nevyhýba sa ani intímnym otázkam. Obsahuje veľa užitočných rád, psychologických metód a tipov.Ponúka tiež užitočné rady a odporúčania pre rodinu a priateľov, ktorí chcú byť svojim blízkym nápomocní v boji s chorobou,"hovoríLaura Janáčková.

 

Viac informácií o ochorení nájdete na www.volajuvascreva.sk