hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA NEUROLÓGIA

HĹBKOVÁ STIMULÁCIA MOZGU - NOVÁ NÁDEJ PRE ĽUDÍ S EPILEPSIOU

 

Unikátna terapia epilepsiu nevylieči, prináša však dlhodobú úľavu pre ľudí trpiacich ložiskovými epileptickými záchvatmi. Aj v prípadoch, ak pacientovi nepomáhajú klasické liekové antiepileptiká alebo ak nie sú schopní znášať ich vedľajšie účinky, dokáže významne znížiť počet a priebeh epileptických záchvatov.

 

Epilepsia je neurologické ochorenie charakterizované opakovanými záchvatmi, ktoré sú vyvolané abnormálnymi elektrickými výbojmi a nadmernou synchronizáciou  nervových buniek v mozgovej kôre a neurónových sieťach. Záchvaty prichádzajú nečakane a bez zjavnej príčiny. Pre pacientov predstavujú nielen zdravotný, ale aj spoločenský problém. „Časté záchvaty doslova znemožňujú človeku pracovať a mnohí končia na invalidnom dôchodku. Ohrozené sú súkromné a rodinné vzťahy, keďže choroba sa dotýka všetkých členov rodiny. Spoločenský život takmer neexistuje," vysvetľuje epileptologička MUDr. Gabriela Timárová, PhD.

Celosvetovo postihuje epilepsia viac ako 50 miliónov ľudí. Na Slovensku trpí aktívnou formou epilepsie, ktorá vyžaduje liečbu, takmer 60 000 ľudí, z toho asi 8 000 detí.

Lieky pomáhajú, ale nie všetkým

Na liečbu epilepsie sa používajú v prvom rade lieky - tzv. antiepileptiká. „Vďaka cielenej medikamentóznej liečbe asi dve tretiny pacientov s epilepsiou nemajú žiadne alebo len minimálne záchvaty," vysvetľuje epileptologička MUDr. Gabriela Timárová, PhD. Niektorí pacienti však na liečbu nereagujú, alebo majú výrazné vedľajšie účinky, ktoré im znemožňujú v liečbe pokračovať. Ľudia s nekompenzovanou epilepsiou majú niekoľkonásobne zvýšené riziko predčasného úmrtia.

 

Záchvaty, strach, závislosť, menejcennosť

„Epilepsiu mám od svojich dvanástich rokov. Záchvaty som mávala veľmi často, niekedy aj 20 za deň. V práci to bol problém. Neustále ma prekladali z miesta na miesto, až som nakoniec musela z práce odísť. Skončila som na invalidnom dôchodku," prezrádza svoje vtedajšie pocity pani Patrícia, ktorá ako prvá pacientka s epilepsiou na Slovensku podstúpila hĺbkovú stimuláciu mozgu.

 

Nádej v hĺbkovej stimulácii mozgu

Hĺbková stimulácia mozgu je bezpečnou a už niekoľko rokov aj na Slovensku zavedenou terapiou, ktorá sa používa na liečbu a zmierňovanie príznakov Parkinsonovej choroby a niektorých chorôb s abnormálnymi pohybmi ako tremor.

 

Najnovšie štúdie a konkrétne príklady pacientov ukazujú, že novú unikátnu terapiu je vďaka technologickému pokroku možné použiť aj na liečbu epilepsie pri pacientoch, ktorým nezaberajú antiepileptiká, respektíve liečbu sprevádzajú vážne vedľajšie účinky. Žena, ktorá pred niekoľkými mesiacmi ako vôbec prvá pacientka s epilepsiou na Slovensku podstúpila hĺbkovú stimuláciu mozgu, dnes uvádza až 90-percentné zníženie počtu epileptických záchvatov. „Dnes sa cítim oveľa lepšie. Vďaka hĺbkovej stimulácii sa počet záchvatov znížil a aj ich priebeh je miernejší a rýchlejšie sa vraciam do normálu. Bolo obdobie, keď som mala aj 15 dní bez záchvatov," hovorí pani Patrícia. V zahraničí existujú príklady ľudí s epilepsiou, ktorí sa vďaka hĺbkovej stimulácii mozgu vrátili späť do práce, sú aktívni, mladé ženy si boli schopné založiť rodinu a porodiť dieťa.

 

PR