hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

Rubrika Sezónne ochorenia

Kašeľ, nádcha, prechladnutie? Zvládnite jesenné ochorenia

Jeseň je každý rok obdobím zvýšenej chorobnosti. Môžu za to aj výkyvy počasia, ktoré útočia na našu imunitu a prajú množeniu vírusov. Tie prinášajú ochorenia, ktoré trápia ľudí na celom svete a patria k najčastejším vôbec - kašeľ, nádchu a prechladnutie.

 

Tieto bežné prejavy jesenných viróz zvyčajne nie sú pre organizmus nebezpečné, ak sa neskomplikujú ďalšími ťažkosťami, alebo ak nesúvisia s inými, vážnejšími ochoreniami - pľúcnymi, nádorovými či srdcovými ťažkosťami. Dlhšie trvajúci kašeľ či pretrvávajúci zápal nosovej sliznice alebo prínosových dutín si preto vyžaduje podrobné vyšetrenie.

Aj v prípade, že ide naozaj len o zvyčajnú, nekomplikovanú virózu, jej príznaky nám môžu znepríjemniť viacero dní a nocí a ešte viac oslabiť obranyschopnosť organizmu. Bolesť hlavy kvôli upchatým dutinám, kvapkajúci nos, škriabanie v hrdle, dusivý kašeľ... Všetky tieto prejavy k jesenným ochoreniam patria. Je však nutné pretrpieť ich každý rok?

„Pri chorobách z prechladnutia zohráva veľmi výraznú úlohu zvýšená chladová záťaž. Najčastejšie, až šesť či desaťkrát za rok, prechladnú deti. Dôvodom je nedostatočne vyvinutý imunitný systém, ktorý sa s pôvodcami infekcií ešte len zoznamuje," hovorí MUDr. Renáta Kučerová z ORL ambulancie pre deti a dospelých, Centrum Kramáre. „Prechladnutie veľmi často sprevádza teplota, kašeľ a nadmerná tvorba hlienu. V detskom veku sa k tomu pridružuje ešte aj bolesť uší, čo je spôsobené anatomicky kratšou Eustachovou trubicou, kedy hlien z nosových slizníc a nosohltana zateká až do stredoušia. Pri prechladnutí ide o prenos kvapôčkovou infekciou či už vírusového alebo bakteriálneho pôvodu, a tak v sychravom jesennom počasí, keď prídeme do styku s človekom, ktorý takúto infekciu má, môžeme veľmi ľahko ochorieť. Inkubačná doba je jeden až štyri dni. V takom prípade je dobré hneď od začiatku začať sa liečiť, aj liekmi, neprechodiť ochorenie, ostať v teple. V opačnom prípade môže problém prerásť do závažnejších rozmerov, napríklad sínusitídy, čo je zápal prínosových dutín či komplexného ochorenia dýchacích ciest," dopĺňa otorinolaryngologička. „Nádcha zvyčajne trvá sedem dní, avšak do našej ambulancie prichádzajú aj pacienti s chronickou formou ochorenia. O chronickej hovoríme vtedy, ak sťažené dýchanie nosom a vodnatý sekrét pretrvávajú aj viac ako dva mesiace. Takúto nádchu mávajú alergici, alebo aj pacienti, ktorí opakovane ochorejú,  takouto „banálnou" záležitosťou neprídu za lekárom a problém prejde do chronicity. Podobným problémom, kedy pacient má tak veľmi opuchnuté sliznice, že nemôže vôbec dýchať, takže dýcha iba otvorenými ústami, trpia pacienti s takzvaným návykom na dekongestíva, teda kvapky zmierňujúce opuch a výtok slizníc. Pacientovi síce pomôžu, avšak nie je vhodné ich používať dlhší čas, ako sa odporúča, pretože potom na ne pacient získa návyk," upozorňuje odborníčka.

 

Riešenie ponúka telu vlastná látka

 

Pri zmierňovaní ťažkostí súvisiacich s kašľom, prechladnutím a nádchou je významným pomocníkom kyselina hyalurónová. Táto telu vlastná látka sa v ľudskom organizme vyskytuje prirodzene, v množstve asi 15 gramov. Vo vysokých koncentráciách je obsiahnutá v niektorých mäkkých tkanivách, koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a sklovci, ale aj v slizniciach dýchacích ciest. Významné množstvo tejto látky sa nachádza v pľúcach, obličkách, mozgu a svaloch. Kyselina hyalurónová funguje v medzibunkových priestoroch ako špongia. Vzhľadom sa svoje fyzikálno-chemické vlastnosti má výraznú hydratačnú schopnosť. Je prirodzenou súčasťou sliznice nosa. V dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a mierni zápal.

„V spojení s morskou soľou dokáže práve kyselina hyalurónová pacientom aj s chronickými problémami účinne pomôcť. Obe zložky účinne viažu hlieny a súčasne nenarúšajú sliznicu, po použití pacient získa okamžitý pocit úľavy. Na rozdiel od dekongestív, ktoré síce prinesú úľavu, táto kombinácia aj lieči," vysvetľuje MUDr. Renáta Kučerová.

Práve takéto zloženie účinných látok má prípravok Aliamare: obsahuje okrem kyseliny hyalurónovej aj morskú vodu, je určený pre dospelých i deti, je izotonický a dlhodobo použiteľný. Okrem nosa je možné ho použiť na výplach zdravého ucha, či využiť ho na bežnú hygienu nosa, najmä pred použitím odsávača.

 

Vďaka obsahu kyseliny hyalurónovej zlepšuje aj hojenie po nosovohltanových operáciách, napríklad po vybraní nosných mandlí. Na rozdiel od mnohých kvapiek do nosa, ktoré sú návykové, Aliamare naopak pomáha pri závislosti - prirodzene odstraňuje opuch bez nutnosti zvyšovať dávky prípravku. Používa sa tiež pri chronickej a alergickej nádche. Jeho používanie je mimoriadne hygienické, vzduch sa nenasáva do roztoku, ale do vaku okolo roztoku a zospodu ho tlačí hore.

Dolné dýchacie cesty

Kyselina hyalurónová priaznivo pôsobí aj v tkanivách dýchacích ciest. Obnovuje fyziologickú štruktúru týchto tkanív, zlepšuje ich hojenie, zmierňuje kŕčovité sťahy priedušiek pri kašli. Zlepšuje tiež obranyschopnosť dýchacích ciest a uľahčuje vykašliavanie. „Rovnako ako pri hojení kože alebo slizníc, tak aj pri zabezpečení správnej funkcie či liečení dolných dýchacích ciest zohráva dôležitú úlohy voda, a teda hydratácia," hovorí MUDr. Martina Miškovská z Pneumoftizeologickej ambulancie zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb. Kyselina hyalurónová je základnou súčasťou medzibunkovej hmoty a prirodzenou zložkou dýchacích ciest, pomáha pri obnove tkaniva. Dôležitou úlohou tejto látky je viazať vodu. Keďže je súčasťou slizníc dýchacích ciest, fyziologickým spôsobom zodpovedá za zdravé funkcie dýchacích ciest. Produkujú ju samotné bunky v dýchacom trakte, ale dnes už vieme aj biofermentačnými metódami kyselninu hyalurónovú vyrobiť a dodať ju tam, kde ju telo potrebuje."

Kyselina hyalurónová udržiava na povrchu dýchacích ciest vrstvu vody a enzýmov. „Dokáže dokonca zvýšiť kmitanie riasiniek, a tým prispieva k rýchlejšiemu vyčisteniu dýchacích ciest," vysvetľuje lekárka.

Cielená aplikácia preparátu pozostávajúceho zo špeciálne upravenej morskej vody  a kyseliny hyalurónovej sa dosiahne inhalačným podaním priamo do dolných dýchacích ciest.

Jedným zo spôsobov ako účinnú látku dostať priamo na „miesto určenia", sú ampulky Yabro s roztokom kyseliny hyalurónovej na inhalovanie pre dolné dýchacie cesty s použitím kompresorového inhalátora. Pomáhajú pri dlhodobom kašli, prípadne aj v medziobdobí liečenia. Kyselina hyalurónová obsiahnutá v ampulkách zlepšuje stav medzibunkových priestorov a slizníc dýchacieho ústrojenstva, ktorý sa zhoršil pri chronickom zápale priedušiek, napríklad pri astme či chronickom obštrukčnom ochorení dýchacieho ústrojenstva.

 

Yabro je vhodné tiež pri súbežnej podpornej liečbe ochorení horných dýchacích ciest ako sú angíny, zápaly hrdla, zápaly hltana, zápaly nosohltana, zápaly dutín, nádcha, akútne i chronické zápaly priedušnice. Ampulky zlepšujú tiež stav pri zachrípnutí, zápaloch hlasiviek či poruchách hlasu. Sú teda vhodné aj pre ľudí s povolaním namáhajúcim hlasivky - moderátorov, učiteľov, či spevákov. Yabro sa využíva aj pri pooperačnom hojení nosa či hltana. Ampulky sú vhodné aj na zlepšovanie príznakov dýchacích infekcií detí, ktoré inhalujú Yabro cez masku.

(RED)