hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA SPÝTALI SME SA ZA VÁS

Každý druhý Slovák má príznaky žilového ochorenia

 

Chronické žilové ochorenia patria medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Zanedbané potom logicky spôsobujú čoraz väčšie komplikácie, ktoré sa vekom ešte stupňujú. Na otázky o liečbe a prevencii ochorení žilového systému odpovedá angiochirug MUDr. František Žernovický. v bratislavských Podunajských Biskupiciach.

Asi polovica populácie má nejaké symptómy, ktoré môžu, ale nemusia viesť k chronickému žilovému ochoreniu. Alarmujúce však je, že až tri štvrtiny pacientov, aj napriek tomu, že sa ochorenie potvrdí, nedostane adekvátnu liečbu. Ochorenie súvisí predovšetkým s vekom. V populácii mužov do 35 rokov má nejaké symptómy približne 11 % z nich, v prípade žien je to 20 %. Po päťdesiatke má symptomatológiu asi 50 % pacientov a vo vekovej kategórii nad 70 rokov je to až 75 %. Ak má pacient v produktívnom veku len malé ťažkosti, nemusí to ešte znamenať, že sa vekom výrazne zhoršia, ale aj môže. Problémom je, že v čase, keď sa ťažkosti objavia, ich niektorí pacienti ignorujú a prídu do ambulancie cievneho chirurga až v čase, keď sa im na podkolení objavia vredy.

Boľavé a opuchnuté nohy bývajú príznakom chronického žilového ochorenia. Zanedbané a neliečené spôsobujú čoraz väčšie komplikácie, ktoré sa vekom ešte stupňujú. Hoci presnú príčinu ochorenia nepoznáme, mechanizmus vzniku známy je.

Podieľajú sa na ňom biele krvinky, inak dôležitý nástroj prirodzenej obranyschopnosti organizmu. Ako biela krvinky cestuje krvným riečiskom, pôsobením adhezívnych molekúl na endoteli, výstelke ciev, spomalí svoj pohyb a priľne na stenu cievy. Každá biela krvinka „nesie" riadnu proteolytickú nálož obranných enzýmov a táto nálož sa po priľnutí krvinky k stene cievy vypustí, začne prestupovať do tkaniva okolo cievy, a tak vzniká chronický zápal. Ten potom poškodzuje steny ciev a tiež chlopne. Steny žíl strácajú svoju pevnosť a funkčnosť, rozťahujú sa. Chlopňa prestane tesniť a krv sa vracia späť. Z toho potom vzniká kapilárna stáza, v končatinách sa zadržiava voda a vzniká opuch. V počiatočných štádiách nohy opúchajú, pacienti sa sťažujú na pocit boľavých nôh či pocity ťažkých nôh ku koncu dňa. Niektorí mávajú kŕče, najmä v noci.

Chronické žilové ochorenie je veľmi široký pojem. Čo si má laik predstaviť? Verejnosti sú síce známe napríklad rozšírené metličky na koži či tzv. kŕčové žily, ale mnohí ochorenie považujú len za kozmetický problém. Pritom to tak nie je, a ak sa ochorenie zanedbá, prípadne sa pridružia ďalšie ochorenia, môže sa to skončiť až vredom predkolenia...

Chronické žilové ochorenie má niekoľko štádií. V tzv. C0 štádiu nemá pacient žiadne viditeľné známky chronického ochorenia. V štádiu C1 má drobné retikulárne žily do veľkosti troch milimetrov, viditeľné na pokožke. C2 štádium charakterizujú varixy, teda kŕčové žily, pri C3 má opuch a pri štádiu C4 má kožné zmeny, hyperpigmentácie, ekzém. Ako štádIum C5 označujeme zhojený vred predkolenia a C6 je aktívny vred predkolenia. To sú vlastne klinické, vonkajšie prejavy ochorenia. Riešenie problému však chirurg musí urobiť nielen na základe vonkajších prejavov, ale hlavne na základe patofyziologického nálezu. Pri chronickom žilovom ochorení totiž nemusí ísť len o postihnutie povrchového žilového systému, môže byť postihnutý aj hlboký žilový systém alebo oba systémy súčasne .Aby to nebolo jednoduché, povrchový a hlboký systém je prepojený systémom tzv. perforujúcich žíl, a to priamych a nepriamych. Často zohrávajú kľúčovú úlohu v pochopení patofyziológie poškodeného obehu.

Ak pacient ochorenie zanedbá, a nechá ho rozvinúť sa až do štádia vredu predkolenia, akú má kvalitu života? Viete aj takýmto pacientom pomôcť?

Bezpochyby mizernú. Má bolesti, rany mu mokvajú, zapáchajú. Mám také skúsenosti, že paradoxne, pri vredoch predkolenia, kedy sa pacient lieči dlhodobo, chýba správna diagnostika. Celá liečba sa odohráva na povrchu, a to je chyba Žilový systém treba sonograficky vyšetriť a zistiť, kde je problém, nielen ošetriť ranu drahým „špeciálnym krytím", ktoré často len zbytočne zvyšuje náklady na liečbu, okrem toho nie je vhodné pre každého pacienta. Takýto pacienti potrebujú kauzálnu, príčinnú liečbu. Viac ako 90 percent z nich sa môže vyliečiť, ak sa správne zoperujú. Asi v piatich percentách prípadov na príčinu nevieme prísť, svoje zohrávajú iné netypické diagnózy, ktoré sa objasnia až v priebehu času.

Často sa hovorí o tom, že na vzniku ochorenia má podiel nielen dedičnosť, ale aj zlé návyky. Niektoré faktory môžeme ovplyvniť, iné nie? Čo môže urobiť samotný pacient?

Genetika je skutočne kľúčová. Vidíme to na mnohých našich pacientoch, keď k nám do ambulancie prídu matka aj dcéra a nakoniec aj starý rodičia s rovnakým problémom. Je naozaj dôležité, aby sme takýchto pacientov vyšetrili včas a včas im navrhli správnu liečbu. Čo môžu pacienti ovplyvniť sami, je predovšetkým ich životný štýl. Keďže pri vzniku chronických žilových ochorení zohráva istú úlohu hmotnosť, respektíve nadváha a obezita, prevenciou je aj udržanie zdravej hmotnosti, pohyb.

Že je prevencia lacnejšia ako liečba v tomto prípade platí niekoľkonásobne. Ako sa má bežný človek starať o svoje žily, ak pocíti nejaké, i keď mierne problémy, napríklad pocit ťažkých nôh, opúchanie v horúcom počasí?

V prvých štádiách ochorenia pomáha konzervatívna kompresná liečba a medikamentózna liečba. Farmakoterapia je súčasťou liečby v predoperačnom, tak aj v pooperačnom období. Sú pacienti, ktorí farmakoterapiu potrebujú celoživotne, napríklad pacienti s posttrombotickým syndrómom, s lymfoedémom alebo pacienti s refluxom do hlbokých žíl. Liečime liekom, nie výživovými doplnkami, mastičkami a gélmi. Aktuálne odporúčania jednoznačne definujú komplexný liek v mikronizovanej forme, zložený z mikronizovaného diosmínu a hesperidínu, doplnený o zmes flavonoidov. Komplexné zloženie dokáže ovplyvniť interakciu medzi bielymi krvinkami a cievnou stenou a potláčať chronický zápal, čo je príčinou vzniku ochorenia. V posledných rokoch sa hovorí, podobne ako pri kardiovaskulárnych pochoreniach, aj o dôležitosti zdravého stravovania a zdravého životného štýlu vôbec. Svoju rolu v prevencii zápalu zohráva strava s nízkym obsahom sacharidov, s primeraným obsahom zdravých tukov a vysokým obsahom antioxidantov, konkrétne flavonoidov, napríklad z bobuľového ovocia a zeleniny. A čo by si mali pacienti všímať? Niekedy je to skutočne problém. Na povrchu nevidíme nič, ale sonografia nám ukáže masívny reflux v hlbokých žilách. A naopak, pacient má rozsiahle varixy a nemusí mať žiaden problém, noha mu ani len neopúcha a nemá ani kŕče.

Kŕčové žily sa môžu skomplikovať zápalom, vznikom zrazeniny - trombu, ktorý môže viesť až k pľúcnej embólii a tiež prasknutím varixu a následným žilovým krvácaním. Môže to pacienta ohroziť aj na živote?

Pacienti s rozsiahlymi kŕčovými žilami majú pomerne veľké riziko vzniku povrchového zápalu. Prejavuje sa bolesťou v mieste vzniku. Hoci riziko, že z takejto povrchovej trombózy vznikne embólia pľúc, je nízke, treba aj takýto stav sledovať, aby trombus nerástol až do hlbokého žilového systému.

Chorobou „žilového" pôvodu, či lepšie povedané oslabeného žilového systému sú aj hemoroidy. Venujete sa aj takýmto pacientom?

Hoci neexistuje žiadna vedecká práca, ktorá by dokázala príčinnú súvislosť medzi hemoroidmi a chronickým žilovým ochorením, súvislosť tam, samozrejme, je. Ľudia s ochorením žilového systému trpia aj hemoroidmi. Máme však veľmi veľa pacientok, ktoré k nám prichádzajú s varixami dolných končatín a pri vyšetrení im diagnostikujeme syndróm panvovej kongescie, to znamená pretlak nenastáva v slabinách, ale v bruchu. Ťažkosti sa im zvýrazňujú počas menštruácie. Typické je, že mávajú bolesti po sexuálnom styku, bolesti chrbta počas menzesu, charakteristický je aj opuch genitálu po dlhšom státí alebo po cyklistike a väčšinou viackrát rodili. Diagnostika je z pochopiteľných príčin háklivá. V takomto prípade je potrebné primárne riešiť reflux alebo kompresívny syndróm v panve, operovať varixy takejto pacientke je zbytočné. Dobrou správou je, že v liečbe týchto pacientok sa dá uspieť aj farmakoterapiou.

Ivana Baranovičová