hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Tému prináša ANGELINY

Keď „tam dole" nie je niečo v poriadku

Aspoň raz za život zažijú tri zo štyroch žien nepríjemné svrbenie alebo pálenie v pošve. Podobné problémy sa môžu objaviť po užívaní antibiotík alebo aj pri infekciách pošvy a následne vzniknutom gynekologickom zápale.

Vnútorné prostredie pošvy určuje komplex baktérií, ktoré ju osídľujú, a za normálnych fyziologických okolností zabezpečujú vďaka prevahe laktobacilov produkujúcich kyselinu mlieču kyslé prostredie. Vďaka tomu je pošvová sliznica chránená pred patogénnymi baktériami, ktoré sa v kyslom prostredí nedokážu množiť. Aj za takýchto optimálnych podmienok sa v pošve tvorí belavá tekutina, pozostávajúca z laktobacilov a odlúčených pošvových buniek. „Vlhkosť pošvy má pre ženu veľký význam. Ak je všetko v poriadku, ženy si ju ani neuvedomujú. Problém nastáva, ak sa zníži, najmä v období menopauzy, alebo zvýši, napríklad počas ovulácie, pri ochorení pošvy alebo vnútorných genitálií," vysvetľuje MUDr. Peter Brenišin z Gynekologickej ambulancie a ambulancie gynekologickej urogynekológie Bren-Care v Poprade.

 

Narušenie rovnováhy môže vyvolať zápal

Gynekologický zápal často okrem svrbenia a pálenia sprevádza aj výtok. Za normálnych okolností je prirodzeným dôsledkom „samočistennia" pošvy. „Vrchné bunky pošvovej sliznice sa postupne odlupujú a nahrádzajú novými, pričom odumreté bunky sa z pošvy odvádzajú prirodzene, práve vďaka jemnému výtoku, ktorý za normálnych okolností nezapácha alebo má len mierne kyslastú vôňu. Samozrejme, pri styku s okolím a s baktériami, ktoré osídľujú vonkajšie genitálie, dochádza k jeho rozkladu a po určitej dobe môže začať zapáchať," hovorí gynekológ.

Ak však dôjde k infekcii alebo sa vnútorné prostredie pošvy naruší iným spôsobom, začínajú problémy. Farba výtoku sa mení, stáva sa hojnejším a zvyčajne sa pridruží aj podráždenie genitálií - buď sa objaví svrbenie alebo pálenie. Tieto príznaky sú jasným signálom, že niečo nie je v poriadku a treba navštíviť lekára, ktorý naordinuje zodpovedajúcu liečbu. Zápalom reaguje organizmus na nejakú škodlivinu. Zvyšuje sa prekrvenie poškodeného tkaniva, uvoľňujú sa látky, ktoré na poškodené miesto privolávajú biele krvinky, aktivuje sa činnosť fibroblastov, buniek, ktoré sú schopné vytvoriť nové tkanivo. Tieto zmeny môžeme pozorovať ako sčervenanie, vyžarovanie tepla, opuchy, bolesť.

Podľa doktora Petra Brenišina sú veľmi častou príčinou vaginálne mykózy, ktoré vznikajú počas alebo po skončení antibiotickej liečby. Zápal však môže mať pôvod aj v bakteriálnej infekcii. Ak sa naruší kyslosť prostredia (hodnota pH začne stúpať) dochádza k premnoženiu patogénnych baktérií alebo plesní v pošve a vzniká zápal pošvy. „S ohľadom na mechanizmus vzniku rozlišujeme dva základné typy zápalu, ktorému odborne hovoríme kolpitída - z gréckeko kolpos, zápal pošvy. Môže ísť o primárnu a sekundárnu kolpitídu. Pri primárnej kolpitíde najskôr vniknú patogénne mikroorganizmy do pošvy a narušia mikrobiálnu rovnováhu do takej miery, že nastáva zápal pošvovej steny. V druhom prípade sa najskôr naruší prirodzená vaginálna flóra a následne sa premnožia patogénne mikroorganizmy. Zápal teda vzniká druhotne. Niekedy je ťažké oddiferencovať, o ktorý typ kolpitídy ide - zvyčajne sa oba spôsoby prelínajú. Pri kolpitíde sa mení charakter vaginálneho výtoku, ktorý nadobudne typický vzhľad a zápach podľa pôvodcu ochorenia. Často sa pridruží i vulvitída, čo je zápal vulvy, teda vonkajších ženských orgánov," vysvetľuje gynekológ. Najčastejšími prejavmi sú sčervenanie, bolesť, svrbenie, pálenie. Zápal v pošve sa prejavuje výtokom, a keďže je neraz spojený aj so zápalom vulvy, výtok sprevádza svrbenie. Príčina je zvyčajne mikrobiálna: ochorenie vyvolajú baktérie, kvasinky, prvoky a dokonca aj červy (napríklad mrľa ľudská). Zápal však môže postúpiť aj na krček maternice alebo až na celú maternicu, vajíčkovody a vaječníky. V takom prípade sú zvyčajne pôvodcami pohlavne prenosné baktérie (chlamýdie a Neisseria gonorrhoeae). Zápaly maternice a vajíčkovodov sa prejavujú bolesťou v podbrušku a prípadným krvácaním mimo cyklus. Neraz je takýto zápal takmer bezpríznakový, takže sa zložito diagnostikuje, no dôsledky môžu byť vážne. Môže prísť k nepriechodnosti vajcovodov a k neplodnosti. Výraznou, hoci nie stopercentnou, prevenciou je zodpovedný výber sexuálnych partnerov a používanie kondómu. Väčšina týchto zápalov súvisí s baktériami, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom.

Plesne či baktérie?

Zápal vonkajších rodidiel a pošvy spôsobený kvasinkami je dnes snáď najčastejším dôvodom návštevy gynekológa. Nebolo to tak vždy. Predvojnové učebnice gynekológie síce toto ochorenie poznali, ale považovali ho skôr za kurióznu záležitosť, týkajúcu sa zvyčajne len diabetičiek. Mykózami začali ženy masívne trpieť od 70. rokov minulého storočia v súvislosti so zmenou štýlu obliekania. Nič nesvedčí kvasinkám tak dobre, ako nosenie džínsov a pančúch, a nohavíc vôbec. Mykózu - kvasinkovú infekciu spôsobuje premnoženie kvasiniek rodu Candida. Pravdou je, že tieto mikroorganizmy bežne žijú v ľudskom čreve a asi 40 % žien, ktoré sú úplne bez problémov, má malé množstvo kvasiniek v pošve. Za určitých okolností (zvýšená vlhkosť, zvýšená hladina cukru, tehotenstvo, liečba antibiotikami, ktoré vyhubia pošvové baktérie, stres) sa môžu premnožiť a spôsobiť zápal, ktorý sa prejavuje nepríjemným svrbením, pálením, začervenaním vonkajších rodidiel a výtokom, najčastejšie tvarohovitej konzistencie, ale môže byť aj riedky vodnatý. V liečbe infekcie sa uplatňujú antimikotické prípravky, ktoré sa zavádzajú do pošvy (krémy, čapíky, vaginálny výplach roztokom Rosalginu ), alebo v podobe perorálnych tabliet. Predpokladom úspechu je však správna diagnostika. V poslednej dobe je tzv. „čistá mykóza" veľmi zriedkavá a oveľa častejšie ide o zmiešanú infekciu, kde zohrávajú svoju úlohu aj baktérie a preto je dôležité použiť prípravok so širokým záberom aj na kvasinky aj na baktérie - napr. Rosalgin, ktorý je k dispozícii ako voľnopredajný liek vo forme prášku na prípravu roztoku alebo ako Rosalgin Easy - hotový vaginálny roztok. „Okrem kvasiniek sú častou príčinou kolpitíd aj baktérie, napríklad Gardnerella vaginalis, typická prenikavým „rybacím" zápachom po styku, ale aj chlamýdie," dôvodí doktor Peter Brenišin a pokračuje: „Významným faktorom narušenia pošvového prostredia však môžu byť aj hormonálne zmeny v organizme ženy, ktoré sa objavujú počas prechodu a po ňom. V dôsledku úbytku estrogénov dochádza k stenčeniu sliznice, k jej postupnej atrofii. V týchto prípadoch sliznica pošvy nedokáže riadne fungovať, vnútorné prostredie je nedostatočne zvlhčované a ľahšie dochádza k podráždeniu, ktoré sa môže prejavovať podobne ako pri gynekologickom zápale - svrbením, pálením alebo bolestivými pocitmi pri pohlavnom styku."

Zdĺhavá liečba

Liečba kolpitídy je založená na odstránení pôvodcu ochorenia, pričom môže ísť o kombináciu viacerých patogénov. „Obnovenie normálnej pošvovej flóry je pomerne zdĺhavé, preto je vhodné okrem bežnej liečby podávať preparáty obsahujúce kyselinu mliečnu alebo laktobacily. „Nech je pôvodca kolptitídy akýkoľvek, vždy treba dbať na správnu a dostatočne dlhú liečbu. Najlepšia cesta je prevencia. Či už tým myslíme primerané oblečenie, otužovanie, hygienu alebo aj výživové či iné zdravotné doplnky na obnovu prirodzeného pošvového prostredia, napríklad probiotiká obsahujúce laktobacily užívané ústami a vaginálne. Po antibiotickej liečbe, alebo už počas nej, pomôžu „dať do poriadku" tráviaci trakt aj pošvové prostredie, a tým zabraňujú vzniku kolpitídy. Pri predchádzaní gynekologickým zápalom je vhodné zamerať sa tiež na primeranú hygienu, vzdušné spodné aj vrchné oblečenie. A nezabúdať ani na to, že liečba gynekologických zápalov si vyžaduje aj istú mieru trpezlivosti a disciplíny. Nedoliečený zápal totiž zvykne odolávať liečbe a môže prejsť do chronického stavu, ktorý sa lieči podstatne ťažšie," uzatvára gynekológ Peter Brenišin.

 

ČO JE LIEK ROSALGIN A NA ČO SA POUŽÍVA

V liečbe zápalových ochorení pošvy, krčka maternice a vonkajšej časti ženských pohlavných orgánov, spôsobených infekciou mikrobiálneho pôvodu, alebo takých, ktoré majú chemický či fyzikálny pôvod, napríklad po chemoterapii a rádioterapii sa výborne uplatní ROSALGIN granulát s preukázaným účinkom určený na prípravu vaginálneho roztoku alebo už hotový vaginálny roztok ROSALGIN EASY pripravený na okamžité použitie. ROSALGIN sa používa k výplachom pošvy a oplachom vonkajších rodidiel pri zápalových ochoreniach ženských pohlavných orgánov a pri bežnej ženskej hygiene. ROSALGIN granulát sa po príprave vaginálneho roztoku aplikuje pomocou ROSALGIN irigátora na gynekologické použitie. Vaginálny výplach Rosalginom Easy prináša rýchle, moderné a účinné riešenie gynekologických ťažkostí a zároveň podporuje obnovu a rovnováhu zdravého pošvového prostredia.

 

Pripravila Ivana Baranovičová