hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA DERMATOVENEROLÓGIA

Mykotické infekcie kože

prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Dermatovenerologická klinika LF UK a UNB

Huby sú najrozšírenejšie mikroorganizmy rastlinného pôvodu na svete. Len jedno percento z nich parazituje na živočíchoch. Dermatofyty sú vláknité keratinofilné huby, s afinitou k ľudskému a zvieraciemu keratínu.

Ochorenia vyvolané mikroskopickými hubami postihujú asi pätinu obyvateľov sveta.

Výskyt infekcie závisí od sociálnych, ekonomických, hygienických a klimatických

podmienok. Na mykotickú infekciu vyvolanú antropofilnými druhmi húb sú náchylnejší ľudia s ortopedickými chybami, mikrotraumami, s vlhkou, macerovanou, spotenou kožou, ktorí nosia bielizeň a oblečenie z nevhodných, hydrofóbnych materiálov a nevzdušnú obuv. Tiež pacienti s metabolickými, vegetatívno-cievnymi a neurologickými poruchami, s oslabenou imunitou, po dlhodobej liečbe antibiotikami, cytostatikami a s inými chronickými chorobami.

Rizikovými skupinami sú športovci, vojaci, baníci, pracovníci v horúcich prevádzkach, návštevníci sáun, termálnych kúpalísk, kúpeľov a pod.

Prenos infekcie môže byť priamy, z človeka na človeka alebo nepriamy prostredníctvom kontaminovaných predmetov, ako sú napr. predmety v spoločných hygienických zariadeniach, lavičky, rohože, uteráky, nástroje používané pri manikúre a pedikúre, obuv a pod.

DO PLOCHY

Keratinofilné vláknité huby sa podľa priameho hostiteľa delia na

- antropofilné – parazitujú na človeku,

- zoofilné – parazitujúce predovšetkým na zvieratách s príležitostným priamym a nepriamym prenosom na ľudí

- geofilné – vyskytujúce sa na keratínových zvyškoch zvierat a ľudí v pôde.

Keratomykózy

Patria medzi mykotické infekcie postihujúce najvrchnejšiu časť kože a vlasy. V našej zemepisnej šírke sa najčastejšie vyskytuje pityriasis versicolor.

Pityriasis versicolor

Je mykotické ochorenie rozšírené po celom svete s najvyššou incidenciou v tropických a subtropických oblastiach. Vyvolávateľom ochorenia sú lipofilné kvasinky. Z človeka na človeka sa prenášajú priamym stykom alebo nepriamo prostredníctvom predmetov dennej potreby a odevom. Ochorenie postihuje častejšie ľudí so zvýšenou potivosťou, s mastnejšou pokožkou, ktorí si na telo aplikujú mastné krémy a oleje a pracujúcich v horúcich prevádzkach. Infekcia začína spravidla na bočných stranách hrudníka, odkiaľ sa šíri na trup, končatiny, krk a ojedinele na ostatné časti tela. Prvým prejavom sú drobné škvrnky farby bielej kávy, na čiernej koži sivasté Postupne narastajú do okrúhlych, ostro ohraničených škvŕn s priemerom do 10 mm a s tendenciou splývať do veľkých mapových ložísk. Na povrchu sa jemne ošupujú. Pri pôsobení UV žiarenia choré ložiská ostávajú bledšie voči okolitej opálenej pokožke. Subjektívne sa ochorenie vníma len ako kozmeticky rušivé.

V lokálnej liečbe sa používajú antimykotické šampóny aplikované na noc na celý trup, krk a končatiny. Aplikácia lokálnych antimykotík na jednotlivé viditeľné ložiská je nedostatočná. Vhodná jej celková antimykotická terapia.Zvýšená hygiena, rovnako ako vyvarovať sa nadmernému poteniu a používaniu mastných kozmetík pôsobí preventívne a zabráni aj recidíve ochorenia.

Epidermofýcia – Tinea

Najčastejšou hubovou infekciou kože je epidermofýcia, ktorá začína postihnutím medziprstí nôh, odkiaľ sa infekcia šíri na stupaje a v jednej tretine aj na nechty.

Miestom nákazy bývajú spoločné sprchárne, sauny, telocvične. Na týchto miestach sa nachádza až 100 mykotických častíc na meter štvorcový. Podľa klinického obrazu rozlišujeme tri formy ochorenia. Najčastejšie býva postihnuté tretie a štvrté medziprstie nôh. Koža je vlhká, mokvavá a ošupuje sa za súčasného vzniku bolestivých trhliniek. Zápal sa rozširuje na spodnú časť prstov a na stupaje.

Chronické štádium je charakteristické minimálnym zápalom, s ošupovaním a s prasklinami. Pacient si sťažuje na svrbenie. Mykotická infekcia nôh môže prebiehať aj pod obrazom hlboko uložených intenzívne svrbiacich pľuzgierikov na bočných stranách prstov a stupajach alebo pod obrazom veľmi zhrubnutej a popraskanej kože, ktorá postihuje najmä päty a bočnú stranu chodidiel s častou tvorbou bolestivých ragád (trhliniek – pozn. red.). Ochorenie sa označuje, aj podľa lokalizácie, ako „moccasin foot“ – mokasínová noha.

Najčastejšie sú zmeny na nechtoch dôsledkom hubovej infekcie. Mikroskopické huby sa podieľajú v 50 % na zmenách nechtových platničiek. Týmto ochorením trpia asi 3 % populácie. Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine 40- až 60-ročných, kde postihuje 15 až 20 % populácie. Nechty na nohách bývajú štyrikrát častejšie postihnuté ako nechty na rukách. Vláknité mikroskopické huby prerastajú po uchytení na kožu cez voľnú a bočnú časť nechtového lôžka. Necht sa najprv odlučuje od lôžka, priehľadná nechtová platnička sa mení na krémovobielu až žltkastú a pod nechtami sa vytvárajú drobivé masy. Infekcia sa postupne šíri na celý necht, ktorý sa v konečnom štádiu úplne rozruší a rozpadne.

Poškodenie nechtov môže byť spôsobené aj kvasinkami, ktoré sa bežne vyskytujú na koži. Postihnutie kože a nechtov závisí od lokálnych a celkových podporných faktorov, ktorými sú napr. vlhko, poruchy krvného obehu, nesprávna manikúra, vnútorné ochorenia ako cukrovka a pod.

Ochorenie začína od nechtového koreňa. Dlhodobý zápal nechtového valu s následným postihnutím nechta postihuje ľudí "s mokrým" zamestnaním. Vlhko a pôsobenie rôznych chemikálií znižujú voduvzdornosť jemnej kožtičky, ktorá prechádza z kože prstov na nechty. Táto sa postupne oddeľuje od nechtovej platničky, vzniká vstupná brána infekcie a šíriaci sa zápal poškodzuje nechtové lôžko, čo má za následok poškodenie nechtovej platničky.

V prípade zdravých detí sa hubové ochorenie nechtov vyskytuje zriedkavo. Riziko infekcie sa zvyšuje pri dlhodobom užívaní hormonálnych prípravkov pri vnútorných ochoreniach, hubových ochoreniach vlasatej časti hlavy a pri výskyte hubového ochorenia v rodine. V minulosti sa infekcia nechtových platničiek riešila chirurgicky, strhnutím nechta. Dnes sa lieči pomocou tabletiek a liečba je bezbolestná.

Najčastejším ochorením, ktoré postihuje nechtovú platničku je hubová infekcia. Ochorenie je veľmi neestetické, infekčné, ale dá sa dobre liečiť, dôležité je však nezanedbať ju a sa správne a včas vyliečiť.

Mykotická infekcia rúk

Pod rovnakým klinickým obrazom ako epidermofýcia nôh prebieha aj infekcia na rukách, aj keď je neporovnateľne zriedkavejším ochorením. Zápalové zmeny sú veľmi mierne, nachádzajú sa v centre dlane a na bočných stranách prstov.

Z nôh sa infekcia môže preniesť, prevažne v prípade mužov, na slabiny. Ložiská sú ostro ohraničené, červenej farby, s mierne vyvýšeným lemom a postupne sa šíria a svrbia.

Mykotická infekcia sa môže vyskytovať aj kdekoľvek na povrchu tela.

Ložiská sa šíria z centra do okolia, majú typický okrúhly tvar, s aktívnym zápalovým lemom na obvode. Priemer ložísk dosahuje aj niekoľko decimetrov. Môže sa vyskytovať spolu s inými kožnými chorobami, najmä ak sa dlhodobo liečia kortikosteroidmi.

Hubová infekcia predkolení je ochorenie typické pre ženy s epidermofýciou nôh.

Na prednej strane predkolení vznikajú najprv červené fľaky, ploché infiltráty a uzly červenej farby a postupne aj pľuzgieriky s hnisavým obsahom. Ochorenie má chronický priebeh a sprevádza ho intenzívne svrbenie.

Diagnóza mykotickej infekcie sa stanovuje na základe anamnézy, klinického obrazu, mikroskopického a kultivačného vyšetrenia.

liečbe epidermofýcie sa používajú lokálne prípravky v roztokoch, v krémoch a v mastiach a systémové antimykotiká. Lokálna terapia sa používa pri malom rozsahu ochorenia, pri povrchových mykózach a pri kontraindikácii systémovej terapie.

Lokálne antimykotiká by sa mali aplikovať aspoň centimeter za viditeľné zápalové zmeny a aspoň týždeň po odznení klinických zápalových prejavov. Dôležitá je dezinfekcia odevu, obuvi a prostredia.