hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ORL PORADŇA

Na otázky čitateľov odpovedá ušno-nosno-krčný lekár MUDr. Róbert Podivinský z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety.

 

Ak má človek bolesti dutín a hnisavý výtok z nosa, stačia nejaké voľnopredajné lieky, alebo je už potrebné navštíviť odborného lekára?

Väčšinou sa nádcha začína, ak je človek oslabený vírusovou infekciou, a ľahko sa pridá ešte bakteriálna infekcia. V takom prípade už hovoríme o rinosinusitíde, to znamená že nejde len o zápal nosa, ale aj zápal dutín. Kedysi sa zápaly dutín liečili napríklad aj výplachmi. Dnes, vďaka moderným liekom, uvoľníme nosovú dutinu, sliznica nosa odpuchne a hlien sa uvoľní a neostáva v dutinách. Zápal do dutín však môže preniknúť aj z koreňa zapáleného zuba, čo sa lieči v spolupráci so stomatochirurgami. Ak sa k zápalu pridružia teploty, potom sa musia nasadiť antibiotiká. Avšak ak má človek dobrú imunitu, môžu to zvládnuť aj bez nich. Pomáhajú aj antihistaminiká kombinované s účinnou látkou proti opuchom. Takéto lieky fungujú tak, že sa stiahnu cievy v sliznici, a tým sa opuch zmierni. Ak problém pretrváva dlho, pomáha aj liečba kortikoidmi v podobe nosových sprejov. Pacienti sa takejto liečby zvyčajne obávajú, no kortikoidy sa v tomto prípade vstrebávajú len v promiloch, a keďže pôsobia iba lokálne, liečba sa môže užívať aj dlhodobo.
Nosové spreje na odpuchnutie sliznice, tzv. dekongestíva, sú voľne dostupné, nemali by sa však používať dlhodobo. Zápal alebo alergén pôsobia na sliznicu tak, že sa uvoľňuje histamín, a ten spôsobí roztiahnutie ciev v sliznici. Tým sa zvýši prestup tekutín do medzibunkového priestoru, rovnako ako aj opuch a tvorba sekrétu. Účinkom degongestív sa cievy v sliznici stiahnu a opuch sa zmenší. Potom sa nám lepšie dýcha. Tento efekt však pôsobí iba krátko. Navyše, ak sa príčina neodstráni, histamín sa ďalej uvoľňuje a opätovne spôsobí opuch, takže si to vyžaduje ďalšiu a ďalšiu aplikáciu. Je to začarovaný kruh. Pri dlhodobom používaní dôjde k tomu, že svalstvo v cieve ochabne a sliznica ostane opuchnutá. Ľudia by v každom prípade mali čítať príbalový leták a dodržať maximálnu dĺžku používania. Naproti tomu sa nosové kortikoidy môžu užívať. Zabránia totiž uvoľneniu histamínu, a tým aj vzniku opuchu. Preto sa chráni sliznica a nevzniká návyk. Komplikácie pri nádche vznikajú často pri nesprávnom fúkaní nosa. Správne je, keď si stlačíme jednu dierku a všetko vyfúkame. Problém je často aj v tom, že najmä deti, a niekedy aj dospelí, si nevedia vyfúkať nos. Namiesto toho si pri fúkaní nosa stláčajú obe nosové krídla a prúd vzduchu nemôže ísť von, ale naopak, prenikne cez Eustachovu trubicu do stredoušia, alebo do prínosových dutín. Takto sa tam dostane infekcia.

Je správne pri krvácaní z nosa zakláňať hlavu?

Nos zvyčajne krváca z klbka ciev v prednej časti nosovej priehradky. Zásadou je vyfúkať z nosa všetko von, a potom v predklone, si palcom pritlačiť krídlo nosa k priehradke, a to pomerne silným tlakom. Vydržať treba aspoň tri či štyri minúty. Studený obklad na krk je vhodný - čo napokon cievy ochladí, ale určite nie je vhodné hlavu zakláňať, pretože v takom prípade krv zateká až do hrdla a do žalúdka a v nose sa a vytvára veľká zrazenina. Spontánne krvácanie nosa môže nastať aj pri vysokom krvnom tlaku, niekedy to dokonca môže byť aj prvým príznakom. V takom prípade, po zastavení krvácania treba sledovať krvný tlak.

Čo s opuchnutým jazykom?

Vyšetrením jazyka sa dá veľa zistiť. Ak má niekto mierne povlečený jazyk, hovorí to o tom, že má možno problém s nedostatkom probiotických baktérií v črevách. Ak ich má človek dostatok, jazyk zvyčajne nie je povlečený, pretože laktobacily potláčajú rast patogénnych baktérií. Probiotické baktérie vyrábajú aj B-vitamín. Ak je ho nedostatok, jazyk môže opuchnúť, prípadne začať bolieť alebo nepríjemne páliť. V takom prípade je vhodné dodať telu nielen probiotiká, ale aj vitamíny skupiny B.

Možno o hygiene netreba až tak veľmi hovoriť, ale predsa len, odporúča ORL lekár na čistenie uší vatičku na paličke? Traduje sa, že takýto spôsob čistenia ušný maz zatláča hlbšie do zvukovodu...

Ušný maz, ktorý sa tvorí vo vonkajšom zvukovode, má svoju fyziologickú funkciu. Chráni zvukovod tak, že zachytáva nečistoty a súčasne aj obsahuje látky, ktoré sú schopné odstraňovať baktérie, plesne či kvasinky. Je to akýsi ochranný štít zvukovodu. Niekomu sa tvorí viac, inému menej. Pri čistení bežnými tampónikmi na paličke sa najčastejšie ušný maz iba zatlačí viac dovnútra a vo zvukovode sa vytvorí zátka. Aby sme tomu predišli, je lepšie použiť olejček, napríklad olivový, ktorý ušný maz rozriedi a tým umožní, aby sa lepšie transportoval ku vchodu zvukovodu, odkiaľ sa dá ľahko vybrať. Nie vatovou tyčinkou, ale je lepšie si napríklad z vaty a zápalky urobiť niečo ako ušný mop. Takto to robili aj naše staré mamy. Samozrejme, treba dať pozor, aby ste zvukovod nepoškriabali a na vatičku dali tiež trochu olejčeka.
(iba)