hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Rubrika OCHORENIA KOŽE

Nebuďte RUKOjemníkom psoriázy

 

Svrbenie a bolesť kože, šupinaté začervenané ložiská. Nie vždy sa ich darí skrývať pred skúmavými pohľadmi okolia. Časť pacientov so psoriázou má skúsenosť nielen s prejavmi na koži, ale aj s postihnutím takého citlivého miesta, akým sú nechty na rukách. Skrývanie rúk nie je riešením.

Netýka sa iba kože

Psoriáza je chronické zápalové ochorenie celého organizmu, ktorým trpí asi 125 miliónov ľudí na celom svete. Pre porovnanie, odhaduje sa, že na svete žije približne toľko psoriatikov ako diabetikov. Aj na Slovensku bojujú s touto chorobou desaťtisíce Slovákov. „Ide o geneticky podmienené ochorenie, no gény, ktoré ho spôsobujú, nie sú špecifické a je ich veľa. Človek, ktorý takéto gény nesie, o nich ani nemusí vedieť. Až do chvíle, kým ich takzvané spúšťače neprebudia a choroba sa nenaštartuje," hovorí prof. MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice Martin. „Najčastejším spúšťačom je hnisavá streptokoková angína, po ktorej sa pacientovi po prvýkrát objavia psoriatické ložiská na koži. Názory na to, či mandle vybrať alebo ponechať, sa rôznia. Význam to má iba v prípade opakujúcich sa angín, keď sú na mandliach prítomné chronické zápalové ložiská."

prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

Psoriáza a zmeny na iných orgánoch

Imunitne podmienené ochorenie sprevádza vznik psoriatických ložísk na koži, ktoré môžu svrbieť alebo sa z nich odlupuje koža, no ochorenie môže postihnúť aj nechty a kĺby. „Psoriáza postihuje nielen kožu, ale spôsobuje aj zmeny na iných orgánoch. Typické sú ložiská vo vlasatej časti hlavy, na chodidlách, postihnutá môže byť aj lokalita okolo genitálu, čo je veľmi nepríjemné. Mechanické dráždenie, napríklad vyčesávanie šupín z vlasatej časti hlavy však vyvolá ďalšiu aktiváciu prejavov psoriázy. Typické je tiež spojenie so psoriatickou artritídou, teda postihnutím kĺbov," vysvetľuje profesor Juraj Péč. Psoriáza nechtov môže byť príznakom nekontrolovaného zápalu a ťažších foriem psoriázy. Postihuje veľa pacientov so psoriázou bez ohľadu na stupeň závažnosti ochorenia. „V niektorých prípadoch predbieha postihnutie nechtov vznik psoriatických ložísk na koži a aj postihnutie kĺbov. Neraz sa potom takýmto pacientom ich problém nesprávne diagnostikuje, napríklad ako mykóza," dodáva odborník.

Asi 40 percent pacientov so psoriázou má postihnuté aj nechty, a asi jedno percento má iba zmeny na nechtoch. „Niekedy sa objavujú hneď a počas celej liečby nemiznú, inokedy sa objavujú a zase strácajú v individuálnych intervaloch. Typickými zmenami na nechtoch sú malé poklesnutia nechtovej platničky, čo sa prejaví tvorbou malých jamiek v nechte. Ochorenie tým vytvára akoby bodkované nechty alebo na nich tvorí takzvané olejové škvrny - ohraničené žltohnedé odlupovanie nechtovej platničky", vysvetľuje prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.


Práve psoriáza nechtov často signalizuje, že sa ochorenie prejaví aj na kĺboch v podobe psoriatickej artritídy. „Príznaky psoriatickej atritídy sa ľuďom, ktorí majú postihnuté nechty, objavujú až trikrát častejšie. Súčasná medicína má viaceré účinné diagnostické metódy, jednou z nich je ultrasonografické zobrazovanie postihnutých kĺbov, ktoré nám umožňuje ochorenie diagnostikovať včas, čo je pre liečbu pacientov veľmi dôležité," vysvetľuje MUDr. Martin Žlnay, PhD., reumatológ z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. „Keď do reumatologickej ambulancie príde pacient s postihnutím kĺbov, musíme odlíšiť či ide o reumatoidné ochorenie alebo psoriatické postihnutie. Práve ultrasonografia nám v tomto výrazným spôsobom môže pomôcť, pretože v druhom prípade ochorenie postihuje aj šľachy. Ďalším typickým znakom psoriatického postihnutia je párkovitý opuch prstov, odborne daktilitída, kedy je prst opuchnutý v celej svojej dĺžke," vysvetľuje reumatológ.

MUDr. Martin Žlnay, PhD.

Obmedzenie pri bežných činnostiach

Symptómy psoriázy nechtov sú pre pacientov stigmatizujúce, uberajú na sebadôvere, dokonca vyvolávajú pocit hanby. Pacienti sa často obmedzujú v gestikulácii a zdráhajú sa pozdraviť podaním ruky. Takmer polovica (47,9 %) pacientov, ktorí trpia psoriázou nechtov, pociťuje obmedzenie v práci, najmä v povolaniach, kde často prichádzajú do styku s klientmi, napríklad v bankách, na úradoch. Až 56 % pacientov má problém so starostlivosťou o domácnosť a 59 % pociťuje obmedzenie v denných aktivitách. Ani pri takých banálnych a bežných činnostiach, ako je písanie na klávesnici, držanie príboru pri jedle, či platenie pri pokladnici, ktoré ľudia vykonávajú zväčša podvedome a vôbec sa nad nimi nezamýšľajú, sa pacienti so psoriázou nechtov necítia príjemne, polovica z nich dokonca trpí bolesťami.

Prejavy psoriázy možno zmierniť

„Liečba psoriázy nechtov je trochu ťažšia ako pri psoriáze kože. Prejavy na nechtoch sa podarí zmierniť asi v polovici prípadov. Pri ťažších formách psoriázy je liečba dlhodobá, v mnohých prípadoch celoživotná. Ak nezaberá lokálna liečba, treba vyskúšať konvenčnú systémovú liečbu. Ak sa však systémová liečba v čase, keď sa pacient cíti dobre, vysadí, psoriáza sa môže vrátiť ešte v horšej podobe. Najúspešnejšia však zostáva biologická liečba," vysvetľuje profesor Péč.

V súčasnosti majú pacienti k dispozícii viaceré možnosti liečby. Pri miernejšej forme psoriázy sa začína s lokálnou terapiou v podobe aplikácie rôznych mastí a krémov. Tie často potláčajú zápal, hydratujú kožu alebo zmierňujú svrbenie. Po lokálnej liečbe zvyčajne nasleduje fototerapia, ktorá je riešením v prípade, keď už lokálna liečba nezaberá a pacient ešte nechce alebo nemôže užívať celkovú liečbu. Vyžaduje si však veľa času a pravidelné návštevy zdravotníckeho zariadenia (až niekoľkokrát týždenne). Pri systémovej liečbe pacient dlhodobo užíva lieky - najčastejšie vo forme tabliet. Odborníci však upozorňujú, že je veľmi dôležité monitorovať obličkové a pečeňové parametre pacienta. Možnosti uzatvára biologická liečba. Tá zasahuje do imunologických procesov v tele a blokuje ich, čím spomaľuje priebeh ochorenia a jeho aktivitu. Dlhodobo je bezpečnejšia a môže sa bez väčších problémov aplikovať niekoľko rokov.

Koniec rukojemníckej drámy

Pacienti, ktorým nepomohla lokálna ani systémová liečba a trpia stredne ťažkou či ťažkou formou ložiskovej psoriázy a psoriázou nechtov, by nemali váhať. Rovnako ani tí, ktorí majú nejaké postihnutie nechtov a ich problém sa doposiaľ nepodarilo vyriešiť. „Na Slovensku sa 27. októbra koná Deň otvorených dverí v centrách biologickej liečby psoriázy a vybraných dermatovenerologických ambulanciách. Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú k dispozícii pre všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby," hovorí profesor Péč. Nie je potrebný žiadny výmenný lístok od všeobecného lekára - stačí sa zaregistrovať na www.derma.sk. Deň otvorených dverí predchádza Svetovému dňu psoriázy, ktorý si celý svet pripomína 29. októbra. Možno práve tento deň by mohol byť pre mnohých pacientov impulzom, aby vyhľadali pomoc v špecializovaných centrách liečbya ukončili tak svoje rukojemníctvo spôsobené psoriázou.

Príbeh pacienta

„Som v našej rodine prvý exemplár," začína svoje rozprávanie pán Ľuboš z Bratislavy. So psoriázou žije už 27 rokov. „Prvé prejavy sa objavili v čase mojej základnej vojenskej prezenčnej služby vo vlasoch. Musel som byť niekoľkokrát hospitalizovaný, pretože sa moju chorobu nedarilo zvládať. Pred piatimi rokmi mi diagnostikovali aj postihnutie kĺbov a nechtov. V porovnaní s minulosťou máme dnes oveľa širšie možnosti liečby. Prešiel som si rôznymi obdobiami. Niekedy stačilo, že som prechladol a automaticky sa mi aktivovali ložiská na koži. Naučil som sa, ako sa o pokožku starať, neškrabať sa. Mne veľmi dobre zaberá lokálna terapia, ktorú mi predpíše dermatológ, pravidelne využívam kúpeľnú liečbu, alebo kombináciu kúpeľnej liečby s fototerapiou. Oveľa lepšie sa dá psoriáza zvládať v lete, dobre jej robí slnko. V zime sa viac obliekame, čo samozrejme pokožku dráždi. Snažím sa dodržiavať aj zdravý životný štýl, vyhýbam sa alkoholu, doprajem si dostatok zeleniny, ovocia. Žiaľ, pred časom sa ochorenie prejavilo aj jednej z mojich dvoch dcér. Psoriatické ložiská sa jej objavili vo vlasatej časti v puberte, keď mala 15 rokov, po tom, ako prekonala zápal pľúc. Myslím si, že ženy ochorenie horšie zvládajú, predsa len v ich prípade viac záleží na vizáži. Bola nahnevaná, zrejme aj na mňa aj na osud. Zatiaľ návštevu kúpeľov odmieta, no snažíme sa, aby sa dostala k moru, čo jej tiež pomáha," končí s úsmevom svoje rozprávanie.

Pripravila Ivana Baranovičová