hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA TRÁVIACI TRAKT

Neprežeňte to s preháňadlami!

 

Laxatíva, laxanciá či preháňadlá sú látky podporujúce vyprázdňovanie čriev. Cielene sa využívajú napríklad pred vyšetrením a niektorými liečebnými procedúrami. Sú aj liekom voľby v prípadoch, keď sa zápcha nedá odstrániť zmenou životosprávy, alebo ak je spôsobená iným ochorením alebo užívanými liekmi.

 

Zdravá životospráva podporená pohybovou aktivitou, zdravá výživa s dostatkom vlákniny, zeleniny a ovocia a aspoň dva litre tekutín denne pomáhajú normalizovať trávenie. Ak takéto opatrenia nepomôžu, je možné použiť laxatíva. Ak sa však pre ne rozhodnete, nemali by ste ich používať dlhodobo. Inak sa človek môže dostať do začarovaného kruhu a spôsobiť si viac problémov či dokonca nie veľmi dobrý návyk. „Dlhodobé užívanie dráždivých laxatív, kam z prírodných prostriedkov patrí napríklad list senny, môže paradoxne viesť až k zápche, pretože takéto laxatíva majú neurotoxické účinky na nervové bunky v stenách hrubého čreva. Aj preto sú určené na krátkodobé použitie, no nie na dlhodobé, opakované používanie. Na riešenie pretrvávajúcich problémov so zápchou sú určené osmotické a salinické laxatíva a predovšetkým objemové. Sem patria napríklad ľanové semiačka a iné prírodné látky v samotnej strave. Obsahujú vlákninu a tým, že zvyšujú svoj objem, posúvajú obsah čreva," vysvetľuje gastroenterológ a odborník na výživu z Poradne pre obezitu, výživu a zdravý životný štýl ON LIFE MUDr. Peter Minárik, PhD.

 

Ako fungujú?

Ak z nejakého dôvodu fyziologicky nefunguje proces vyprázdňovania, napríklad pre spomalenú peristaltiku a následné zahustenia stolice, pomôcť môžu laxatíva. Patria medzi najčastejšie vyhľadávané liečivá pri akútnej ale aj chronickej zápche. Keďže sú voľno predajné, a každá skupina laxatív má špecifické účinky a aj možné vedľajšie efekty, je dobré vedieť ako ich použiť.

 

 

Podľa mechanizmov účinkov rozlišujeme štyri základné druhy laxatív

Objemové - zvyšujú črevný obsah v hrubom čreve, zmäkčujú stolicu a podporujú persitaltiku.

Osmotické - majú rovnaký mechanizmus účinku, ako salinické preháňadlá

Dráždivé - dráždia črevnú stenu a zvyšujú črevnú motilitu, čím skracujú čas na vstrebanie vody a elektrolytov.

Salinické - znižujú absorbciu vody a elektrolytov (najmä sodíka a drasíka).


 

Objemové laxatíva

Keďže podporujú fyziologický spôsob vyprázdňovania tým, že zmäkčujú stolicu a pozitívne vplývajú aj na persiatltiku, sú zvyčajne prvou voľbou pri bežnej zápche či úprave životosprávy. Tento druh laxatív vytvára v čreve objemný gél a reflexne zvyšuje peristaltiku (rytmický pohyb čriev napomáhajúci posúvanie stolice). „Takýmito laxatívami sú spomenuté prírodné prostriedky v strave prirodzene sa vyskytujúce nestráviteľné polysacharidy, ktoré najčastejšie radíme pod spoločný, bežne používaný pojem vláknina. Môžu to však byť aj synteticky pripravené nevstrebateľné polysacharidy, ktoré viažu vodu," vysvetľuje odborník na výživu doktor Peter Minárik. Nevstrebateľné či nerozpustné polysacharidy ako celulóza či metylcelulóza nájdeme vo všetkých potravinách bohatých na vlákninu, predovšetkým v obilninách (a výrobkoch z nich), v ovocí, zelenine aj v strukovinách, ale aj v orechoch a hubách. V liečbe zápchy sa s úspechom používa ľanové semeno či známe psyllium (skorocel indický), ktoré obsahuje rozpustnú vlákninu. Je však dobré myslieť na dostatočný pitný režim, to znamená najmenej dva litre tekutín. Odporúča sa jednu polievkovú lyžicu zaliať pohárom vody, pretože voda, resp. dostatok vody je pre napúčanie semien veľmi dôležitý. Podľa doktora Petra Minárika je výborným prirodzeným laxatívom aj kofeín, hoci ten do skupiny objemových laxatív nepatrí. Stolicu nezrieďuje, ale urýchľuje peristaltiku, a tým pádom skracuje čas, za ktorý sa voda zo stolice vstrebáva a vyvoláva aj defekačný reflex. „Ak človek nemá problém s kofeínom, je tento prostriedok výborným laxatívom."

 

Osmotické laxatíva - pred vyšetreniami a zákrokmi

„Osmotické laxatíva zadržiavajú vodu v stolici, a tým pádom je stolica redšia. V hrubom čreve sa fyziologicky voda vstrebáva. Ale čím viac vody sa vstrebe, tým je stolica tuhšia. Ak má niekto pomalú peristaltiku, prirodzene je potom viac času na vstrebávanie vody a stolica je tvrdá," vysvetľuje odborník. Najbezpečnejšou látkou z tejto skupiny je laktulóza, ktorá znižuje pH črevného obsahu a mení bakteriálne osídlenie. „Je to umelo pripravený polysacharid, ktorý má podobné vlastnosti ako vláknina, je to nevstrebateľná látka zvyšujúca objem stolice. Laktulóza má naozaj výborný klinický účinok, no jej nevýhodou je flatulencia, teda plynatosť.Používanie osmotických laxatív nie je návykové, a čo je najdôležitejšie, ani nepoškodzuje nervové zakončenia v čreve," hovorí doktor Minárik. Nástup účinku je 28 až 48 hodín a pri laktulóze by mali byť opatrní pacienti s laktózovou intoleranciou. Vo forme rektálnych čapíkov, je možné použiť glycerol, v pôrodníctve sa zas používa tradične sorbitol (ako klyzma). Nevýhodou je, že ich treba podávať vo veľkom objeme tekutín (až tri litre). Ako nežiaduce účinky sa môžu prejaviť bolesť brucha, nauzea, vracanie a flatulencia.

 

 

Pozor na dráždivé laxatíva!

Označujú sa aj ako stimulačné a pri ich používaní by mal byť človek opatrný. Majú silný laxatívny účinok, pretože priamo dráždia sliznicu hrubého čreva. Pôsobia však s odstupom 8 - 10 hodín, preto sa odporúča, podávať ich večer pred spaním. „Ich mechanizmus účinku spočíva v dráždení nervových ganglií v hrubom čreve, avšak ak sa ich užívanie opakuje dlhodobo a notoricky, môžu spôsobiť ireverzibilné, nezvratné poškodenie týchto nervových zakončení. Peristaltika vlastne funguje na nervovom dráždení a tieto preparáty je urýchľujú," dôvodí doktor Peter Minárik.


 

Prírodné aj syntetické dráždivé preháňadlá

Medzi prírodné dráždivé či stimulačné laxatíva zaraďujeme už od úsvitu ľudskej civilizácie známy ricínový olej, ktorý v terapeutických dávkach nemá nežiaduce účinky. Sú však prípady, kedy po jeho užití došlo k alrgickým reakciám, najmä na koži. Preháňavé účinky majú aj rastliny s obsahom antrachinónov, kam patrí aj známe laxatívum list senny. Či prírodné, alebo aj syntetické dráždivé preháňadlá, ako je bisakodyl a pikosulfát sú liekmi voľby pri akútnej zápche spojenej so zažívacími ťažkosťami alebo pri zápche vyvolanej liekmi či cestovaním. Takáto liečba však nemá byť dlhodobá, pretože môže spôsobiť potrebu zvyšovania dávky (na dosiahnutie efektu), čo môže v prípade starších pacientov vyústiť až do inkontinencie (úniku) stolice. Nevýhodou ich užívania sú poruchy črevnej motility a je dobré myslieť tiež na to, že ako prevenciu vzniku elektrolytovej nerovnováhy treba zabezpečiť dostatok tekutín. Pri častom používaní môžu nastúpiť bolesti brucha, kŕče, hnačky so stratami vody a elektrolytov, preto treba dodržiavať pitný režim. Dráždivé laxatíva by vôbec nemali používať tehotné ani dojčiace ženy, ale ani deti do desiatich rokov veku.

 

Salinické laxatíva - sila minerálov

Salinické preháňadlá sú soli rozpustné vo vode, obsahujúce anióny, ktoré zadržiavajú vodu v črevách. Zvýšia v čreve osmotický tlak a spôsobia tým nárast objemu v čreve. Tieto preháňavé soli sú niekedy brané na začiatku odtučňovacích kúr, majú však často slanú alebo horkú chuť. Podľa koncentrácie a množstva prijatého roztoku môže nastúpiť účinok po tridsiatich minútach až troch hodinách. Ide o soli magnézia (magnézium hydrát, magnézium sulfát, magnézium citrát), ktoré sa v klinickej praxi používajú už dlhé roky. Účinkujú tak, že zadržujú vodu, čím zrieďujú črevný obsah. Magnézium je tradičným osmotickým laxatívom, ktorý zvyšuje obsah vody v čreve a podporuje črevnú peristaltiku. Soli magnézia účinkujú tak, že osmoticky viažu na seba vodu v tenkom i hrubom črev. Väčší obsah v čreve vyvoláva kontrakcie črevnej steny. „Magnéziové soli sa využívajú aj pri očistnej príprave čreva pred diagnostickým vyšetrením, akým je kolonoskopia či zákrokom. Nie sú však vhodné na dlhodobé podávanie," hovorí gastroenterológ. Z prírodných zdrojov sa ako salinické preháňadlo odporúčajú minerálne vody s vysokým obsahom horčíka. Salinické laxatíva by sa nemali podávať pacientom s poruchami obličkových funkcií, pri srdcovom zlyhávaní a malým deťom. Pri ochoreniach obličiek totiž hrozí riziko elektrolytickej nerovnováhy. Užívať by sa nemali ani v prípade, ak ste precitlivený na niektorú zložku prípravku, máte ileus (črevnú nepriechodnosť), žalúdočné a črevné zápaly.

 

Krátkodobo áno, ale nie na chudnutie!

Zápcha je veľmi častým problémom, s ktorým ide pacient k lekárovi. Lekár môže niektoré laxatíva odporučiť, aj pacient by však mal vedieť, že laxatíva sú účinné liečivá predovšetkým v terapii akútnej zápchy. Ich dlhodobé užívanie nemusí ostať bez následkov, podľa odborníkov si takto ľudia môžu pri nevhodnom užívaní najmä dráždivých laxatív vyvolať  návyk a vyvolať takzvanú paradoxnú zápchu. Preto ak nepomáhajú diétne odporúčania lekárov nemal by človek pri prvom neúspechu siahať po liekoch. Lepšie je vyskúšať skôr prírodné preparáty, ktoré pôsobia ako objemové laxatíva. A ak už laxatíva užívate, je lepšie  uprednostniť radšej osmotické či salinické (napr. soli magnézia), pred dráždivými.

 

Ivana Baranovičová