hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA POHYBOVÝ APARÁT

Nepriateľ chrbta - sedavý spôsob života

 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času strávite v sede? Medzi odborníkmi sa udomácnil výraz, ktorý o nás hovorí ako o „indoorovej" generácii a sami seba neraz položartom označíme za príslušníkov rodu homo sedavého typu. Právom, väčšinu času trávime zavretí medzi štyrmi stenami. Posediačky. Pri takomto spôsobe života „bez pohybu" zvyčajne nenechajú bolesti chrbta na seba dlho čakať.

 

Anglické slovo „indoor" môžeme preložiť ako vnútorný alebo domáci. Pojem „indoorová generácia" tak charakterizuje každého, kto trávi väčšinu času v uzavretých priestoroch. Matematika je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Rátajte s nami -ideálne osem hodín prespíme, ďalších osem strávime v práci sedením pred počítačom, ktorý spravidla zapíname aj po príchode domov. V priemere dve hodiny venujeme presunom v aute či iných dopravných prostriedkoch. Na pohybové aktivity, nehovoriac o pobyte v prírode, zostáva len chabá šestina dňa.

 

Riziká dlhého sedenia

Väčšinu času počas dňa trávia mnohí z nás sedením pred počítačom v práci či doma. Sedavý spôsob života sa, žiaľ, negatívne podpisuje na zdraví. Dlhé sedenie má mnoho negatívnych účinkov na svaly, kĺby a krvný obeh. Najviac pri ňom trpí chrbtica, ktorá je stavaná na pohyb, a nie na dlhodobú strnulosť. Najčastejšou príčinou bolestí chrbta býva práve zlé držanie tela pri sedení. V súčasnosti trpí chronickými bolesťami chrbta každý piaty Slovák. Pri sedení dochádza k ohnutiu chrbtice dopredu, pretože sa snažíme čo najbližšie priblížiť tvárou k monitoru. Najviac tak trpia krčná a drieková chrbtica. Na nesprávne sedenie riadne dopláca aj hrudná chrbtica. Aby toho nebolo málo, pri práci s počítačom dostávajú zabrať i zápästia a prsty.Väčšina ľudí sa nesprávne domnieva, že ťažkosti s chrbtom automaticky zmiznú kúpou drahej kancelárskej stoličky, špeciálnej klávesnice či myši. No nie vždy je to tak. Pomôcť však môže zmena životného štýlu a cvičenie.

 

Bolesti chrbta často vedú k pracovnej neschopnosti

Bolesti chrbtice sa môžu prejaviť v akomkoľvek veku, hoci prevažuje stredný a vyšší vek. Príčiny sú rôzne, nezriedka si bolesť spôsobujeme sami zlou životosprávou a nefyziologickým správaním. Príčinou môže byť aj úraz, obezita, niektoré ochorenia, degeneratívne zmeny či starnutie. V mladosti je to obvykle preťažovanie svalstva a postihnutie platničiek, ale aj deformity chrbtice. Pre stredný vek sú typické ochorenia platničiek, reumatické ochorenia a aj začínajúce degeneratívne zmeny.

Seniorov zvyknú trápiť najmä degeneratívne zmeny stavcov, kĺbov, menej často už platničiek. Bolesti chrbtice však môžu byť príznakom aj mnohých iných ochorení, napríklad srdca, obličiek, dýchacích či tráviacich orgánov, ochorení močových ciest, ženy môže chrbtica bolieť tiež pri niektorých gynekologických ochoreniach.Dlhodobé chronické bolesti výrazne znižujú kvalitu života pacienta a nezriedka môžu byť príčinou jeho pracovnej neschopnosti až invalidizácie.

Väčšinu aktívneho života presedíme

Pokiaľ tiež patríte medzi tých ľudí, ktorí väčšinu dňa presedia v kancelárii, nešportujú a navyše úplne ignorujú rady pre správne držanie tela, určite vás už navštívila nepríjemná bolesť chrbta. Aspoň raz za život ju zažije až 80 % z nás. Problém samozrejme nastane vo chvíli, kedy sa z nej stane chronická záležitosť. Nekonečný kontakt so stoličkou je jedným z hlavných strojcov mnohých zdravotných ťažkostí. Kvôli ochabnutosti chrbtového a brušného svalstva, (táto skupina svalov sa veľmi príznačne označuje aj ako svalový korzet, ktorý chrbticu fyziologicky podopiera), a z nedostatku zdravého pohybu nie sme schopní udržať naše telo v správnej polohe. Drobnosti ako nesprávne nastavené operadlo na pracovnej stoličke a nevhodné nastavenie výšky monitoru tieto ťažkosti len prehlbujú.

 

„Fakty sú alarmujúce: dve tretiny zamestnancov majú sedavé zamestnanie a skoro všetci sedia nesprávne. Viac ako polovica dospelých má ťažkosti s bolesťami chrbta spôsobené nesprávnym držaním tela, sedením v kancelárii a prácou za počítačom. IT revolúcia nám síce v mnohom zjednodušila život, ale zároveň nás ženie do veľmi nezdravého spôsobu zaobchádzania s našou telesnou schránkou."

 

Zdravé pracovné prostredie

Sedací maratón si uľahčíte správnym usadením a dobre zmeraným pracovným priestorom. Pracovný stôl by mal byť asi 80 cm vysoký, k nemu približne 50 cm vysoká stolička, ktorej operadlo je v deväťdesiatstupňovej zvislej polohe voči sedadlu. Horná hrana obrazovky musí byť v úrovni vášho čela. Prispôsobte nastavenie stoličky a počítača vašej výške. Pri práci sa nehrbte, permanentne zasunutá hlava medzi ramenami a zovretý hrudník môžu vyvolať migrény, závraty, stuhnutosť šije či zhoršené dýchanie.

 

Pomôžte nájsť telu správny systém

Väčšina z nás utišuje bolesť chrbta analgetikami, tie však nevyriešia príčinu bolesti. Navyše nesú so sebou negatívne vedľajšie účinky. Aby vás chrbát prestal bolieť, musíte sa mu začať viac venovať. Začnite tým, že ho narovnáte. Pokiaľ možno čo najviac prirodzenou cestou. Aj v tomto prípade pomáha pohyb - musíte sa v priebehu celého dňa viac hýbať. Pravidelný pohyb je veľmi dôležitý, napriek tomu vás však hodina chôdze či cvičenia denne nespasia. Dobré však je zamerať sa práve na spomínaný svalový korzet. Začnite pomaly a postupne. Pri sledovaní televízora si miesto leňošenia na sedačke môžete urobiť pár cvikov na posilnenie chrbtového a brušného svalstva. Práve tieto svalové partie totiž držia vašu chrbticu, a tým pádom aj celé telo pokope.

 

Nezabudnite na nervy

Kvôli nesprávnemu držaniu tela sa naše svaly dostávajú do nerovnováhy a postupne sa skracujú. To má za následok, že začneme niektoré časti tela nadmerne zaťažovať. Dlhodobé vychýlenie tela do nezdravej polohy má okrem vplyvu na chrbticu tiež vplyv na kĺby. Kvôli nesprávnemu postaveniu degenerujú a mení sa ich štruktúra. Ak sa dostanete do tohto štádia, často nie je cesty späť. Pokiaľ ide o dlhodobé preťažovanie chrbta a stratu opornej funkcie chrbta, môže takýto stav, sprevádzaný strnulosťou svalov, neraz končiť dlhodobým útlakom nervov. V takom prípade sa bolesti zvyčajne už nedajú bez odborného dohľadu zvládnuť. Okrem analgetík, ktoré však príčinu neriešia, a poskytnú len krátkodobú úľavu, treba poškodené nervy regenerovať dlhodobo. Len tak sa dá liečiť samotná príčina bolesti. Vyživené nervové bunky sa lepšie hoja, silnejú a lepšie tiež dokážu odolávať poškodeniu, čo prispieva k predchádzaniu bolesti. Prevenciou vzniku bolesti je teda nielen dobre vybudovaný svalový korzet, ale aj dobre „vyživené" nervy.Výživu svalov aj nervov zlepšujú vysoké dávky vitamínov B1,B6 a B12, ktoré majúpriamy protibolestivý účinok. Možno ich doplniť vo forme výživových doplnkov alebo voľnopredajných liekov s obsahom týchto vitamínov, ktoré, na rozdiel od výživových doplnkov, garantujú deklarovanú kvalitu a kvantitu obsiahnutých zložiek. O tom, ako si šetriť chrbát a naučiť sa napríklad správne upratovať, žehliť či sedieť za počítačom, sa viac môžete dozvedieť na webových stránkach www.bezbolestichrbta.sk.

 

Cvičenie ako prevencia i liek

Cvičenie má preventívne i liečebné účinky aj pri bolestiach chrbta, dôležité však je, aby vám po zvážení vášho zdravotného stavu lekár odporučil vhodné cvičenie alebo rehabilitáciu. Ak nebudete cvičiť správne, môžete si aj ublížiť a problém zhoršiť. Vhodné sú napríklad „mäkké techniky", pomocou ktorých sa cielene uvoľnia bolestivé miesta. Pri aktívnom cvičení sú vhodné polohy bez záťaže chrbta a cviky orientované na jeho segmentálne uvoľnenie a jemné natiahnutie. Dôležité je aj posilňovanie vnútorných brušných svalov. Z cvičení je vhodný Pilates, Pilates Medical - druh pilatesovského cvičenia špeciálne vytvorený pre problémy s bolesťami krížov, rôzne iné druhy cvičení alebo plávanie.

 

KANCELÁRSKE CVIKY - TRIKY NA KRČNÚ CHRBTICU

Usaďte sa rovno, pohodlne, s uvoľnenými ramenami pozdĺž tela. Hlavu ukloňte do strany tak, aby ucho smerovalo k ramenu. Počas tohto cvičenia sa nezabúdajte dívať pred seba. Na druhej strane krku zatiaľ začnete pociťovať ľahký ťah. Nadýchnite sa, zadržte dych na desať sekúnd a s výdychom nechajte hlavu ešte viac padnúť k ramenu. Teraz sami pocítite, ako sa vám krčné svaly uvoľňujú. V tejto pozícii hlavy sa ešte raz pomaly nadýchnite a pomaly vydýchnite. Celé cvičenie opakujte minimálne trikrát na pravú a trikrát na ľavú stranu.

 

 

 

Cvičiť môžete aj so šikmo k ramenu uklonenou hlavou. V tejto polohe môžete zas cítiť jemný ťah od miesta medzi lopatkami. Nadýchnite sa, zadržte dych na desať sekúnd a s výdychom nechajte hlavu ešte viac padnúť šikmo dolu k ramenu. V tejto pozícii hlavy sa ešte raz pomaly nadýchnite a pomaly vydýchnite. Celé cvičenie opakujte minimálne trikrát na pravú a trikrát na ľavú stranu.

 

 

 

Krčnú chrbticu si môžete precvičiť aj tak, že ruky spojíte na zátylku a budete tlačiť hlavu proti dlaniam. Podržte ich takto minimálne päť sekúnd a uvoľnite. Cvik opakujte päť- až sedemkrát.

 

Pripravila Ivana Baranovičová