hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Opakované vaginálne infekcie

 

MUDr. Peter Brenišin

Gynekologická ambulancia a ambulancia gynekologickej urogynekológie Bren-Care, Poprad

 

Možno sa niekomu bude zdať zvláštne, prečo miešame veci, ktoré na prvý pohľad spolu vôbec nesúvisia. Pravda je však taká, že vzhľadom na blízkosť pošvy a močovej rúry sa stav týchto dvoch orgánov vzájomne ovplyvňuje. Niekedy sa stáva, že žena trpí opakovanými zápalmi močových ciest, ktoré odolávajú liečbe, pritom príčina je doslova o pár centimetrov vedľa - v pošve. Ale býva to aj opačne.

Z tohto dôvodu sa dnes presadzuje komplexnejší prístup k liečbe týchto infekcií. Na začiatok je však dobré predstaviť si najskôr jednotlivé typy ochorení osobitne.

Urologické infekcie

Príčiny zápalu bývajú rozličné. Môže to začať obyčajným prechladnutím, ktoré oslabí imunitný systém a dovolí, aby sa rozmnožili nežiaduce mikroorganizmy. Alebo - ako bolo spomenuté vyššie - najskôr môže vzniknúť infekcia pošvy, ktorá sa rozšíri do močovej rúry a následne aj do močového mechúra (niekedy je to opačne - infekcia z močového mechúra sa prenesie na pohlavné orgány ženy). K vzniku a rozvinutiu ochorenia nepochybne prispieva aj stres či znížená obranyschopnosť. Okrem toho zvýšenú predispozíciu na infekciu močových ciest mávajú ľudia trpiaci cukrovkou alebo ženy v období tehotenstva. Najčastejšie prejavy zápalu sú rezanie alebo pálenie pri močení, často sa vyskytujú teploty. Občas sa dokonca môžu objaviť bolesti v oblasti chrbta či dokonca zvracanie. Moč býva skalený, niekedy dokonca so stopami krvi, mení sa jeho zápach. Močenie je mimoriadne nepríjemné, akoby močovú rúru zvnútra niečo rezalo, takže pacienti sa snažia vyhnúť bolesti niekedy aj tým, že začnú prijímať menej tekutín, aby obmedzili počet močení. Takéto konanie však môže priebeh ochorenia ešte zhoršiť.

Pite dostatok tekutín

Pri nedostatočnom príjme tekutín majú totiž baktérie v močovom trakte úplne ideálne podmienky pre ďalšie množenie. Navyše koncentrovaný moč je omnoho nepríjemnejší a dráždivejší. Celkovo teda nedostatočný príjem tekutín môže ochorenie iba zhoršiť - a to nielen, čo sa týka bolestí pri močení, ale stúpa riziko rozšírenia infekcie aj na ďalšie časti močového traktu. Dôležité je teda v rámci liečby prijímať dostatočné množstvo tekutín (dva až tri litre denne). Ak sa infekcia rozvinie do zápalu (pálenie a rezanie pri močení, teploty, príp. ďalšie ťažkosti), je potrebné nasadiť antibiotiká. Môže však určitý čas trvať, kým antibiotiká zaberú a dostaví sa úspech v liečbe - zápal močových ciest je v tomto smere mimoriadne náročný na trpezlivosť a disciplinovanosť pacienta, keďže niekedy ide o dlhšie trvajúcu liečbu.

Myslite na prevenciu

Aby sme tomuto nepríjemnému ochoreniu predišli, treba myslieť aj na prevenciu. Dôležité je dodržiavať zásady zdravej životosprávy a otužovania, ktoré majú zásadný význam pri budovaní imunity, čiže odolnosti voči chorobám. Mimoriadny pozor treba dávať na oblasť močového traktu - tá by sa rozhodne nemala prechladiť, takže v chladnom počasí pokojne pridajte jednu vrstvu navyše. Taktiež si treba dávať pozor, aby si človek nesadal (ani nakrátko) na studené predmety.

Vaginálne infekcie

Pošva tvorí súčasť pohlavných orgánov ženy. Vyznačuje sa kyslým prostredím, ktoré je predpokladom pre prítomnosť laktobacilov (Döderleinových bacilov). Tieto bacily dobre rastú v kyslom prostredí a vytvárajú kyselinu mliečnu. Vďaka laktobacilom sa v pošve udržiava potrebná kyslosť prostredia, takže ostatné baktérie sa vyskytujú len v malom počte, pretože sa nedokážu premnožiť. Laktobacily teda plnia v pošve významnú ochrannú funkciu.

Aj v tomto optimálnom prostredí, čiže pri bežnej vaginálnej flóre, sa v pošve tvorí belavá tekutina, ktorý sa skladá z laktobacilov a odlúčených pošvových epitélií. Samotný výtok nezapácha. Pokiaľ je však hygiena nedostatočná, môže sa začať po čase na nohavičkách rozkladať a zapáchať, dokonca môže byť zdrojom infekcie pohlavných orgánov.

Vlhkosť pošvy má pre ženu veľký význam. Ak je všetko v poriadku, ženy si ju ani neuvedomujú. Problém nastáva, ak sa vlhkosť pošvy zníži (hlavne v období menopauzy) alebo zvýši, napr. počas ovulácie, pri ochorení pošvy alebo vnútorných genitálií.

 

Narušenie rovnováhy prostredia

Ak sa kyslosť prostredia v pošve naruší (stúpa hodnota pH), napr. pri antibiotickej liečbe, začnú sa množiť patogénne („škodlivé") baktérie a vzniká zápal pošvy, čiže kolpitída. S ohľadom na mechanizmus vzniku rozlišujeme dva základné typy kolpitídy - primárnu a sekundárnu.

Pri primárnej kolpitíde najskôr vniknú patogénne mikroorganizmy do pošvy a narušia mikrobiálnu rovnováhu do takej miery, že nastáva zápal pošvovej steny. Pri sekundárnej kolpitíde sa najskôr naruší prirodzená vaginálna flóra a následne sa premnožia patogénne mikroorganizmy. Zápal teda vzniká ako druhotná „záležitosť", prvotné je narušenie rovnováhy pošvového prostredia.

Niekedy je ťažké oddiferencovať, o ktorý typ kolpitídy ide - zvyčajne sa oba spôsoby prelínajú. Pri kolpitíde sa mení charakter vaginálneho výtoku, ktorý nadobudne typický vzhľad a zápach podľa pôvodcu ochorenia. Často sa pridruží i vulvitída (zápal vulvy, teda vonkajších ženských orgánov).

 

Zdĺhavá liečba

Liečba kolpitídy je založená na odstránení pôvodcu ochorenia, pričom môže ísť  o kombináciu viacerých patogénov. Obnovenie normálnej pošvovej flóry je pomerne zdĺhavé, preto je vhodné okrem bežnej liečby podávať preparáty obsahujúce kyselinu mliečnu alebo laktobacily. Medzi časté príčiny kolpitídy patrí plesňové ochorenie, baktérie, Gardnerella vaginalis (typická je prenikavým „rybacím" zápachom po styku), ale aj chlamýdie.

Nech je pôvodca kolptitídy akýkoľvek, vždy treba dbať na správnu a dostatočne dlhú liečbu. Ak ju pacientka preruší, pretože sa už cíti lepšie, môže si vypestovať chronický zápal, ktorý vzdoruje známym liekom.

Prevencia je najlepšia cesta

Boj proti zápalom, či už urologickým alebo gynekologickým, by nemal zmysel bez dôrazu na prevenciu. Či už tým myslíme primerané oblečenie, otužovanie, hygienu alebo aj výživové či iné zdravotné doplnky.

V rizikovejšom období si na podporu imunity treba dopriať vitamínové preparáty. Pre oblasť močových ciest sa výborne hodia brusnice alebo výživové doplnky obsahujúce brusnice.

Pri predchádzaní gynekologickým zápalom je vhodné zamerať sa predovšetkým na primeranú hygienu, vzdušné spodné aj vrchné oblečenie. Ak je to potrebné, aj tu možno siahnuť po rôznych prípravkoch, ktoré môžu v boji proti zápalu pomôcť. Lekár alebo aj lekárnik určite ochotne poradia vhodné prípravky na obnovu prirodzeného pošvového prostredia či výživové doplnky - probiotiká užívané ústami a vaginálne prípravky obsahujúce laktobacily, ktoré napr. po antibiotickej liečbe (resp. už počas nej) pomôžu „dať do poriadku" tráviaci trakt aj pošvové prostredie  a tým zabraňujú vzniku kolpitídy.

 

Enzymatická liečba

V rámci prevencie možno odporúčať tiež znížiť konzumáciu sladkostí. Pri plesňových infekciách, takzvaných kandidózach, vyvolaných kvasinkou Candida albicans, okrem takzvaných antimykotík vo forme mastí, čapíkov alebo tabletiek, ktoré sú určené na liečbu akútneho ochorenia je k dispozícii aj podporná liečba. Za príčinu opakovaného vzniku mykóz sa často považuje oslabená imunita. Preto treba podporiť práve imunitný systém. A keďže plesňové infekcie zvyčajne sprevádza zápal - a enzymatická liečba pôsobí tiež proti zápalom - je takáto liečba presne zacielenou artilériou. Zistiť, ako podporná liečba enzýmami funguje, bolo cieľom nedávneho projektu „Overenie účinnosti Wobenzymu v komplexnej liečbe opakovaných vaginálnych mykóz". Zúčastnilo sa ho sedem ambulantných gynekologických pracovísk v Českej republike. Počas dvoch rokov bolo sledovaných 62 žien (od 18 do 48 rokov). Výsledky štúdie potvrdili v takmer 90 % prípadov napríklad odstránenie svrbenia či výtoku, ale predovšetkým mala enzymatická liečba vplyv na zníženie opakovaného počtu mykóz a v 63 % sa vďaka nej podarilo dosiahnuť ich úplné vymiznutie.

 

 

Trpezlivosť a disciplína

Nech už ide o ktorýkoľvek typ infekcie, vždy si zasluhuje absolútnu pozornosť zo strany lekára a maximálnu disciplínu pri liečbe zo strany pacientky, a to až do úplného vyliečenia. Nedoliečený zápal totiž zvykne odolávať liečbe a môže prejsť do chronického stavu, ktorý sa lieči podstatne ťažšie.