hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ROZHOVOR

Otázky o imunite

 

Najväčším problémom ľudstva dnes nie sú infekčné ochorenia, ale skôr civilizačné. Pri vzniku viacerých z nich, onkologické ochorenia nevynímajúc, zohrávajú významnú úlohu poruchy imunity. O obranyschopnosti, alergiách či o tom, aké ochorenia na narušenú imunitu poukazujú, nám porozprávala klinická imunologička a alergologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., primárka ImunoVital Centrumu v Bratislave.

 

Zdá sa, že problémom posledných rokov sú poruchy imunity - akoby ich malo čoraz viac ľudí. Čo našu imunitu ohrozuje najviac?

Problémom dnešných vyspelých krajín už nie sú infekčné ochorenia ako kedysi. Vystriedali ich poruchy imunity. Tie sú základom vzniku civilizačných ochorení. Imunosupresia, čiže zníženie aktivity obrany tela, spôsobuje nádorové ochorenia, naopak, nadmerná precitlivenosť organizmu na určité podnety je dôvodom alergií a autoimunitných ochorení. Civilizačné ochorenia, medzi ktoré patria aj imunologické, sa podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vyskytujú v prípade 30 - 40 % obyvateľov vyspelých krajín. Chronické ochorenia sa podieľajú na znížení produktivity práce o 40 %.

 

Napriek tomu, že to donekonečna opakujeme - čo to vlastne imunita je a na čo ju máme?

Imunitný systém tvorí spolu s centrálnym nervovým systémom a hormónovým systémom supersystém - akýsi vládnuci triumvirát zaisťujúci rovnováhu organizmu. Imunita zaisťuje obranu tela proti všetkým škodlivinám (predovšetkým infekčným mikroorganizmom) vonkajšieho prostredia i proti škodlivinám, ktoré vznikajú vnútri organizmu. Imunitu môžeme mať „dobrú" alebo „zlú". Dobrá imunita nás nepretržite chráni proti vonkajším i vnútorným škodcom a škodlivinám i proti civilizačným chorobám a rozvoju zhubného nádorového bujnenia. Zlú imunitu poznáme ako alergickú (precitlivenú), vyvolávajúcu astmu, sennú nádchu alebo atopický ekzém a ďalšie choroby. Inokedy sa imunita obráti proti vlastnému telu a vyvolá autoimunitné ochorenie - napr. systémový lupus, reumatoidnú artritídu, zápal štítnej žľazy, čriev či mozgu.

 

Čo všetko možno považovať za poruchu imunity?

Poruchám imunitnej odpovede sa obyčajne pripisujú časté ochorenia infekčnej povahy, hlavne ochorenia dýchacích ciest. Úloha imunity je však oveľa širšia. Jej fyziologickou funkciou je nielen obrana organizmu pred rozmanitými choroboplodnými zárodkami (vírusy, baktérie, plesne, prvoky a červy), ale aj pred bunkami vlastného tela, ktoré stratili vlastnosti normálnych buniek, nekontrolovane sa množia a ohrozujú jedinca rozvojom nádorového ochorenia. Nedostatočná funkcia imunitného systému sa môže prejavovať aj celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými bakteriálnymi, vírusovými a plesňovými ochoreniami, zníženým počtom bielych krviniek, zvýšenou vnímavosťou k nádorovým ochoreniam a pod. Poruchy imunity sa podieľajú aj na vzniku alebo priebehu mnohých ochorení neinfekčnej povahy, ktoré postihujú rôzne orgány - diabetes 1. typu, poruchy funkcie štítnej žľazy, reumatické ochorenia, zápalové ochorenia obličiek, mnohé kožné ochorenia, roztrúsená mozgovo-miechová skleróza a podobne, ale vlastne aj všetky prejavy alergií.

 

Našu obranyschopnosť si niekedy „ničíme" aj sami. Čo nás najviac ohrozuje, oslabuje?

Za posledné roky sa výrazne zmenili náš životný štýl a životospráva. Stačí spomenúť aspoň jeden príklad týkajúci sa výživy. Ak sme v roku 1700 na človeka skonzumovali 1,8 kg cukru za rok, v roku 2009 to bolo na hlavu až 82 kg! K tomu pristupuje nadmerné používanie chemických látok, znečistené životné prostredie, chronický stres, málo spánku, či absolútny nedostatok pohybu. Dôsledkom toho je aj znížená telesná zdatnosť, vzrastajúci počet ľudí s obezitou, nesprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo, malá otužilosť, vyčerpanosť a znížená odolnosť voči chorobám. Ďalšími nepriateľmi, ktoré obranyschopnosť oslabujú, sú stres, fajčenie, priveľa alkoholu, kofeínu, drogy, pesticídy a znečistené životné prostredie. Dôležití nepriatelia imunity sú nedostatok vitamínov a minerálov, rafinovaný cukor, stres, fajčenie, nadmerné množstvo alkoholu, nedostatok pohybu, nedostatok spánku.

 

Samostatnou kapitolou je stres. Prečo práve stres imunitu ohrozuje?

Imunita a psychika sú vzájomne prepojené viac, než si väčšinou myslíme. Niekedy stres spôsobuje depresiu a jej dôsledkom je narušený imunitný systém. V iných prípadoch je depresia príčinou stresu, a ten následne zhoršuje imunitu. To, akú máme odolnosť organizmu, je vždy výsledkom viacerých procesov v organizme. Preto ani neexistuje jeden zázračný postup na „nakopnutie" našej imunity. Za virózou sa niekedy skrýva nedostatok vitamínov, inokedy problémy s črevnou flórou a pri nádche môže byť príčinou stres z pracovného týždňa alebo smútok z rozchodu. Väčšinou však ide o súbor viacerých príčin, najčastejšie sú: nekvalitné stravovanie, stres a psychické problémy, vrodené poruchy imunity, nedostatočný príjem tekutín, nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu, hormonálne a neurologické problémy, dlhodobé problémy so spánkom, málo kontaktu so slnkom či znečistené životné prostredie.

 

Existujú nejaké konkrétne rady, čo by sme mali robiť, aby sme si zabezpečili dobre fungujúcu imunitu? Často sa hovorí o cvičení, športe a veľký význam sa pripisuje napríklad joge? Čo si o tom myslíte?

Ak sa chceme vyhnúť vyššej chorobnosti, mali by sme začať pracovať na údržbe zdravého imunitného systému, prostredníctvom piatich „S" - zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechu, športu a spokojný život v kruhu svojich blízkych, so všetkým, čo k tomu patrí. Čiže zmeniť životný štýl, vyhýbať sa stresu, zdravo sa stravovať, skoncovať s fajčením a vhodne upraviť čas potrebný na regeneráciu.