hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA UROLÓGIA

Pre zápaly močových ciest platí: Najprv liečba, potom prevencia!

 

Tému prináša:
MUDr. Juraj Holba a MUDr. Roman Sokol, Urologické centrum Trenčín

 

Močovo-pohlavný trakt má v našom organizme nesmierne dôležitú, kľúčovú funkciu. Pre prípady zápalovvšak platí: ak sa opakujú, treba ich liečiť, a až potom nastúpi sekundárna prevencia.

 

 

Močovo-pohlavný či uro-genitálny trakt sa podieľa sa na regulácii vnútorného prostredia, ktorého stále zloženie je nevyhnutnou podmienkou existencie človeka. Základnou funkciou močového systému je odstraňovanie produktov látkovej premeny z krvi, ich filtrácia a spätné vychytávanie látok z filtrátu, ktorých vylúčenie z organizmu by nebolo žiaduce. Rovnako veľmi dôležitá je endokrinná funkcia obličiek. Párový orgán produkuje látky, ktoré zasahujú do procesu tvorby červených krviniek, do regulácie krvného tlaku, regulácie metabolizmu vápnika v organizme a má aj ďalšie funkcie. Močový mechúr predstavuje rezervoár moču a zároveň aktívny vypudzovací systém, je teda schopný pri správnej funkcii skladovať sociálne adekvátne množstvo moču až do takej doby, kedy je vyprázdnenie spoločensky a situačne vhodné. V neposlednom rade močový trakt anatomicky a funkčne súvisí s pohlavnými orgánmi.

 

Skôr ako sa vyskytne problém

Práve aj v období bez ťažkostí je potrebné dbať na prevenciu a predchádzať problémom. Sú všeobecné preventívne opatrenia, ktoré môže dodržiavať každý, aj bez vyhľadania odborníka ešte predtým, ako sa vyskytne problém s močením. Základom je pravidelný pitný režim. Platí po celý rok, v každom ročnom období, a nielen v lete, keď pociťujeme smäd možno častejšie ako inokedy. Dôležitá je tiež  prevencia nachladnutia. Vhodné oblečenie v chladnom počasí, ale aj prezlečenie mokrých plaviek v lete na kúpalisku eliminuje riziko vzniku infekcie močových ciest. A, samozrejme, aj tu platia zásady správnej životosprávy, abstinencia, dostatok fyzickej aktivity. Nikotinizmus súvisí so vznikom rakoviny močového mechúra, takže fajčiari pozor!

Po preliečení nastupuje sekundárna prevencia

V prípade, že sa zápaly močových ciest a gynekologické zápaly opakujú -a často ide o ich kombináciu - je nevyhnutné vyhľadať lekára. Následne po preliečení nastupuje tzv. sekundárna prevencia. Vyhľadať odbornú pomoc čím skôr je dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Pri dlhotrvajúcich a opakujúcich sa infekciách močového traktu vznikajú zmeny na sliznici močovej trubice, sliznici močového mechúra, a z toho vyplývajúce zmeny ich funkcie. Môžu sa postupne rozvinúť príznaky dráždivého močového mechúra, bolestivého močenia, ktoré prichádza nepravidelne a znižuje kvalitu života pacienta alebo môže dôjsť k úniku moču. Neliečené zápaly môžu v neposlednom rade prispievať k vzniku nádorového ochorenia močového mechúra. Opakované uro-gynekologické zápaly negatívne vplývajú aj na plodnosť, na čo treba myslieť, pretože v dnešnej dobe sa stále častejšie stretávame s infertilitou mladých párov.

Po potrebných vyšetreniach a preliečení prítomnej infekcie antibiotikami, (ktoré sú nevyhnutné!) nasleduje spomínaná sekundárna prevencia - teda liečba a opatrenia, ktorými sa snažíme zabrániť alebo znížiť frekvenciu vzniku opakovanej infekcie. Existuje niekoľko možností. Veľmi účinná je imunoterapia, posilňovanie imunitného systému proti baktériám, ktoré najčastejšie spôsobujú infekcie. Používajú sa účinné a bezpečné lyzáty E. coli. Liečba by mala trvať pol roka, pričom prvé tri mesiace sa liek užíva každý deň a potom nasleduje trojmesačná udržiavacia fáza, kedy ho podávame len desať dní v mesiaci. Pacienti veľmi dobre tolerujú liečbu, má minimum nežiaducich účinkov a najmä viditeľný efekt. Imunoterapia sa môže kombinovať s dlhodobou preventívnou liečbou antibiotikami. Ich kombinácia s lyzátmi má najvýraznejší efekt. Antibiotiká sa podávajú v nízkej dávke, dlhodobo jeden až šesť mesiacov v rôznych režimoch. Používajú sa nízke dávky, ktoré postačujú na to, aby sa nerozvinula infekcia, ale neovplyvňujú negatívne organizmus ani črevnú flóru.

Užívanie brusníc len ako prevencia

Výhodné a efektívne je aj užívanie brusníc, ktoré priaznivo pôsobia na sliznicu mechúra. Všetko s mierou, nadmerné používanie brusníc nemá priaznivý efekt.

V týchto prípadoch ide o užívanie tabletiek, ale máme k dispozícii aj iné moderné metódy, ako je aplikácia látok priamo do močového mechúra. Vykonáva sa  ambulantne v týždňových intervaloch, počas dvoch mesiacov. Výťažky z brusníc  podporujú obnovu hlienovej vrstvy sliznice močového mechúra, čo zabraňuje premnoženiu baktérií. Práve túto vrstvu baktérie najviac poškodzujú.

 

Nie je však vhodné zamieňať si liečbu s prevenciou. V prípade zápalov močových ciest to platí dvojnásobne. Prípravky s výťažkami brusníc sú určené na prevenciu opakovaných zápalov, nejde totiž o lieky. Niektoré môžu zmierniť príznaky infekcie, ale nevyliečia ju, a onejaký čas sa opäť prejaví. Ich používanie oddiali návštevu lekára, a tým efektívnu liečbu. Preto sa neodporúča používanie takýchto prípravkov na liečbu. Najprv treba vyhľadať lekára a potom sa zamerať na prevenciu opakovaných zápalov.

 

Rôzna kombinácia metód

Všetky metódy primárnej aj sekundárnej prevencie sa môžu rôzne kombinovať. Väčšine pacientov sa tak zníži frekvencia infekcií, a tým sa zlepší aj kvalita života.

Aj v dobe účinných liekov, antibiotík, imunoterapie a ostatných prostriedkov je stále na prvom mieste primárna prevencia. V podstate úplne postačuje pravidelný pitný režim. Jesamozrejme nutné príjem tekutín prispôsobiť fyzickej aktivite, aktuálnemu zdravotnému stavu, veku, počasiu. Vhodné je striedať tekutiny, vodu, minerálne vody, čaje a iné. Bylinkové čaje sú veľmi dobrým doplnkom pri problémoch, ale aj ako prevencia, napr. žihľavový, prasličkový čaj, čaj z vrbovky malokvetej, najmä pre mužov. Na močové cesty majú priaznivý účinok už spomínané brusnice, slnečnicové a tekvicové semená, vitamín E. Dobré je dávať pozor na prechladnutie. Ak sa však problémobjaví,treba čím skôr vyhľadať lekára. Prísť včas má často rozhodujúci význam v diagnostike, liečbe a následnej prognóze ochorenia.