hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA ONKOLOGICKÉ OCHORENIA

Rakovina, pri ktorej sú pacient i lekár bezmocní

Rakovina pankreasu je mimoriadne zákerné ochorenie, ktoré sa väčšinou odhalí príliš neskoro a až 95 % pacientov zomiera. Navyše sa nielen ťažko diagnostikuje, ale aj lieči. Aj preto by nemalo ostať nepoznané.

Podľahli jej aj Steve Jobs či Patrick Swayze. Rakovina pankreasu je trinástym najčastejším zhubným ochorením, no pre zlú prognózu jej patrí vo vyspelých krajinách štvrté miesto v počte úmrtí. Slovensko sa radí na druhú priečku v úmrtnosti v Európe, v súčasnosti s ňou bojuje až do 800 našich pacientov. Málo poznané ochorenie sa ťažko diagnostikuje i lieči aj preto, že príznaky nie sú špecifické, takže sa neraz mylne interpretujú. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože a očných bielok. Umiestnenie tumoru býva ťažko prístupné a nádor sa „schováva" za okolitými orgánmi. Doteraz sa nepodarilo identifikovať žiadne gény, biomarkery či nové zobrazovacie techniky, ktoré by diagnostiku zjednodušili, ani vyvinúť žiadny spoľahlivý skríningový test, ktorý by dokázal toto ochorenie správne a včas odhaliť.

 

Rozhoduje štádium

Liečba rakoviny pankreasu závisí najmä od štádia, v ktorom sa ju podarí odhaliť, inými slovami, ako už nádor narástol a rozšíril sa do iných častí tela. Účinné možnosti liečby rakoviny pankreasu sú v porovnaní s najčastejšími zhubnými diagnózami mimoriadne obmedzené. Pokiaľ sa ochorenie podarí odhaliť vo včasnom štádiu, základom liečby je chirurgický zákrok a odstránenie celého nádoru. Medzi ďalšie používané metódy patrí rádioterapia a chemoterapia, ich účinnosť pri rakovine pankreasu je však nedostatočná.

 

Príznaky

Rakovina pankreasu sa najprv nijako neprejavuje, v počiatočných štádiách je to tiché a bezbolestné ochorenie. Keď sa už objavia nejaké príznaky, väčšinou to znamená, že ochorenie je už v pokročilom štádiu a pravdepodobne sa už rozšírilo mimo pankreas. Najčastejšie ťažkosti, ktoré človeka privedú k lekárovi, sú bolesti brucha, strata hmotnosti, svrbenie kože, nevoľnosť alebo žltačka (žlté sfarbenie kože a očných bielok).

 

Rizikové faktory a prevencia

Hoci nie sú známe žiadne cielené možnosti prevencie a ochoreniu zatiaľ predchádzať. Samozrejme, zdravá životospráva, dostatok pohybu a najmä nefajčenie sú základné predpoklady prevencie každého typu rakoviny. Medzi rizikové faktory patrí fajčenie, ktoré sa pokladá za najzávažnejším známy rizikový faktor a zvyšuje riziko tohto ochorenia viac ako dvojnásobne. Svoje zohráva tiež genetika - päť až desať percent pacientov s rakovinou pankreasu má priameho príbuzného, ktorý tiež trpel týmto ochorením. Riziko zvyšujú aj niektoré iné genetické ochorenia, ako je napr. dedičná pankreatitída. Výskumy ukázali, že obézni ľudia (s hodnotou BMI viac ako 30) majú vyššie riziko rakoviny pankreasu. Naopak, ľudia, ktorí pravidelne cvičia, majú o polovicu nižšie riziko ako tí, ktorí sa fyzickým aktivitám nevenujú. A s tým súvisí aj životospráva - strava bohatá na tuky a mäso (najmä údené a spracované mäso) pravdepodobne zvyšuje riziko rakoviny pankreasu. A naopak, zdravá strava s dostatkom ovocia a zeleniny zrejme riziko znižuje. Zatiaľ však neexistujú spoľahlivé dôkazy o vplyve potravy na riziko tohto typu rakoviny. Chronická pankreatitída (zápal pankreasu), cirhóza pečene, diabetes tiež zvyšujú riziko vzniku rakoviny pankreasu.

 

Kde získať viac informácií?

V novembri 2014 vznikla Európska platforma pre karcinóm pankreasu, ktorú založili zainteresovaní odborníci - európski experti, akademickí pracovníci, pacienti, klinickí odborníci aj politici s cieľom zvyšovať povedomie o tomto zákernom ochorení a zlepšiť štandard diagnostiky a liečby pre pacientov trpiacich týmto ochorením v celej Európe.  Viac informácií nájdete na pancreaticcancereurope.eu a na tiež na europacolon.sk.

 

Potreba viac informovať a pomáhať

Združenie Europacolon Slovensko sa po dlhoročných skúsenostiach v boji proti rakovine hrubého čreva a pomoci onkologickým pacientom rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu, a zlepšiť tak povedomie o tejto chorobe, podporiť výskum možností skoršej a rýchlejšej diagnostiky a tiež podporiť dostupnosť inovatívnych spôsobov liečby pre pacientov na Slovensku. V súčasnosti jej totiž bránia administratívne a iné prekážky (napr. výnimky/mimoriadne schvaľovanie zdravotnými poisťovňami) a vzhľadom na rýchlu progresiu ochorenia sa mnohí pacienti svojej liečby nedožijú.

Okrem toho vyškolení dobrovoľníci OZ Europacolon Slovensko pomáhajú pacientom s týmto ochorením aj v existujúcich Kluboch podpory pacientom a poskytujú im emočnú a psychosociálnu podporu.


 

(red)