hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ROZTRÚSENÁ SKLERÓZA

Sclerosis multiplex a tehotenstvo: zbúrajme predsudky

 

Skončíš na vozíku, liečba ti aj tak nepomôže, a ani by si nemala mať deti...Aj s takými predsudkami sa stretávajú pacientky s diagnostikovanou roztrúsenou sklerózou, odborne sclerosis multiplex (SM).

Iné je čítať štatistiky, a iné na vlastnej koži zaži, ako dramaticky môžu isté predsudky zasiahnuť do života ľudí s nevyliečiteľnou chorobou. Mať či nemať deti? To je otázka. Priam osudová. Predsudky totiž oneskorujú a sťažujú diagnostiku roztrúsenej sklerózy a odďaľujú potrebnú liečbu. Nepravdivé tvrdenia sú zraňujúce a pacientov s SM zbytočne vystrašia a zneistia. Dnes platí, že moderná medicína dokáže spomaliť rozvoj ochorenia a znížiť počet relapsov - opätovného vzplanutia ochorenia. Existuje množstvo liekov, ktoré lekárom umožňujú „ušiť" pacientovi liečbu na mieru. Cieľom modernej liečby je zabraňovať nezvratnému poškodeniu CNS a čo najviac zmierniť fyzické a psychické postihnutie, ktoré prichádza s postupujúcou chorobou. Dôležité je však začať s liečbou včas. Liečba SM je veľmi dôležitá práve v skorom období ochorenia.

 

Prevencia budúcich poškodení

Včasná diagnostika a okamžitá liečba sú dnes jedinou prevenciou rozsiahleho poškodenia centrálnej nervovej sústavy! Agresívny zápal a zánik nervových štruktúr prebiehajú práve v ranej fáze SM a výrazne ovplyvňuje dlhodobú prognózu. Symptómy SM sú fyzické, ale aj psychické a je ich skutočne veľa. Vyplývajú zo samotného poškodenia nervových štruktúr, ale aj z celkového stresu a duševnej záťaže, ktoré ochorenie prináša. Mnohé príznaky SM sú nejednoznačné a často sa pripisujú iným ochoreniam, aj preto je diagnostika náročná. Poruchy citlivosti ako tŕpnutie či brnenie môžu odznieť po niekoľkých týždňoch spontánne alebo po rehabilitácii. Zväčša sa pripíšu „problémom s chrbticou" a stav tak zostáva nediagnostikovaný. Podobné je to aj so zápalom očného nervu, ktorý tiež patrí medzi typické skoré príznaky SM. Videnie sa často upraví samé skôr, než pacient stihne navštíviť očného lekára a mnohí to preto ani neurobia. Aj typické poruchy hybnosti sa môžu ukázať až po určitej záťaži - napríklad po dlhšej chôdzi, turistike, písaní na klávesnici a ľudia si ich zvyknú spájať so svalovým preťažením. Navštívia reumatológa či ortopéda, ktorí skutočnú príčinu neodhalia. SM je nevyliečiteľná choroba, ale určite je liečiteľná.

 

Tehotenstvo je vítané

Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktorým trpia ženy trikrát častejšie ako muži a najčastejšie sa prejaví medzi druhou a štvrtou dekádou života. Je to obdobie v živote ženy, kedy si chce založiť rodinu a mať deti. Dobrou správou je, že plánované tehotenstvo ženy s SM v stabilizovanom stave je vítané. Skleróza multiplex nie je ochorenie, kvôli ktorému by sa žena musela vzdať túžby po dieťati. Môže otehotnieť a porodiť zdravé dieťa a riziká, ktoré jej v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom hrozia, sú rovnaké aké majú aj iné ženy.

Samozrejme, kvôli svojmu ochoreniu musia budúce mamičky s SM predsa len starostlivejšie plánovať. Mnohé ženy s roztrúsenou sklerózou pociťujú počas tehotenstva zmiernenie príznakov, choroba „spí". Je to obdobie imunotolerancie, čo platí najmä v prípade, že choroba bola stabilizovaná aspoň rok pred otehotnením. Hoci dedičnosť hrá pri vzniku ochorenia svoju úlohu, dieťa ženy s SM až s 95-percentnou pravdepodobnosťou nebude v dospelosti trpieť týmto ochorením. Ak majú SM obaja rodičia, pravdepodobnosť ochorenia dieťaťa je asi 30 percent.

 

Na otázky, týkajúce sa tehotenstva žien s diagnostikovanou roztrúsenou sklerózou odpovedá MUDr. Slavomíra Kováčová, Centrum pre liečbu sclerosis multiplex, Fakultná nemocnica Nitra.

Kedysi sa ženám s diagnózou sclerosis multiplex neodporúčalo mať deti. Ako je to dnes?

Prelom nastal po zverejnení veľkej observačná štúdie PRIMS, kde sa študoval priebeh ochorenia žien s roztrúsenou sklerózou, ktoré boli tehotné. Štúdia potvrdila, že tehotenstvo nemá negatívny vplyv na priebeh ochorenia. Naopak, počas tehotenstva počet relapsov dokonca významne klesá. Práve vďaka tejto štúdii sa podarilo zbúrať mýtus, pretrvávajúci niekoľko desaťročí, že tehotenstvo pre ženy s roztrúsenou sklerózou nie je vhodné. Samozrejme, svoje urobili aj včasná diagnostika a liečba. Rovnako tiež platí, že SM nemá vplyv na schopnosť počať. Keďže však ide o autoimunitné ochorenie, spájajúce sa s ďalšími autoimunitnými ochoreniami, problém možno treba hľadať skôr v nich. SM tiež nezvyšuje riziko komplikácií v gravidite a nemá ani negatívny vplyv na plod, prípadne ani na predčasný pôrod či potrat.


Prečo má práve tehotenstvo dobrý vplyv na priebeh ochorenia?

Počas tehotenstva dochádza v tele ženy k prudkým hormonálnym zmenám, výrazne sa zvyšujú hladiny ženských pohlavných hormónov estrogénov, čo spôsobuje stav imunotolerancie. Ženský organizmus a imunitný systém sa počas tehotenstva stávajú tolerantnými k cudzorodým materiálom. Je to prirodzený proces, pretože polovica genetického materiálu plodu pochádza od otca. Imunitný systém matky sa počas gravidity prirodzene nastaví tak, aby telo matky plod neodvrhlo. Zápalové reakcie sa utlmujú  a protizápalové sa naopak zasa aktivizujú. Preto je vplyv tehotenstva na zápalovú aktivitu  ochorenia, akým je sclerosis multiplex, veľmi priaznivý. Po skončení tehotenstva však treba pacientku dôkladne sledovať.


Chodia sa za vami pacientky radiť o tom, kedy je vhodný čas otehotnieť a mať dieťa?

Veľa novo diagnostikovaných mladých pacientiek s roztrúsenou sklerózou ešte aj v súčasnej dobe prichádza s tým, že deti mať nebudú. Naďalej veria mýtu, že kvôli svojmu ochoreniu by sa vlastných detí mali vzdať. Majú obavy, že skončia na vozíku a o deti by sa nemohli adekvátne postarať. Týka sa to aj mladých žien, ktoré sa okolo tridsiatky rozhodujú, či mať deti. Aj preto si myslím, že treba s nimi veľa diskutovať. Nedostatok informácií naďalej predstavuje veľký problém. Často sa napríklad pýtajú, či je ich ochorenie dedičné a či by roztrúsenú sklerózu mohli ich deti zdediť. Presvedčenie o dedičnosti tiež patrí do kategórie mýtov. Hoci roztrúsená skleróza nie je dedičné ochorenie, nejaký podiel genetickej predispozície v rozvoji ochorenia zohráva svoju rolu. Hoci ani v súčasnosti presne nevieme, čo ochorenie spúšťa, podľa pozorovaní prirodzeného priebehu ochorenia je riziko v prípade, že roztrúsenou sklerózou trpí jeden z rodičov, veľmi nízke, len okolo dvoch až štyroch percent. Medzi pacientkami, ktoré k nám do ambulancie prichádzajú, máme aj niekoľko takých, ktoré majú aj dve deti. Máme aj prípady, keď sa ochorenie odhalilo až po pôrode, ale máme aj viacero takých, ktoré k nám prišli, keď tehotenstvo ešte len plánovali. Sú však aj výnimky potvrdzujúce pravidlo. Mali sme pacientku, ktorej sa aktivita ochorenia ani v tehotenstve neznížila. Liečbu sme pred tým ako otehotnela, prerušili a potom sa počas tehotenstva ochorenie znova aktivizovalo. Našťastie, tehotenstvo sa úspešne zavŕšilo pôrodom. Pacientka po pôrode opäť dostala liečbu a doteraz sa má veľmi dobre, rovnako ako aj jej trojročné dieťa. Najdôležitejšie zo všetkého je, aby pacientka v období, keď plánuje tehotenstvo, bola zastabilizovaná. Keď je v stabilnom stave a pod kontrolou, žena by pred plánovaným počatím mala liečbu prerušiť, čo nie je vždy jednoduché. Napríklad aj preto, že sa jej nepodarí počať hneď a ak je niekoľko mesiacov bez liečby, ochorenie sa môže zaktivizovať. Našťastie, k dispozícii sú aj typy liečby, ktoré sa ani pred počatím či počas tehotenstva nemusia prerušiť. Negatívny vplyv na priebeh ochorenia a riziko popôrodných relapsov nemá ani dojčenie.

 

Predsudky sú pevne usadené v hlavách

„Roztrúsenú sklerózu mi diagnostikovali v októbri v roku 2015," spomína na úvod svojho rozprávania pani Renáta, ktorá je v súčasnosti v šiestom mesiaci tehotenstva. „Bolo to bezprostredne po tom, keď mi stŕpli horné končatiny natoľko, že som prestala byť schopná pracovať s počítačom. Na liečbu som nastúpila takmer okamžite, hneď ako mi ju poisťovňa schválila. Na liečbu dobre reagujem a dôverujem pani doktorke. Pokiaľ ide o tehotenstvo, s konkrétnymi predsudkami som sa nestretla, všetko som od začiatku detailne konzultovala s mojou lekárkou. Ale inak som sa stretla s mnohými predsudkami, predovšetkým s tým, že mi okolie dávalo najavo, že najpravdepodobnejšie skončím na vozíčku. Ja som však dosť pozitívny človek, a tak som sa sama nastavila úplne naopak. No nie vždy je jednoduché presvedčiť ľudí okolo vás, pretože tie predsudky v ich hlavách naozaj sú."

 

Ivana Baranovičová