hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA PREVENCIA

 

So znamienkami k lekárovi

Znamienka si možno dať vyšetriť počas celého roka, hoci sa táto téma komunikuje najmä v máji, kedy si nielen zdravotnícka verejnosť pripomína Deň melanómu, v snahe poukázať na dôležitosť prevencie pred týmto zákerným ochorením. Viac, aj o prevencii a ochrane pred slnečným žiarením, nám povie MUDr. Katarína Poláková, PhD., dermatovenerologička z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety.

Práve je najvhodnejší čas na vyberanie znamienok - pigmentových névov. Poviete nám, čo to presne névy sú?

Znamienka na koži, alebo odborne pigmentové névy, môžu byť vrodené, vtedy sa objavia buď hneď po narodení, alebo do dvoch rokov veku. Tie, ktoré vzniknú neskôr, považujeme za získané. Dermatológ ich vie klinicky zhodnotiť voľným okom a následne preskúmať ešte prostredníctvom dermatoskopu, čo je epiluminiscenčný mikroskop, ktorý umožňuje veľmi dobre vidieť štruktúru znamienka. Temer každému človeku sa počas života nejaké névy objavia. O tom, koľko ich bude, rozhodujú viaceré faktory, napríklad dedičná vloha. Keď majú rodičia viac znamienok, je pravdepodobné, že ich zdedia aj deti. O rizikových pigmentových névoch uvažujeme aj v prípade ľudí, ktorí majú veľký počet znamienok, napríklad päťdesiat, sto, či dvesto. A to aj vtedy, ak sú tvarovo a štrukturálne v poriadku. Vysoký počet znamienok je totiž sám osebe rizikom. Za rizikové a nebezpečné sa tiež považujú znamienka, ktoré sa vyvinú až po puberte. Hovoríme im dysplastické névy. Niekedy tvarom pripomínajú volské oko, kedy stredová časť znamienka vyčnieva nad povrch kože a periférna je takmer v úrovni kože. A majú aj ďalšie charakteristiky: nemajú ideálne okrúhly alebo oválny tvar, okraje znamienka pripomínajú čipku, farebnosť nie je homogénna, vo farbe znamienka môže prevažovať viac odtieňov hnedej, niekedy je farba až čierna alebo do ružova. Takéto znamienka bývajú mierne asymetrické. Čiže veľkosť, tvar a farba už na prvý pohľad skúsenému dermatológovi napovedia, že znamienko môže byť rizikové. Ultraštruktúru znamienka podrobnejšie preskúma dermatoskopom. Skúsený dermatológ, ktorý vyšetruje znamienka často, s pomerne vysokou pravdepodobnosťou dokáže posúdiť, či je znamienko rizikové, alebo ho treba len sledovať. Ak je riziko zvýšené, odporučí ho chirurgicky odstrániť, aby sa mohlo histologicky vyšetriť, čo podozrenie buď potvrdí alebo vyvráti. Niekedy sa vyberajú znamienka aj z estetických dôvodov. Pokiaľ ide o obdobie, znamienka sa síce môžu vyberať počas celého roka, ale v zimnom a skorom jarnom období je to vhodnejšie už len z toho dôvodu, že nie sú horúčavy a rany sa lepšie hoja. Avšak v prípade, že lekár nájde rizikové znamienko niekedy uprostred júla, takéto znamienko určite treba vybrať. Ročné obdobie nerozhoduje ani v prípade, ak nájdeme nielen podozrivé znamienko, ale už rozvinutý karcinóm. Vtedy ide o čas a treba ho urýchlene vybrať.

Čo by sme si mali na znamienkach najviac všímať?

Svoju kožu by si mali viac všímať ľudia so svetlou pokožkou a s pehami, pretože vzhľadom na svoj fototyp kože sú náchylnejší na kožné nádory. Platí to aj v prípade melanómových aj nemelanómových nádorov kože. Tak ako je teraz populárne samovyšetrovanie, aj v tomto prípade by sa človek aspoň raz mesačne mal na svoju kožu pozrieť trocha zbližša. Hľadať znamienka by sme mali napríklad aj vo vlasatej časti hlavy. No a dôležité je vnímať zmenu: či sa nemení veľkosť, farba, tvar znamienka, všímať si, či sa niečo nedeje na jeho povrchu, či nemokvá, nekrváca, netvoria sa na ňom šupiny. Známkou rizikového znamienka môže napríklad byť svrbenie či dokonca bolesť.

Čo sa stane, ak nedopatrením znamienko poškodíme? Muži napríklad pri holení... Je to nebezpečné?

Ak je znamienko na tvári, v oblasti, kde muž zarastá, často sa stáva, že sa znamienko poraní až tak, že zakrváca a hojí sa chrastičkou. Drobné jednorazové poranenie by nemuselo byť nebezpečné, ale ak si muž znamienko opakovane traumatizuje poranením, odporúčame, aby si ho dal odstrániť.

V súvislosti s pigmentovými névami a rizikom vzniku melanómu sa zdôrazňuje prevencia. Nielen ochrana pred slnečným žiarením, ale aj preventívne prehliadky. Myslia Slováci na prevenciu dostatočne?

Slnečné žiarenie, ktoré dopadá na zemský povrch, je dnes oveľa intenzívnejšie ako kedysi. Môžeme si za to my sami, priemyselnou činnosťou, ktorá spôsobuje, že ozónové diery majú aj napriek rôznym opatreniam tendenciu sa skôr zväčšovať ako zmenšovať. Znamená to, že ozónová vrstva nás pred účinkami ultrafialového žiarenia nechráni tak ako kedysi. Ľudská koža síce disponuje vlastnými ochrannými mechanizmami a po expozícii UV žiareniu si vytvorí pigment, ale túto telu vlastnú ochranu musíme doplniť ochrannými prostriedkami, takzvanými fotoprotektívami so zabudovanými ochrannými faktormi v podobe krémov a telových mliek. Rozhodne ich treba používať a nezabúdať ani na to, že je potrebné naniesť ich asi pol hodinu pred plánovaným pobytom na slnku. Aj zdravý rozum hovorí, že sa pobytu na slnku treba v čase najsilnejšieho žiarenia, teda medzi 11. a 15. hodinou vyhnúť. Samozrejme, najlepšie je kombinovať ochranu fotoprotektívami s fyzikálnymi faktormi - teda vyhľadať tieň, opakovať nanesenie fotoprotektívneho prostriedku a pomôcť si aj  textilnou ochranou, prípadne aj ochranou hlavy čiapkou alebo klobúkom. Dnes sú k dispozícii dokonca špeciálne odevy so zabudovanou UV ochranou.

Známe je, že pri výbere ochranného prostriedku treba brať ohľad na to, aký fototyp kože máme. Ľudia so svetlou kožou potrebujú vyšší ochranný faktor, tí tmavší si môžu dovoliť nižší. Rada by som však zdôraznila, že minimálny faktor je 15. FDA - americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv deklaroval, že všetky výrobky určené na ochranu pred slnečným žiarením musia mať na obale uvedené, ak ide o ochranný faktor 15 a viac, že ide o opaľovací a ochranný prostriedok, ktorý chráni pred spálením kože, rizikom starnutia a aj pred rizikom vzniku rakoviny kože. V prípade, že ide o ochranný prostriedok s faktorom 10, musia mať uvedené, že tento prostriedok čiastočne chráni pred spálením, ale nechráni ani pred starnutím a ani pred rizikom ochorenia na rakovinu kože.

Navyše, na ochranu pred slnečným žiarením ako prevenciou rozvoja rakoviny kože treba myslieť od útleho detského veku. Pri melanóme je totiž súvis s opakovaným silným spálením kože, niekedy až do pľuzgierov, práve v detskom veku. Za nemelanómovou rakovinou kože je zase skôr chronická expozícia ultrafialovému žiareniu. Trpia ňou ľudia, ktorí napríklad pracujú vonku, alebo sa priveľmi opaľujú. V rozvoji nádorov kože hrá istú úlohu aj dedičnosť.

A preventívne prehliadky? Myslím si, že aj vďaka takým aktivitám ako je Európsky deň melanómu sa do povedomia obyvateľstva dostalo, že prevencia má zmysel a v období, keď sa tieto akcie komunikujú, sa aj Slováci zaktivizujú a na preventívne prehliadky chodia. Keďže sme preventívne centrum, pochopiteľne, zavítajú k nám aj ľudia, ktorí majú záujem dať sa preventívne vyšetriť. Výskyt ochorení na melanómovú, rovnako ako aj nemelanómovú rakovinu kože v poslednom období stále narastá. Aj vzhľadom na to, čo sme hovorili o životnom prostredí a strate ozónovej vrstvy, ale aj vzhľadom na to, že ľudia viac cestujú do oblastí s vyššou intenzitou slnečného žiarenia. Napriek varovaniam sa niektorí ľudia stále excesívne opaľujú alebo nemyslia na dostatočnú ochranu napríklad pri športe, akým je golf. Ten predpokladá niekoľkohodinový pobyt na slnku, a ak sa človek nechráni, veľmi ľahko príde k spáleniu kože. No a ako je známe, opakované spálenie zvyšuje riziko.

Zhovárala sa Iva Baranovičová