hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Superschopný vitamín C

MUDr. Adela Englerová
Onkologička
Ambulancia klinickej onkológie Avimed, s. r. o., Rimavská Sobota

 

Vitamín C (kyselina askorbová) je esenciálny, vo vode rozpustný vitamín. Esenciálny znamená, že je nevyhnutný pre ľudský organizmus - je súčasťou mnohých biochemických reakcií. Človek ho nie je schopný syntetizovať. Väčšina zvierat, okrem primátov, morčiat a niektorých vtákov a rýb si vitamín C vytvára v pečeni z glukózy.

 

Nedostatok „céčka" a dlhodobé zdravie

Nedostatok vitamínu C v organizme sa prejavuje ako skorbut, medzi ľuďmi sa tomuto ochoreniu tiež ľudovo hovorilo „choroba námorníkov". Dlhé plavby po mori boli životu nebezpečné. Potraviny s vitamínom C podliehali skaze a námorníci týždne, dokonca aj mesiace nemali k takýmto potravinám prístup. Začali im krvácať ďasná, vypadávať zuby, trpeli na extrémnu slabosť a v úbohom stave pomaly umierali. Takýto extrémny nedostatok vitamínu C je v súčasnosti skôr raritou, ale mnoho ľudí má subklinický deficit vitamínu C (keď príznaky ešte nie sú úplne vyvinuté - pozn. red.). Ten je často príčinou chronických zápalov, porúch hojenia rán, zníženej tolerancie stresu, depresívnych stavov, narušenej imunity.

Všeobecne známe je, že subklinický deficit vitamínu C negatívne ovplyvňuje organizmus z hľadiska dlhodobého zdravia. Nedostatok vitamínu C sa prehlbuje vo vyššom veku. Ďalším významným faktorom vzniku deficitu vitamínu C je fajčenie. Medzi chorobné stavy spojené s nedostatkom vitamínu C patria zápalové reumatické ochorenia, alergie, srdcovo-cievne ochorenia, opakujúce sa infekcie, únavový syndróm, krvácavé prejavy na ďasnách, krvácanie z nosa.

Ľudia žijú v presvedčení, že ak jedia dostatok ovocia a zeleniny, nie je možné, aby mali nedostatok vitamínu C. Pravda je však taká, že ovocie predávané  v supermarketoch sa oberá nezrelé a počas prepravy a skladovania obsah vitamínu C v ňom klesá. Ak sa zelenina tepelne upravuje, tiež prichádza o väčšinu svojich vitamínov.

 

Existuje riešenie?

Vitamín C je nutné dopĺňať do organizmu buď vo forme tabletiek či práškov, ktoré sa užívajú perorálne (ústami) alebo vo forme infúzie priamo do žily.

Pri užívaní vitamínu C ústami je možné docieliť v krvi len nízku koncentráciu vitamínu C, pretože črevo dokáže za deň vstrebať len malé množstvo vitamínu C. Jednorazovo je to asi 240 až 300 miligramov. Ak naraz užijete vyššiu dávku, črevo vstrebe maximálne 300 miligramov a zvyšok sa vylúči stolicou. Nízka koncentrácia stačí zabezpečiť len bežné potreby, nemá preventívne a liečebné účinky. Na dosiahnutie liečebných účinkov je nutné vytvoriť v krvi takmer 15-krát vyššiu koncentráciu, čo je možné len pri vnútrožilovom podaní.

 

Potreba zvýšených dávok vitamínu C

Zvýšené dávky vitamínu C na zlepšenie obranyschopnosti organizmu potrebuje každý, kto zažíva pravidelný stres, má vyššiu fyzickú alebo psychickú záťaž (športovci, študenti v skúškovom období, manažéri...), ďalej každý, kto máva opakovane vírusové a bakteriálne infekcie (časté prechladnutia, chrípky, angíny, afty, herpesy, kašeľ...) alebo kto pracuje v prostredí, kde sa zdržiava viac ľudí (školy, škôlky, nemocnice, úrady...). Veľmi vhodné je absolvovať preventívne podanie vysokých dávok vitamínu C pred plánovanými operáciami, čo zabezpečí lepšie a rýchlejšie hojenie rán a zotavenie po operácii.

Ďalšou skupinou ľudí, ktorí profitujú zo zvýšených dávok vitamínu C sú športovci. Imunitný systém športovcov je pod neustálym tlakom. Vysoký telesný výkon aj častý psychický nápor sú faktory, ktoré spôsobujú, že športovci potrebujú zvýšený prísun vitamínu C. Jeho infúzne podanie je veľmi dobrý spôsob na jeho rýchle a efektívne doplnenie, čo umožňuje rýchlejšiu regeneráciu a aj rýchlejšie hojenie prípadných zranení. V prípade športovcov tiež pozorujeme viac energie a s tým možné zlepšenie výkonov.

 

Samostatnú skupinu pacientov tvoria onkologickí pacienti

Kým vitamín C chráni zdravé bunky antioxidačným účinkom a podporuje protinádorovú imunitu, na niektoré typy nádorových buniek pôsobí prooxidačne, blokuje ich množenie a vedie k ich deštrukcii, pretože výhradne v okolí nádorovej bunky sa nachádza prostredie (vďaka prítomnosti iónov medi, železa a zvýšenej acidite - kyslosti), s ktorým vitamín C tvorí peroxid vodíka, schopný nádorovú bunku zničiť. Na takéto pôsobenie vitamínu C sú potrebné vysoké dávky, ktoré nie je možné dosiahnuť inak ako vnútrožilovým podaním.

Okrem vyššie spomenutej protinádorovej imunity, profitujú onkologickí pacienti z infúznej liečby vitamínom C v niekoľkých smeroch. Ako prvé vždy pozorujeme zvýšenie množstva energie, chuti do života, zlepšenie psychiky, rovnako ako aj chuti  do jedla, pozorujeme zvýšenú kvalitu života, pokles onko markerov, lepšie zvládanie chemoterapie. Taktiež bolo dokázané, že rádioterapia aj chemoterapia majú vyšší efekt, ak počas liečby pacienti užívajú aj vysokodávkový vitamín C.  Vieme to vysvetliť tým, že rádioterapia aj chemoterapia okrem nádorových buniek poškodzujú aj zdravé bunky, kým vitamín C pôsobí na zdravé bunky antioxidačne, čiže ich chráni.

Netreba však zabúdať, že v prípade nevyspytateľných nádorových ochorení veľakrát nevieme predpovedať, ako bude choroba prebiehať. V každom prípade vitamín C zlepšuje kvalitu života pacienta, čo je neraz pre pacienta to najdôležitejšie.