hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA INTÍMNE ZDRAVIE

Slovenky sa milujú častejšie! sú aj sexuálne zodpovednejšie?

Mať spokojný vzťah a kvalitný sex je dôležitou súčasťou života väčšiny žien. Žiaľ, práve ony nesú následky zlyhania antikoncepčných metód. Aj preto sa spoločnosť Gedeon Richter v spolupráci s Millward Brown rozhodla uskutočniť medzinárodný prieskum sexuálneho správania dnešných žien a ich antikoncepčných metód. Ako dopadlo Slovensko?

7 000 priznaní žien a smutné štatistiky

Za firmou Gedeon Richter je viac ako 113 rokov skúseností v oblasti gynekológie a núdzovej antikoncepcie. Porozumieť potrebám žien pomáha každý deň vo viac než 100 krajinách. Spoločnosť Gedeon Richter bola iniciátorom veľkého medzinárodného prieskumu o núdzovej antikoncepcii, v ktorom výskumníci sledovali 7 000 žien medzi 15 – 49 rokov v 15 krajinách sveta.

Fakty a výsledky zo Slovenska

Na Slovensku je použitie núdzovej aj perorálnej antikoncepcie oveľa nižšie v porovnaní s Českou republikou. Použitie iných metód je však podobné, ako v našej krajine. Prieskumu sa zúčastnilo 500 slovenských žien. Vo fertilnom veku aktívne používa hormonálnu antikoncepciu 13 až 14 % žien. V našich končinách sa prerušovaný styk preferuje častejšie. Medzinárodne je to 17 % a na Slovensku zhruba 19 %. V Čechách je celková užívateľnosť hormónov vyššia, preto je aj povedomie chrániť sa celkom iné.

Hlavnými užívateľkami núdzovej antikoncepcie sú ženy medzi 18 až 29 rokom veku. Ide hlavne o mladšie ženy, študentky, mladé matky, veľmi zriedkavo o zrelé ženy, ktoré však volia potrat oveľa častejšie! Čím je žena staršia, tým viac odmieta núdzovú antikoncepciu a má k nej negatívny postoj. Myslí si, že je schopná si svoj sexuálny život ochrániť, s ohľadom na jej vek, životné skúseností, a preto neočakáva, že by sa jej mohlo niečo „prihodiť“. Opak je však pravdou a práve tieto ženy volia potrat najčastejšie.

Dôsledky potratu

Otázka potratu sa dotýka mnohých sfér a rozoberá sa hlavne z morálneho pohľadu. Okrem toho má nielen psychologické, ale hlavne lekárske vedľajšie účinky, čo by mal byť dostatočný dôvod, aby sa mu ženy vyhli. „Proces rozhodovania o umelom prerušení tehotenstva môže byť veľmi stresujúci. Pôsobí tu skôr morálne pozadie až následne strach z možných komplikácií. Problémy sa môžu objaviť aj neskôr, zvlášť v situácii, keď sa žena snaží otehotnieť, ale nie úspešne. Reakciou na potrat môže byť pocit viny, úzkostné stavy, necitlivosť až opätovné prežívanie situácie“, hovorí klinická psychologička PhDr. Katarína Jandová, PhD.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií sa na Slovensku vykoná približne 20 potratov denne, a nie z medicínskych dôvodov. Za obdobie 35 plodných rokov ženy (od 15 do 49 rokov života) je to približne 248 200 potratov. A to počet potratov za posledných 25 rokov výrazne klesol. Pri počte žien v tomto vekovom rozmedzí je to 17,7 % v SR!

Tabletka PO styku...

Núdzová antikoncepcia je v súčasnosti založená na dvoch základných mechanizmoch účinku. Prvý je postavený na podaní vysokej dávky gestagénu, levonorgestrelu, v období nasledujúcom bezprostredne po nechránenom pohlavnom styku, a tým dôjde predovšetkým k nepriamemu zabráneniu ovulácie. Núdzová antikoncepcia neprerušuje existujúce tehotenstvo, primárne zabraňuje uvoľneniu vajíčka, a tým sa následne zamedzí jeho oplodneniu a uhniezdeniu v maternici. „Pacientkam radím použiť núdzovú antikoncepciu v štandardných prípadoch, ako je zlyhanie kondómu, ak si zabudli vziať antikoncepčnú pilulku, alebo sa spoľahli iba na prerušovanú súlož,“ hovorí gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková, MPH.

Väčšina užívateliek si po svoju tabletku prichádza do lekárne do 72 hodín od „nehody“. Tabletka do 72 hodín je k dispozícií bez receptu. Na slovenskom trhu sa distribuuje iba pod jednou značkou. V balení sa nachádza jedna tabletka. Predajná cena je od 22 eur.

DO PLOCHY

Sexuálne správanie našich žien

Na Slovensku sa milujeme častejšie, no o to menej sa chránime. V porovnaní so susednou Českou republikou sme však partnerovi vernejšie.

- Na Slovensku majú ženy priemerne 4,9 sexuálnych partnerov za život, v ČR 7 (medzinárodne číslo je 5)
- naše ženy udávajú 2,2 sexuálnych stykov týždenne, v ČR len 1,9 (medzinárodne číslo je 2,3).

Viac sa dozviete na: www.tabletkapo.sk