hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

RUBRIKA OCHORENIA DÝCHACÍCH CIEST

TÉMU PRINÁŠA

 

Trápi vaše dieťatko kašeľ, zápal a oslabená imunita?

 

Na imunitu je dobré myslieť včas, ešte pred nástupom chladnejšej sezóny, ktorá pre mnohé deti a ich obranný systém znamená pravidelne sa opakujúce ataky v podobe infekcií dýchacích ciest. Keď sa pridružia kašeľ a zápaly, je dobré spoľahnúť sa na troch osvedčených bojovníkov s ochoreniami dýchacích ciest.

 

Ak infekcia napadne dýchacie cesty a rozvinie sa v nich zápal, môže dôjsť k obmedzenia dýchania, a tým aj sťaženému zásobovaniu tela kyslíkom. Takéto ochorenia môžu mať rozmanitý charakter a príčiny.

Príčinou sú infekcie

Príčinami niektorej z porúch poruchy v dýchacom systéme sú veľmi často infekcie dýchacích ciest. Nemusí vždy ísť o chrípkové či chrípke podobné vírusové infekcie. Oveľa častejšie sú choroby z prechladnutia, začínajúc pri nádche, cez zápal prínosových dutín a angínu, ktoré môžu vyústiť až do zápalu priedušiek.

Infekciou dýchacích ciest trpia dospelí priemerne dva- až päťkrát ročne, deti dokonca štyri- až osemkrát. Ak sa takýto stav, odborníci hovoria o opakujúcich sa infekciách, vyskytne viac ako šesťkrát za rok, dieťa má pravdepodobne problém s imunitou a rodičia by s ním mali navštíviť ambulanciu imunoalergológa, kam ich odošle pediater. Prerásť do vážnych akútnych alebo chronických ochorení však môžu pri neodbornej terapii.

 

Najčastejšie ochorenia v detskom veku

Pod chorobami z prechladnutia rozumieme v princípe pomerne ľahko liečiteľné choroby dýchacích ciest, ktoré vyvolávajú vírusy, ak, pravda, nenapadnú deti trpiace poruchami imunity a správne sa liečia. Prejavia sa najčastejšie akútnou infekciou sliznice horných dýchacích ciest a nosa, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (stresom alebo pôsobením chladu) a nesmú sa zamieňať s chrípkou.

Infekcie horných dýchacích ciest patria medzi najčastejšie ochorenia v detskom, najmä v  predškolskom veku, kedy sa aj v prípade zdravého dieťaťa môžu objaviť aj niekoľkokrát ročne. Pri vírusových ochoreniach, rovnako nastáva prenos kvapôčkovou infekciou, kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými a vstupnou bránou sú sliznice nosa, hltana, hrtana, ale aj dolných dýchacích ciest. Prvé príznaky sa prejavia od niekoľkých hodín až do dvoch dní po infikovaní.

Príznaky „prechladnutia"

  • opuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa,
  • kýchanie, kašľanie,
  • zvýšená teplota (do 38°C),
  • lesklé oči,
  • väčšia únavnosť a nechutenstvo.

 

Rôzne zápalové prejavy

Ak akútna infekcia vyvolá zápal, ochorenie môže mať rôzne prejavy. Napríklad taká obyčajná nádcha, odborne akútna rhinitída, sa prejavuje vodnatým výtokom z nosa, sťaženým dýchaním cez nos, nosovou rečou, zhoršením čuchu, niekedy kašľom, začervenaním očných spojoviek, bolesťou v hrdle. V počiatočnom štádiu prechladnutia dochádza často k zápalu sliznice hltana, vtedy lekári hovoria o akútnej faryngitíde.

Typickými ťažkosťami sú škrabanie a pocit sucha v hrdle, ako aj bolesti pri prehĺtaní a kašeľ. Malé deti môžu tento stav znášať ťažšie v porovnaní so staršími deťmi, napríklad ho môže sprevádzať aj zvracanie. „Príčinou nemusí byť len dráždivý kašeľ," hovorí pediatrička Dagmar Kollárová. „Zvracanie môžu vyvolať aj do žalúdka zatečené hlieny z horných dýchacích ciest. Malé deti sa totiž s hlienmi niekedy nevedia vyrovnať, tak ich vyvrátia."

Ak zápal postihne aj sliznicu hrtana (akútna laryngitída), dieťatko zachrípne a dráždi ho na kašeľ. V takom prípade môže nastúpiť jeden z troch bojovníkov proti najčastejším ochoreniam dýchacích ciest, dvojzložkový liek STOPTUSSIN. Ide o jedinečnú kombináciu antitusika s expektoračným účinkom. Nie je totiž dobré kašeľ len potláčať, keďže tento prirodzený reflex zabezpečuje očistu dýchacích ciest. „Takýto dvojzložkový preparát používame vtedy, keď má dieťatko súčasne aj mokrý, aj suchý dráždivý kašeľ, teda v prípade, že kašeľ ešte nie je vyprofilovaný," hovorí pediatrička MUDr. Dagmar Kollárová z Ambulancie pre deti a dorast v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Bojovníkom proti zápalu v prípade laryngitídy je rokmi osvedčený prípravok CALCIUM CHLORATUM. „Sirupček" s mierne sladkou príchuťou lieči zápalový proces a bráni jeho rozšíreniu v dolných dýchacích cestách. „Keď sa ku kašľu pridruží opuch slizníc, čo je vlastne prejavom zápalu a sú postihnuté hlasivky, alebo v prípade, že predpokladáme alergickú reakciu, je vhodné pridať k sirupu proti kašľu aj kalciový sirup," vysvetľuje doktorka Dagmar Kollárová.

 

Podporná liečba

Rodičia sa pri zvládaní infekcií dýchacích ciest často spoliehajú aj na podpornú liečbu, s cieľom dieťatku pomôcť zvládnuť boj s vírusom. Jej súčasťou je telesné šetrenie, až pokoj na lôžku, a pohodlné, ľahké oblečenie Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo šalvie lekárskej, repíka a rumančeka. Šalviu možno použiť aj ako kloktadlo podobne ako aj teplú slanú vodu. Vhodné je kloktať niekoľko minút  každé tri hodiny. Prospieva zvlhčovanie miestnosti, v ktorej sa dieťa zdržiava, a zároveň jej dobré vetranie, vlhké inhalácie eukalyptového oleja alebo rumančeka v horúcej vode, teplé obklady na hrdlo, ľahká strava bohatá na vitamíny, veľa tekutín (teplý nápoj menej dráždi na kašeľ), spolu so zvládnutím samotných príznakov, ako sú napríklad kašeľ a nádcha a samozrejme, dobré je tiež zamerať sa na podporu imunity. Detským pacientom bude isto chutiť multivitamínové želé VIBOVIT na posilnenie imunity. Podľa pediatričky je dobré myslieť na imunitu už v predstihu, ešte pred nástupom chladných dní. „Rodičia určite nič nepokazia, ak dávku vitamínov v ovocí a zelenine „zosilnia" multivitamínovým prípravkom na posilnenie imunity. Nie vždy a nie všetky deti, aj napriek snahe rodičov, vedia zo stravy vyťažiť optimálne množstvo vitamínov a stopových prvkov. Začať sa pripravovať na jeseň posilňovaním obranyschopnosti je dobré aj počas stále ešte horúcich dní, keď sa detský organizmus musí vyrovnávať s prechodmi z prehriateho interiéru do klimatizovaného, napríklad aj v obyčajnom nákupnom centre. Väčšinou sa to tiež končí nádchami a soplíkmi."

 

Komplikácie

Nepríjemné je, že jednoduché prechladnutie môže skomplikovať druhotná bakteriálna infekcia. Typicky sa prejaví hnisavou, žltkasto-zelenkavou sekréciou zo zapálenej sliznice nosa. Aj horúčka je pri bakteriálnej infekcii častejšia. Rozšírenie baktérií môže zápal stredného ucha (akútna otitída), zápal prínosových dutín (akútna sinusitída), zápal hltanových mandlí (akútna tonzillitída), zápal priedušiek (akútna bronchitída), zápal pľúc (pneumónia), ktoré sa spravidla musia liečiť antibiotikami.

 

 

Pripravila Iva Baranovičová