hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

RUBRIKA ČREVNÉ ZÁPALOVÉ OCHORENIA

Výskyt zápalových črevných ochorení stále stúpa, odhaliť ich včas je dôležité

 

Skratka IBD (Inflammatory Bowel Disease) alebo zápalové črevné ochorenie zahŕňa Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu. Nepríjemné ochorenia čriev, prejavujúce sa mnohopočetnými hnačkami za deň bez diagnostiky a liečby môžu vyústiť do život ohrozujúcich komplikácií, vrátane rakoviny hrubého čreva. Ide o nevyliečiteľné ochorenia, ktoré značne ovplyvňujú kvalitu života. Napriek tomu sa s nimi dá žiť, nielen prežívať.

Výskyt zápalových ochorení čriev z roka na rok stúpa. Najčastejšie postihuje mladých ľudí vo veku 15 až 35 rokov. Výnimkou však nie sú ani deti. Na Slovensku trpí touto diagnózou asi 14-tisíc pacientov, v Európe sú to viac ako tri milióny. Odpoveď na otázku „prečo?" medicína stále nevie zodpovedať. Crohnovu chorobu aj ulceróznu kolitídu spájajú bolesti brucha, riedka stolica, časté hnačky, zvýšená teplota, letargia, depresie, môžu sa pridružiť rôzne prejavy na koži, zápaly kĺbov, pečene či očí. Mnohí pacienti sa musia naučiť žiť s vývodmi.

 

Odhaliť ochorenie niekedy trvá roky

Doteraz nie je celkom jasné, čo ochorenia spôsobuje. „Vieme o mnohých faktoroch, ktorých kombinácia sa môže podpísať pod vznik IBD, no jednoznačne identifikovanú baktériu, vírus alebo pleseň nemáme. Najväčší problém vidíme v zlyhaní komunikácie nášho imunitného systému," vysvetlil primár chirurgie bratislavskej Nemocnice sv. Michala MUDr. Dušan Podmanický, ktorý sa špecializuje na IBD. Určitú úlohu hrá aj dedičnosť v kombinácii s dlhodobým stresom, nezdravou životosprávou či vírusmi. „Existujú faktory, ktoré môžu čiastočne znížiť riziko vzniku týchto ochorení, ako napríklad dojčenie alebo čo najmenšie užívanie antibiotík v detstve. Jednoznačná prevencia pred vznikom IBD však neexistuje," povedala gastroenterologička doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD., ktorá sa problematike IBD intenzívne venovala v zahraničí, najmä v Holandsku, a dnes svoje skúsenosti uplatňuje na Slovensku.

Diagnostika oboch ochorení je podľa lekárov nesmierne náročná. Môže trvať aj roky, kým pacient zistí, čo ho v skutočnosti trápi. Gastroskopia ani kolonoskopia nedokážu obsiahnuť väčšinu tenkého čreva a pri prvých problémoch sa najskôr musia vylúčiť bežné diagnózy ako potravinové intolerancie či helicobacter. „Ak ochorenie postihuje tenké črevo, využívame pri vyšetreniach sonografiu a magnetickú rezonanciu. Často je potrebné vyšetriť endoskopicky tenké črevo, čo je pre pacientov relatívne zaťažujúce vyšetrenie," uviedla Zuzana Zelinková. Ako ďalej vysvetlila, ulcerózna kolitída postihuje výlučne hrubé črevo, zatiaľ čo Crohnova choroba môže zaútočiť na ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu. „Keď vyšetrujeme hrubé črevo, pri zápalovom ochorení je na ňom viditeľné výrazné zhrubnutie, sliznica je opuchnutá, v čreve je prítomná krv a množstvo hlienu. Takéto črevo nedokáže vstrebať tekutiny a koncentrovať stolicu, preto má pacient vodnaté, hlienovité a často aj krvavé hnačky.

 

Podobné a predsa rozdielne

„Hoci Crohnova choroba aj ulcerózna kolitída patria medzi zápalové ochorenia čreva, líšia sa," hovorí docentka Zuzana Zelinková. „Crohnova choroba sa neprejaví tak očividne krvavými hnačkami, ktoré pacienta privedú k lekárovi. Pacienti sa sťažujú na nafukovanie, problém sa rieši ako laktózová intolerancia, celiakia, pacientka je málokrvná. Práve preto diagnostika niekedy môže trvať aj roky, keďže postihuje aj tenké črevo, ktoré sa ťažko vyšetruje. Niekedy diagnózu potvrdí až magnetická rezonancia."


Liečba si vyžaduje multidisciplinárny prístup

Po diagnostike sa začína hľadanie efektívnej liečby, ktorá sa môže líšiť od pacienta k pacientovi. Stará sa o neho tím odborníkov, ktorí spoločne komunikujú postup liečby. Na prvom mieste je medikamentózna liečba. Podľa Zuzany Zelinkovej lieky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď, dokážu v prípade oboch diagnóz výrazne zlepšiť kvalitu života. „Ide o tzv. biologickú liečbu, ktorá by v ideálnom prípade mala zaberať vždy, no nie je to tak. Ani medicína nevie, prečo niekomu liečba zaberá istý čas a potom už nie. Napriek tomu, od jej objavenia pred dvadsiatimi rokmi nastal v terapii zápalových ochorení výrazný pokrok. Posúvame sa dopredu, aj keď sa pacientom niekedy zdá, že len pomaly. Reakcia na biologickú liečbu je veľmi individuálna, mnohým pacientom nezaberá napríklad aj preto, že bola podaná neskoro. Druhou stranou mince je, že pacienti samotní majú obavu pred takouto liečbou, pred jej nežiaducimi účinkami.  V každom prípade, nežiaduce účinky samotného ochorenia vysoko prevyšujú nežiaduce účinky liečby," dodáva docentka Zelinková.

Keď liečba zlyhá, je čas na chirurgický zákrok, ktorý sa starostlivo plánuje. „Keďže ide o zápalové ochorenie, v čreve vznikajú zápalové ložiská, ktoré sa hoja jazvou, čo črevá znepriechodňuje a farmakologická liečba už nezaberá. Pri Crohnovej chorobe je rozsah možných zásahov veľmi široký, keďže môže postihovať ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu. Pri ulceróznej kolitíde sa odstraňuje celé hrubé črevo aj konečník a na análny otvor našijeme takzvaný pouch, čo je vačok vytvorený z tenkého čreva," povedal Dušan Podmanický. „Takáto operácia je spojená s dočasným vývodom, zachováva však normálnu pasáž cez tráviaci trakt, aj keď má pacient viackrát za deň riedke stolice, v závislosti od toho, ako sa naje."

 

Súčasťou komplexnej liečby pacientov s IBD je aj psychológia

Počet pacientov so zápalovým ochorením čreva evidentne stúpa. „Pravidelne za týždeň v našej ambulancii diagnostikujem päť až šesť nových prípadov. Niekedy ani my lekári nemáme dostatočne dobrý slovník či nie sme vybavený dostatočnými psychologickými nástrojmi na to, aby sme individuálne vedeli každému pacientovi vysvetliť, čo ho v súvislosti s jeho ochorením čaká. Každý je iný, má iné zázemie, inú podporu. Niekomu pomôže, keď ho na vyšetrenie sprevádza partner, inému naopak."

„Súčasťou ochorenia je strata dôvery vo vlastné telo, fyzická a psychická vyčerpanosť. Choroba je niekedy taká unavujúca, že len bežné fungovanie vyťaží plne psychickú kapacitu pacienta," uviedla psychologička Hana Bednaříková. Na letargii, strese či depresiách sa často podpisuje nedostatočná podpora okolia a slabé povedomie verejnosti. Pacienti sa hanbia o chorobe a jej prejavoch hovoriť, každý výlet či nákup si musia starostlivo plánovať s ohľadom na množstvo toaliet v okolí. K zlepšeniu neprispieva ani fakt, že práve najbližší majú sklony poučovať pacienta, čo by mal a čo by nemal jesť a čo z jeho životosprávy ochorenie podľa nich spôsobilo.

Odborníci, ale aj mnohí dlhodobo liečení pacienti sa zhodujú, že aj s tak náročným ochorením sa dá žiť plnohodnotný život. „Okrem pomoci psychológa či psychoterapeuta je dôležité venovať sa koníčkom a záujmom, ktoré im robia v živote radosť. Výhodou je mať s kým zdieľať skúsenosť s ochorením a vzdelávať sa v poznatkoch o IBD. Najlepšie pochopenie majú tí, ktorí tiež takéto niečo prežívajú. Preto odporúčam kontakt s pacientskou organizáciou a zapojenie sa do jej aktivít," dodala psychologička.

 

Chorobu som musela prijať, naučiť sa s ňou žiť

„S Crohnovou chorobou zápasím už dvadsať rokov," hovorí predsedníčka Slovak Crohn clubu Nina Kovačiková. „Za ten čas som sa naučila, že vyhrať nad ňou nedokážem, musím sa s ňou naučiť žiť. Vždy, keď som chcela nad ňou zvíťaziť, skončilo sa to v nemocnici - operáciou. Pochopila som, že prvoradá je dobrá spolupráca s lekárom a potom práve to, aby pacient svoje ochorenie prijal. No a rovnako dôležité sú osveta a edukácia. Nielen laickej, ale aj odbornej verejnosti. Ochorenie sa totiž veľmi ťažko diagnostikuje a trvá naozaj dlho, kým sa odhalí. Problémy sa však diagnostikou nekončia, pacient neraz spolu s lekárom rieši byrokratické rébusy, či má alebo nemá nárok na preplatenie liečby, alebo diétne stravovanie."

 

Pripravila Ivana Baranovičová