hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

Význam kyseliny hyalurónovej pre organizmus


V spojitosti s kyselinou hyalurónovou sa asi väčšine z nás vybavia injekčné výplne vrások, modelácia dekoltu či vpadnutých líc. Aj keď to nie je málo, dobrou správou je, že tento doslova prírodný zázrak dnes využíva nielen korektívna dermatológia, ale aj mnohé ďalšie medicínske odvetvia. Vedci totiž stále prichádzajú na nové spôsoby, ako z nej získať úžitok a prinavrátiť ľuďom zdravie. Kyselina hyalurónová dnes figuruje v tkanivovom inžinierstve, zaoberajú sa ňou výskumy v oblasti hojenia rán, starnutia pokožky, rovnako ako aj cielenej distribúcie a riadeného uvoľňovania liečiv.

Priezračný prírodný zázrak
Pre svoje jedinečné vlastnosti sa kyselina hyalurónová využíva v liečení mnohých chorôb a telesných porúch. Nie je to totiž žiadna umelá zlúčenina vyvinutá v laboratóriu, je to telu vlastná látka. V ľudskom organizme sa vyskytuje prirodzene, rovnako ako aj v telách zvierat a niektorých baktérií. Je to číra, priehľadná láka (hyalos v gréčtine znamená sklo).


V našom organizme sa celkovo nachádza asi 15 gramov kyseliny hyalurónovej v podobe viskózneho gélu. Vo vysokých koncentráciách je obsiahnutá v niektorých mäkkých spojivových tkanivách, koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a sklovci. Významné množstvo tejto priehľadnej látky sa nachádza v pľúcach, obličkách, mozgu a svaloch. Kyselina hyalurónová vzniká s pomocou enzýmov priamo vo vnútri našich buniek a cez bunkovú membránu sa postupne pretláča do medzibunkového priestoru. Z chemického hľadiska ide polymérnu molekuly, glykosamínoglykán (GAG) - teda molekulu, ktorá je zložená z opakujúceho sa reťazca pozostávajúceho z jednoduchých cukrov, kyseliny glukurónovej a N-acetylglukosamínu.

Dokonalá zásobáreň tekutín
V medzibunkových priestoroch funguje ako špongia. Vzhľadom na svoje fyzikálno-chemické vlastnosti má silnú hydratačnú schopnosť. Je schopná vodu absorbovať, udržať a uvoľňovať podľa potrieb organizmu. Pri maximálnej hydratácii dokáže molekula kyseliny hyalurónovej zväčšiť svoj objem až tisíckrát. Jej schopnosť viazať vodu udržiava bezprostredné okolie buniek vždy dostatočne hydratované. Tým sa podporuje delenie a migrácia buniek, výmena výživných a odpadových látok. Bez dostatku vody bunky nie sú schopné života.
Problémom je jej krátka životnosť. V krvi sa rozpadá počas dvoch až piatich minút, v koži počas 12 hodín a jeden až tri týždne v chrupavke. Takmer dve tretiny tejto látky, ktorú vyprodukuje samotný ľudský organizmus, sa spotrebujú takmer okamžite. Jej produkcia v tele klesá s rastúcim vekom. Zdrojom kyseliny hyalurónovej v strave je koreňová zelenina, červené víno, sójové bôby. Obsahujú ju tiež hrebene kohútov a sliepok.  

Ďalšie skvelé vlastnosti kyseliny hyalurónovej
•    Urýchľuje a stimuluje proces hojenia
Je hlavnou zložkou medzibunkovej hmoty a prispieva tak k deleniu buniek a tvorbe nového tkaniva. Pri dostatočnej hladine kyseliny hyalurónovej sa rana hojí rýchlejšie a bez jaziev.  
•    Reguluje zápalový proces
Počas zápalového procesu uľahčuje migráciu buniek (fibroblastov, lymfocytov, leukocytov) smerom k ložisku zápalu a reguluje funkcie bielych krviniek tak, aby pracovali efektívne. Svojimi antioxidačnými vlastnosťami kontroluje priebeh zápalu. Slúži teda aj ako efektívny antioxidant a likvidátor voľných radikálov.
•    Na povrchu slizníc vytvára ochrannú vrstvu
Len správne hydratovaná sliznica je schopná plniť si svoje funkcie a byť efektívnou bariérou pre baktérie a iné škodlivé látky. Kyselina hyalurónová s vodou vytvára na povrchu slizníc „ochranný gél“, ktorý zabraňuje baktériám a vírusom prichytiť sa a množiť.
•    Zvýšenie viskoelastických vlastností kĺbovej tekutiny
Je základnou súčasťou kĺbovej tekutiny; slúži ako zdroj živín pre bunky chrupavky. Je zodpovedná za jej viskozitu – správnu konzistenciu kĺbovej tekutiny. V kĺbe funguje ako „vankúšik“ tlmiaci nárazy vznikajúce pri pohybe a zabezpečuje nám hladký kĺzavý pohyb.

Kyselina hyalurónová v jednotlivých orgánoch
Koža: Až 55 percent sa nachádza práve v pokožke. Vyhladzuje ju a zmäkčuje. Pomáha hojiť rany, má protizápalové účinky a minimalizuje tvorbu jaziev. (Využíva sa napríklad vo výplniach vrások, krémoch na vyhladzovanie jaziev a v prípravkoch na hojenie rôznych chronických a úrazových rán.) 
Sliznica dýchacích ciest: V dýchacích cestách udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a mierni zápal, je prirodzenou súčasťou sliznice nosa. (Používa sa v rôznych prípravkoch na liečbu chronickej nádchy, pri alergii.)
Sliznica dolných močových ciest: obnovuje ochrannú vrstvu pokrývajúcu epitel močového mechúra, chráni pred infekciami a zmierňuje ich priebeh. (Existuje vo forme kapsúl ako podpora správnej výživy buniek močového mechúra a tiež ako vo forme roztoku pri chronických infekciách mechúra.)
Vaginálna sliznica: Zlepšuje lubrikáciu, hydratáciu, hojenie sliznice, zabraňuje jej vysúšaniu a stenčovaniu, bráni infekciám. (Obsahujú ju vaginálne čapíky, ktoré sa  používajú po prekonaní kvasinkovej či bakteriálnej infekcie na regeneráciu sliznice a zvýšenie jej prirodzenej obranyschopnosti, pri suchosti pošvy spôsobenej nedostatkom estrogénov a na rýchlejšie zahojenie poranení po operáciách alebo pôrode.) 
Synoviálna tekutina kĺbov: zlepšuje viskoelastické vlastnosti kĺbovej tekutiny, zmierňuje bolesť a zápal. (Je súčasťou liečby osteoartrózy.)
Sklovec oka: bráni vysychaniu očí a zhoršovaniu zraku. (Nájdeme ju v umelých slzách.)
(red)