hore

90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia 90 rokov ortopédie na Slovensku / 90 Years of Orthopaedics in Slovakia

„Bez minulosti niet prítomnosti,“ hovorí odborný editor publikácie profesor MUDr. Milan Kokavec, PhD., pre ktorého je história  ortopédie a traumatológie srdcovou záležitosťou.

7.8.2013

 

Zdravé srdce potrebuje aj dostatok horčíka

 

Okrem dodržiavania všeobecných zásad zdravého životného štýlu nezabúdať predovšetkým na minerály. Najmä na vitamíny a tzv. srdcové minerály, akými sú horčík a draslík, ktoré môžu byť nápomocné v znižovaní  kardiovaskulárneho rizika.

 

Doprajte srdcu dostatok vitamínov a minerálov

V starostlivosti o svoje srdce by ste na to rozhodne nemali zabúdať. Mnohé z nich totiž prispievajú k normálnej činnosti svalov a nervovej sústavy, napomáhajú prirodzenej tvorbe kolagénu, čo je dôležité pre fungovanie krvných ciev, alebo chránia bunky pred oxidatívnym stresom. Benefit v tomto smere, okrem draslíka, ktorý sa považuje za tzv. srdcový minerál, predstavujú predovšetkým horčík, vitamíny C a E a vitamíny skupiny B. Draslík spolu s horčíkom upokojujú a stabilizujú krvný obeh, pretože rozťahujú cievy, a tak znižujú krvný tlak. Horčík v prirodzenej strave nájdete napríklad v sóji a špenáte.

 

Všestranný minerál - horčík

Horčík je naozaj všestranný - potrebuje ho pre svoje správne fungovanie každá bunka tela. Hoci ľudské telo obsahuje len 20 až 25 g tohto minerálu, ukladá sa vo všetkých telových tkanivách. Takmer tri štvrtiny celkového obsahu nájdeme v kostiach a zuboch (70 %) a zvyšok vo svaloch, pečeni, obličkách, mozgu a jedno percento dokonca koluje aj mimo buniek, čiže v krvnej plazme. Nevyhnutný je pre zdravé srdce, nervy, rast, kosti aj zuby. Prispieva tiež k psychickému vyrovnaniu, znižuje vyčerpanosť a únavu a podporuje správnu látkový výmenu dôležitú pre tvorbu energie. Stará sa o správne fungovanie nervov a svalov, podporuje činnosť srdca a krvného obehu, chráni tkanivá pred ukladaním vápnika (zabraňuje tvorbe obličkových a žlčníkových kameňov na báze vápnika), pôsobí proti zápche. Na Slovensku nedávno prebehol prieskum, ktorý potvrdil, že až tretina Slovákov, najmä vo vekovej skupine nad 50 rokov, trpí nedostatkom tohto minerálu. Horčík je známy ako protistresový srdcový minerál, pretože výborne pomáha zvládať depresie. Udržiava v dobrom stave obehový systém. V kombinácii so selénom pôsobí ako prirodzený upokojujúci a regeneračne-relaxačný prostriedok, ktorý prirodzeným spôsobom tonizuje svalové štruktúry a znižuje riziko kŕčov.

 

Potrebný, no nedostatkový minerál

Akútny nedostatok horčíka v ľudskom organizme je čoraz častejší problém. Riziko stúpa tiež s vekom, a aj s pribúdajúcimi kilogramami - nadváhou a obezitou. Pri jeho nedostatku sa môže dostaviť arytmia srdca, zvyšuje sa riziko infarktu, dochádza k narušeniu funkcií obličiek a štítnej žľazy. Časté sú migrény, podráždenosť, únava, vypadávanie vlasov, zvýšená kazivosť zubov a lámanie nechtov. Dlhodobý nedostatok horčíka ohrozuje najmä ľudí konzumujúcich veľa mliečnych výrobkov, ženy užívajúce antikoncepciu a alkoholikov.

 

Horčík a pohyb

Problém s nedostatkom horčíka veľmi dobre poznajú napríklad športovci. „Krvný obeh sa mení podľa požiadaviek daných záťažou tak, že stúpa prietok krvi najmä svalstvom. Prestup vody z ciev do aktívnych svalov vedie spolu so stratami vody potením a dýchaním k poklesu obiehajúceho množstva krvi. Dochádza k jej zahusteniu," vysvetľuje telovýchovný lekár MUDr. Pavel Malovič. Keďže sa súčasne s vodou strácajú minerály dôležité pre prácu srdca a svalov (vápnik, horčík, draslík, sodík, fosfor, chlór), môže dôjsť ku kŕčom a prípadným kolapsovým stavom. V predchádzaní takýmto stavom je dobré doplniť horčík nielen v potrave (podľa lekára by mal človek denne prijať 300 až 350 miligramov horčíka), ale v závislosti od telesnej záťaže aj prostredníctvom doplnkov stravy v množstve 250 až 500 mg.

Horčík - minerál vnútorného pokoja

Na zvládnutie rýchleho životného tempa potrebujeme nielen zdravé srdce, ale aj vnútornú harmóniu. Ich vynikajúcou podporou je prírodný doplnok výživy Jamieson - Horčík 500 mg + D3 500 IU v biologickej forme s vysokou účinnosťou. Podľa najnovších poznatkov kardiológov je nízka hladina horčíka a vitamínu D3 v krvi rizikovým faktorom pre výskyt arteriálnej hypertenzie i ďalších kardiovaskulárnych ochorení. Horčík spolu s vitamínom D3 udržiavajú v dobrom stave kardiovaskulárnu sústavu. Ochraňujú srdce pred infarktom, regulujú srdcový rytmus, zabraňujú kôrnateniu tepien i zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi. Žiadna iná životne dôležitá látka nedokáže zvýšiť našu odolnosť voči stresu tak ako horčík. Dokáže rýchle upokojiť nervový systém, vďaka čomu sú naše podráždené nervy znova schopné niesť záťaž. Jeho príjem lekári odporúčajú aj pri opakovaných kŕčoch v nohách. Žiadajte v lekárňach! Viac informácií na www.jamieson.sk

(iba)