Strácate zem pod nohami? Závraty majú mnoho podôb

NEUROLOGICKÉ OCHORENIA

 

„Pán doktor, točí sa mi hlava!“ Aj vy si myslíte, že obťažovať lekára takouto vetou je smiešne? Kedy sú závraty neškodné a kedy im treba venovať pozornosť?

Závraty, odborne vertigo, dokážu prekvapiť z ničoho nič. Zvyčajne ide o prechodný stav, ktorý sa za pár sekúnd či minút vytratí. Ak však trvajú týždne či mesiace, prípadne sa často opakujú, môžu signalizovať vážnejšie ochorenie. Po bolestiach hlavy a chrbtice predstavujú tretí najčastejší problém, s ktorým ľudia chodia do ambulancie neurológa. Sťažuje sa na ne asi 25 až 30 % pacientov liečených u všeobecných lekárov alebo neurológov. Po šesťdesiatke znepríjemňujú život každému druhému či tretiemu človeku, ale nevyhýbajú sa ani deťom. Majú rôzne prejavy, za ktorými sa skrývajú rozličné príčiny.

Spadla z bicykla

Júlia (25) pred rokom utrpela úraz a odvtedy má závraty. Zlyhali jej brzdy na bicykli a v prudkej rýchlosti vrazila do stromu. „Okrem otrasu mozgu som mala zlomenú kľúčnu kosť. Od nehody sa mi niekedy pri zmene polohy krúti hlava, hučí mi v ušiach, pred očami sa mi zatmieva, je mi na vracanie.“ Študentka si myslí, že tieto nepríjemné stavy súvisia s úrazom. Ťažkosti neberie na ľahkú váhu, návštevu u lekára však odsúva – teraz ju čaká druhá operácia kľúčnej kosti, z ktorej jej budú vyberať „skrutky“.

Fóbie aj kinetóza

Erika (42) je vášnivá turistka. Donedávna zdolávala rebríky a hrebeňovky slovenských hôr s ľahkosťou kamzíka. „V poslednom čase však mám strach z výšok. Neviem sa zbaviť pocitu, že neudržím rovnováhu a spadnem. Niektoré kamarátky v mojom veku majú podobné problémy. Jedna odmietla vyliezť s deťmi na rozhľadňu, iná neznáša sklené podesty a schodiská v nákupných centrách. Čítala som, že zrejme ide o nepravé vertigo, teda čosi ako krátkodobý pocit priestorovej dezorientácie.“ Štyridsiatnička veľmi dúfa, že sa jej nerozvíja fóbia či panická porucha.

Martin (54) má zasa problémy vždy, keď si ako spolujazdec sadne do auta a skloní hlavu nad mobil či mapu. Začne sa mu točiť hlava a príde mu zle od žalúdka. „Podobné problémy mám aj na mori. Už niekoľko rokov chodím s priateľmi na jachtu, ale kinetózu dostanem takmer vždy.“ Lieky mu zaberú len občas.

Boj o rovnováhu

Udržiavanie rovnováhy je výsledkom komplikovaného systému, ktorý riadi mozog. Samotný závrat je stav, pri ktorom dochádza k narušeniu priestorovej orientácie alebo k falošnému vnímaniu tela a okolia. Prejavuje sa rôznymi príznakmi. Napríklad všetko sa vám pred očami točí. Vnímate pohyb, aj keď sa nehýbete, máte nestabilnú chôdzu ako na kolísajúcej sa lodi, neviete sa zorientovať v priestore. Tieto pocity môže sprevádzať žalúdočná nevoľnosť, vracanie, hučanie či zvonenie v ušiach, bolesti hlavy prípadne tlak v nej, tma pred očami, záblesky pred očami, malátnosť, potenie.

Vo vnútornom uchu alebo mimo neho?

Vertigo najčastejšie spôsobuje porucha v oblasti rovnovážneho orgánu vo vnútornom uchu, v rovnovážnom nerve a v oblastiach mozgu, ktoré „spracúvajú“ pocit rovnováhy. Vtedy hovoríme o periférnych vestibulárnych závratoch.

„Najviac závratov súvisí s vnútorným uchom. Je pre ne charakteristický rotačný závrat, často závislý od polohy hlavy,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Mária Petrincová. Typickým príkladom je polohové vertigo, Menièrova choroba či kinetóza, teda cestovateľská nevoľnosť. „Pocitom závratu môže byť sprevádzaný aj zápal stredného ucha, no hlavným príznakom pri ňom je skôr bolesť, horúčka, výtok z ucha, zhoršenie sluchu,“ spresňuje lekárka.

Centrálne vestibulárne závraty nezávisia od polohy hlavy. Môžu poukazovať na poruchy krvného obehu v oblasti mozgového kmeňa alebo mozočka, teda na akútnu mozgovú príhodu. Vyskytujú sa však aj pri nádoroch, úrazoch a infekciách. Nevestibulárne záchvaty nemajú príčinu vo vnútornom uchu. Trpia nimi ľudia, ktorí začali nosiť bifokálne okuliare alebo potrebujú vyššiu korekciu. Spôsobuje ich aj hladovka, nedostatok vitamínov, anémia, menopauza, ale i úpal, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie drog či niektorých liekov. Niekedy súvisia s nízkym či vysokým krvným tlakom, s poruchami srdcového rytmu, s hyperventiláciou, nízkou hladinou cukru v krvi či poruchami krčnej chrbtice.

Najčastejšie príčiny závratov v skratke: poruchy krvného obehu, zápal stredného ucha, rôzne infekcie a autoimunitné choroby, vedľajšie účinky alkoholu, drog a niektorých liekov, niektoré formy migrény. V pozadí závratov môže byť aj mozgová príhoda, skleróza multiplex, nádor, traumatické poranenie mozgu, psychické ťažkosti, fóbie a úzkostné poruchy

Najčastejšie prejavy závratov v skratke:

Točenie hlavy bez zjavného dôvodu (neužívali ste alkohol, drogy, silné lieky), kedy máte pocit, akoby vaše telo plávalo v priestore, či pri zmenách polohy. Môže ho sprevádzať nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, malátnosť, poruchy videnia, zvonenie v ušiach. Pocity nestability sa objavujú na určitých miestach alebo v istých situáciách, napríklad vo veľkom strese, v dave, na moste či pri cestovaní.

Náš tip:

Kedy je potrebné navštíviť lekára? Závraty netreba podceňovať. K lekárovi choďte, ak sú prudké, stále sa vracajú alebo trvajú dlhodobo bez toho, aby ste poznali príčinu.

 

Zdroj: Hippokrates


 

Súvisiace články