10 najlepších druhov ovocia na podporu chudnutia

O tom, že je ovocie skvelým pomocníkom pri chudnutí, niet pochýb. Ideálne je na desiatu alebo na olovrant, pretože pomáha zaháňať chute na sladké, doplňuje energiu a osvieži. Aké ovocie je vhodné a čo vďaka nemu získate, sa dočítate na nasledujúcich riadkoch.

  1. Ananás

Obsahuje veľké množstvo síry a organického chlóru a má skvelé čistiace schopnosti. Vďaka vysokému obsahu proteolytického enzýmu bromelín štiepiaceho bielkoviny, má ananás protizápalové účinky (likviduje mediátory zápalu). Bromelín sa pre túto vlastnosť uplatňuje aj v liečbe reumatických ochorení svalov a kĺbov. Má ľahko močopudné účinky. Ananásové enzýmy podporujú trávenie mäsa a bielkovín, ktoré sa v zvýšenej miere počas chudnutia konzumujú. Zároveň potláča chute na sladké.

  1. Avokádo

Je známe vysokým obsahom tukov, ide však o zdravé mononenasýtené tuky (omega 9- mastné kyseliny, ktoré sa zúčastňujú na metabolických procesoch premeny tukov na energiu.  Tieto priaznivé tuky podporujú metabolizmus a zvyšujú produkciu testosterónu – hormónu, ktorý podporuje redukciu hmotnosti. „Ak ste však metabolický typ „hruška“ (ak sa vám usadzuje tuk a prebytočná voda obzvlášť v oblasti bokov, stehien a zadočka), kontrolujte si jeho množstvo,“ radí výživová poradkyňa Petra Húsková.

  1. Citróny

Obsahujú veľa vitamínu C. Tento veľmi silný antioxidant aktivuje látkovú premenu v bunkách, priamo zasahuje do premeny energie získanej z potravy na telesnú energiu, podporuje obranyschopnosť organizmu a stimuluje tvorbu a funkciu väzivového tkaniva, kostí a zubov. Okrem toho je nevyhnutný pre normálny priebeh dôležitých biochemických reakcií, napríklad pri detoxikácii cudzorodých látok v pečeni, správny metabolizmus tukov. Citróny sú bohaté aj na vlákninu, preto sa nebojte konzumovať aj dužinu plodu. Citrónová šťava sa odporúča piť spolu s vodou ráno nalačno. Citrón je zásaditý, takže nespôsobuje prekyslenie organizmu. Práve naopak, vyrovnáva pH.

  1. Granátové jablko

Obsahuje veľké množstvo antioxidantov – bojovníkov s voľnými radikálmi, ktoré stoja za väčšinou civilizačných ochorení. Okrem draslíka, vápnika a vitamínov skupiny B obsahujú zrniečka granátového jablka rastlinné polyfenoly, ktoré v ľudskom tele pôsobia podobne ako vitamíny. Šťava aj dužina, resp. zrniečka jablka podporujú trávenie. Mierne trpká chuť redukuje pocit hladu a tak umožňuje väčšiu spokojnosť s menším množstvom stravy. Okrem iného redukuje prejavy aterosklerózy.

  1. Hrušky

Sú plné vlákniny, ktorá následne prispieva k prevencii zápchy a tlmí chute na jedlo. Podporou správnej funkcie tráviaceho systému a odvodom záťažového odpadu zaručíte organizmu lepšie podmienky pre látkovú výmenu a efektívnejšie fungovanie metabolizmu. „Ak vás surové hrušky nafukujú, upečte si ich alebo si pripravte kompót so škoricou a klinčekom s niekoľkými kvapkami stévie. Podpora trávenia je v tomto prípade zaručená,“ radí Petra Húsková.

Ovocie na raňajky
  1. Jablká

Obsahujú polyfenoly a nestráviteľnú vlákninu (asi tretinu z celkovej hmotnosti), ktorá je dôležitá pre správne trávenie. Okrem toho sú z takmer 80 percent zložené z vody a neobsahujú takmer žiadne sacharidy. Keďže sú jablká bohatým zdrojom vitamínu C, A, E a K, ale aj vitamínov skupiny B, kyseliny listovej, horčíka, draslíka a vápnika, a navyše neobsahujú takmer žiadny sodík a tuk, sú ideálnym ovocím pri chudnutí. Väčšina týchto substancií sa nachádza v šupke alebo priamo pod ňou – aj preto sa odporúča konzumovať jablká neošúpané.

  1. Kantalupský melón

V ovocie bohaté na vitamíny A, C a B sa môže pochváliť aj vysoký obsahom glutatiónu, silného antioxidantu, ktorý chráni bunky pred toxínmi a antioxidantmi. Tento druh melóna obsahuje aj protizápalové látky, ktoré podporujú usadzovanie tuku v tele, jeho konzumácia môže prospieť v snahe schudnúť.

  1. Kokos

Obsahuje olej, ktorý má termogénny efekt, prispieva k zvyšovaniu telesnej teploty a tým podporuje metabolizmus a tiež celkovú látkovú premenu, čo uľahčuje redukciu hmotnosti. Kokosové orechy sú prirodzene sladké a aj malé porcie ich dužiny tak môžu prispieť k tomu, aby sme sa cítili sýtejší. Potreba jesť sa dostaví neskôr, a preto zjeme aj menej jedla.

  1. Pomaranče

Sú nabité zdravými fytochemikáliami a vitamínom C, ktorý je kľúčovou látkou vyvolávajúcou produkciu kolagénu – bielkoviny, ktorá udržuje pokožku sviežu a pružnú. Je výbornou zásobárňou vody, vitamínov a vlákniny. Pomaranče garantujú, že zatiaľ čo sa váš organizmus zbavuje prebytočnej hmotnosti, vaša pleť zostáva čistá a žiarivá.

  1. Vodný melón

Napriek tomu, že obsahuje aj pomerne veľa cukru, vysokým podielom vody vytvára pocit plného žalúdka, zatiaľ čo v skutočnosti prijmeme pomerne málo kalórií.

Striedmosť pri vianočnom stole sa nám odplatí v pohode, s ktorou prežijeme sviatky

Vianočný čas prináša so sebou okrem rodinnej pohody a spolupatričnosti aj svoje riziká, spočívajúce najmä v novodobej tradícii čo najbohatšieho stola, plného pokrmov, ktoré azda okrem veľkonočných sviatkov nekonzumujeme tak často. Odborníci z radov zdravotníkov deklarujú, že nie sú proti zachovaniu tradičných vianočných jedál, no podľa ich skúseností sú stále vianočné sviatky aj časom zvýšených návštev pohotovostí kvôli vyššiemu výskytu infekčných hnačkových ochorení, žlčníkových záchvatov, kŕčovitých bolestí žalúdka a iných tráviacich problémov. Dôvodom býva nekontrolované hodovanie, kombinovanie často nekombinovateľných jedál, ale aj málo pohybu.

Neprejedať sa počas vianoc sa oplatí

Takýto spôsob stravovania, ako aj prejedanie narúša jeho rovnováhu a vyvoláva niektoré zo spomínaných chorobných zmien. Podľa vedúcej odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici MUDr. Márie Avdičovej hrozí aj riziko prenosných ochorení. „Sú to najmä majonézové šaláty, ktoré by sme mali pripraviť až v deň konzumácie. Ak sa na ich prípravu použije majonéza vyrobená zo surových vajec, za 24 hodín môže dôjsť k premnoženiu baktérií a jedlo môže spôsobiť infekčnú hnačku. Opatrne treba postupovať aj pri pečení zákuskov a koláčov, kde sa napríklad používajú tepelne neupravené vajíčka, rovnako bielka, ako žĺtka,“ konštatovala. Čo sa týka kombinácie „tradičných“ vianočných pokrmov, pozor by si podľa nej mali dávať hlavne ľudia, ktorí majú žlčníkové kamene. Na prípravu štedrovečerného šalátu by mali použiť namiesto smotany napríklad nízkotučný biely jogurt, či pred použitím mierne obvariť cibuľu. Rovnaké pravidlá ostražitosti je potrebné cez vianočné sviatky dodržiavať aj pri pití alkoholu. V neposlednom rade pri zvýšenom príjme energie si treba dopriať aj dostatočne energeticky náročný pohyb.

Prejedanie sa počas sviatkov, ako sú Vianoce, či Veľká noc, nemá podľa odborníkov dlhú históriu. Charakteristické je hlavne v posledných rokov v ekonomicky rozvinutých krajinách. Vyprážané mäsá, rozmanité údeniny, majonézové šaláty, krémové zákusky a k tomu namiesto aktívneho pohybu hodiny strávené pred televíznou obrazovkou – to všetko ostro kontrastuje s tým, ako vianočné sviatky prežívali naši predkovia. Tí napriek vyššej fyzickej aktivite boli v jedení podstatne skromnejší. Vianočné menu sa väčšinou skladalo z jednoduchších polievok, ako sú  kapustová s hríbmi, šošovicová či fazuľová polievka a zemiakmi bez klobás a smotany, oblátky s medom, pupáky s makom, vianočka, makovník či orechovník, nanajvýš kúsok údeného a ryba. Možno by mnohým z nás prospelo vrátiť sa aspoň čiastočne k týmto tradíciám.

(red)