Aj so psoriázou sa dá žiť

Sú ochorenia, ktoré nezainteresovaný nespozoruje. Pri komunikácii s cudzím človekom neodhalíme, že trpí Crohnovou chorobou alebo má ischemickú chorobu srdca. No pri iných sú symptómy badateľnejšie. Platí to najmä pre kožné ochorenia a psoriázu, ľudovo nazývanú lupienka, obzvlášť. Charakterizujú ju často veľkoplošné ložiská zhrubnutej červenej kože s typickými odlupujúcimi sa šupinkami na povrchu.

Problémom je, že podobné príznaky sa zvyknú robiť na viditeľných miestach – na rukách alebo i na tvári, čo pacientovi komplikuje bežnú komunikáciu s ľuďmi, ktorí sa správajú rezervovane a neraz majú dokonca obavy z možnej nákazy. Tým sa redukujú jeho šance v súkromí a v intímnom vzťahu a znižuje sa miera tolerancie okolia v pracovnom prostredí alebo pri bežnom kontakte v obchode, na pošte či úrade. Obmedzenia pociťuje aj v priestoroch pre relax, najmä na plavárňach, na kúpaliskách či v zariadeniach pre športové aktivity. Výsledkom je zhoršenie duševného stavu pacienta, ktoré prechádza často až do depresie. I deti s touto diagnózou bývajú zakríknuté, pretože sa cítia byť spolužiakmi odstrkované. Psoriáza sa preto často spája s duševným utrpením a s celkovým zhoršením kvality života.

O psoriáze by sme mali vedieť, že …

… v žiadnom prípade nie je nákazlivá či prenosná, pretože ide o autoimunitné, neraz geneticky podmienené zápalové ochorenie.

… príčinou je porucha funkcie imunitného systému, ktorý spôsobuje nadmernú produkciu kožných buniek, odlupujúcich sa vo forme šupín.

… dlhé roky sa vôbec neprejavuje, ale odštartovať ju môže streptokoková i iné infekcie, stres či nezdravý životný štýl (alkohol, fajčenie, obezita).

… okrem výrazných kožných prejavov s ložiskami hlavne na lakťoch, na kolenách a vo vlasovej časti hlavy postihuje aj nechty a kĺby.

… mechanizmy, ktoré ju spôsobujú, môžu viesť aj k iným zdravotným ťažkostiam – k cukrovke, k zápalom čriev či štítnej žľazy, k nádorovým či k srdcovo-cievnym chorobám.

… špeciálnym problémom je psoriatická artritída, ktorá spôsobuje bolestivé zápaly a opuchy kĺbov a neskôr ich možné deformácie.

Zásadne komplexná liečba

Rozhodujúca je včasná diagnóza a spolupráca s lekárom. Okrem medikamentov patrí k liečbe používanie špeciálnych mastí a krémov, najmä v cykloch vzplanutia, keď sa vonkajšie príznaky zhoršia, čo býva následkom stresu alebo príchodom zimy. Pomáhajú aj pobyty v kúpeľoch alebo pri mori.

Liečivý domáci kúpeľ

Prímorskú liečbu, žiaľ, možno využívať len obmedzene. Každodenný liečivý kúpeľ si však vďaka prípravkom KAWAR – soli a bahna z Mŕtveho mora – možno dožičiť aj doma, vo vani. V soli viazaný oxid siričitý a bitúmeny (dechty) majú výborný účinok na liečenie psoriázy, atopických ekzémov i ďalších kožných ochorení. Zmierňujú svrbenie kože, zmäkčujú jej tvrdé zrohovatené časti, odstraňujú šupiny a pôsobia hojivo.

Na vaňu s obsahom 60 až 80 litrov vody stačí rozpustiť 125 až 250 g soli z Mŕtveho mora. Soľ nemá žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky.

 Bahenný zábal

Čierne bahno z Mŕtveho mora obsahuje zmes minerálnych látok a solí jedinečného zloženia, ktoré v kombinácii s teplom majú blahodarný účinok na organizmus. Okrem účinkov uvedených pri regeneračnom kúpeli zvyšujú metabolizmus bunky, urýchľujú prietok v lymfatických dráhach, zrýchľujú obeh krvi a pomáhajú celé telo vhodne rozohriať a obnoviť tak funkcie, ktoré vedú k orgánovej rovnováhe.

Zábal je vhodné aplikovať aspoň raz týždenne ihneď po kúpeli. Čierne bahno má mimoriadny liečebný efekt pri spolupôsobení slnečných lúčov počas leta či horského slnka počas zimných dní.

Najúčinnejšia je biologická liečba, ktorá rieši problém systémovo. Musí sa však chápať komplexne ako výsledok kooperácie všetkých špecialistov, najmä v prípade pacientov, ktorým sa rozvinuli aj ďalšie ochorenia.

Príležitosť pre konzultáciu s odborníkmi

Pri príležitosti Svetového dňa psoriázy, 29. októbra v čase od 8. do 16. Hodiny, budú môcť záujemcovia v rámci Dňa otvorených dverí bez výmenného lístka navštíviť centrá biologickej liečby a poradiť sa s lekármi o liečebných možnostiach psoriázy i riešení ich prípadu. Podrobnejšie informácie nájdete na webovej stránke www.derma.sk.

 

Autor: Alžbeta Slováková

 

Zoznam pracovísk, ktoré môžu pacienti v Deň otvorených dverí navštíviť 

Univerzitná nemocnica Bratislava – Nemocnica Staré mesto
Dermatovenerologická klinika, Mickiewiczova 13
2. poschodie
prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD.

Univerzitná nemocnica Bratislava
Kožná klinika UNB a SZU, Ružinovská 6
Prízemie
MUDr. Mária Žilinková

Fakultná nemocnica Martin
Dermatovenerologická klinika, Kollárova 2
1. poschodie
prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica
Dermatovenerologická klinika, Nám. L. Svobodu 1
2. poschodie, č. dverí 239
MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.

FN L. Pasteura Košice
Klinika dermavenerológie, Trieda SNP 1
8. poschodie
MUDr. Tomáš Kampe

FNsP J. A. Reimana Prešov
Oddelenie dermatovenerológie, J. Hollého 14
Prízemie
MUDr. Klára Martinásková, PhD.

Fakultná nemocnica Nitra
Dermatovenerologické oddelenie, Špitálska 6
1. poschodie
MUDr. Katarína Zaujecová

Súvisiace články

Mlynáriková Vanda

Psoriatická artritída je kĺbový zápal, ktorý môže postihnúť pacientov s kožnou či nechtovou psoriázou. Ochorenie patrí do skupiny tzv.

MUDr. Katarína Kovarčíková

Pozitívne nastavenie. Rovnako ako v prípade ostatných chronických ochorení je to jeden z faktorov, ktorý dokáže zásadne ovplyvniť celú, aj