Migréna. Bolesť hlavy, ktorá robí zo života peklo

NEUROLOGICKÉ OCHORENIA

 

Migréna trápi čoraz viac mladých ľudí. Môžu ju zdediť, no častejšie je na vine priveľký stres a napätie. Poradiť si s ňou nevedia ani ľudia v zrelom veku. Ako ju odlíšiť od bežných bolestí hlavy?

Mnohí migrénu zľahčujú, že je to choroba ľudí, ktorí až priveľa analyzujú… Migréna však nie je výmysel. Je to nepríjemné chronické ochorenie a regulárna neurologická diagnóza. Mnohých drastické bolesti hlavy vyradia z bežných činností aj na niekoľko dní.

Naozaj iba ženy?

Štatistiky ukazujú, že na Slovensku máva záchvaty migrény vyše 160-tisíc ľudí. Prevažujú ženy, no ani muži nie sú až takou výnimkou. Je ich približne trikrát menej, približne 40-tisíc. Zaujímavosťou je, že kým mužom môžu ťažké bolesti vekom doznievať alebo sa úplne vytratiť, ženám sa oveľa častejšie skôr zhoršujú. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo vekovej skupine 25- až 45-ročných, ale trpia ním už aj deti a čoraz častejšie veľmi mladí dospelí ľudia. Mnohí netušia, že ich trápia migrény. Myslia si, že majú bežnú bolesť hlavy a pomáhajú si voľnopredajnými liekmi proti horúčke a bolesti.

O tzv. migrenóznych bolestiach sa oplatí vedieť, že nebývajú obojstranné a nesústreďujú sa hlavne okolo spánkov. „Predpokladá sa, že migrenóznu bolesť hlavy spúšťa aktivácia tzv. generátora migrény v mozgovom kmeni a v oblasti hypotalamu, a to podnetmi, ako sú napríklad stres, emócie, užitie niektorých potravín či hormonálne výkyvy. Zvýšená aktivita tohto centra vedie potom k podráždeniu vlákien trojklanného nervu v mozgových obaloch a v okolí ciev, dôsledkom čoho je rozšírenie ciev a prienik bielkovín plazmy do okolia, kde následne vzniká sterilný zápal s vylučovaním látok, ktoré sú zodpovedne za bolesť,“ konkretizuje neurologička MUDr. Mária Petrincová.

 

MUDr. Mária Petrincová

Zmeny nálad alebo chutí

Blížiaci sa záchvat môžu naznačovať špecifické príznaky: zmeny nálad, únava, ospalosť, porucha koncentrácie, zvýšená dráždivosť. Na túto fázu sa zvykne naviazať aura, ktorá sa objavuje 15 až 30 percentám ľudí trpiacich migrénou. Najčastejšie je zraková, vtedy môžete vnímať skreslené videnie s mihotajúcimi sa svetlami, ale máva aj podobu poruchy reči, obrny končatín na jednej strane alebo pocitu mravčenia v okolí úst. Keď aura doznie, začína sa spúšťať bolesť hlavy.

Aj pri migrénach bez aury je bolesť spočiatku jednostranná, ale neskôr sa môže rozšíriť na celú hlavu. Je pulzujúca, ťahavá, bodavá a mimoriadne intenzívna. K tomu sa často pridáva pocit na vracanie alebo samotné vracanie, tiež neznášanlivosť svetla a zvukov. Atak obvykle trvá 4 až 72 hodín, v extrémnych prípadoch sa natiahne aj na týždeň. Vtedy je už potrebný zásah lekára, neraz i pobyt v nemocnici a infúzna terapia.

Ako a prečo vzniká?

Mechanizmus bolesti je už síce známy, neznámou však ostáva presná príčina. Viac sa vie o provokatéroch týchto ťažkostí. V prípade žien sú to napríklad ženské hormóny a ich prirodzené výkyvy. A to je aj odpoveď na otázku, prečo mnohé ženy bolí hlava v období menštruácie. Niektoré však migréna prekvapí počasí ovulácie. Ak sú za migrénou ženské hormóny, je možné, že sa migréna zmierni po nástupe menopauzy. No neplatí to stopercentne. Približne pätine žien ochorenie zostáva aj vo vyššom veku a niekedy sa ešte aj zhorší.

Mladým ženám môže záchvaty odštartovať hormonálna antikoncepcia. V tom prípade je lepšie vysadiť ju. Obzvlášť, ak mávate migrénu s aurou, ktorá je rizikovým faktorom pre vznik cievnej mozgovej príhody. Spúšťačom migrény býva aj jedlo. Za jedného z hlavných vinníkov sa často označuje čokoláda a obsah kakaa v nej, ale ukázalo sa, že migrénu vyprovokuje skôr vzácne. Oveľa častejšie je na vine kofeín, ktorý môže na jednej strane niekomu bolesti skôr zmierniť, iným však naopak vyvolať. Ešte horší vplyv máva alkohol, najmä červené víno, ale aj tavené či plesňové syry.

Príčinou ťažkostí býva aj vyššia hladina histamínu. Keď trpíte histamínovou intoleranciou, mali by ste sa vyhnúť hlavne kuracine, paradajkám, citrusom, konzervovaným potravinám a polotovarom. Najlepšie je odsledovať, čo vám škodí a potom sa stačí vyhnúť iba rizikovým pokrmom.

Migrénu vie vyvolať aj priveľa stresu, málo oddychu a spánku. Tiež zmena počasia spojená so zmenou atmosférického tlaku. Provokatérom môžu byť aj niektoré lieky.

Riešte to

Ak vás trápia opakované silné bolesti hlavy, nečakajte, že spontánne prejdú. Migréna totiž môže sprevádzať aj vážnejšie zdravotné problémy. Pomôcť sa dá vždy. Potrebná je však aktívna spolúčasť dotknutého človeka, a to v podobe zmeny životného štýlu a správnej stravy. Vyhýbajte sa konzervovaným potravinám, sladkostiam a bielej múke. Pri diagnostikovanej migréne dbajte na dostatok relaxu a ak vám nič nebráni, venujte sa športu. Tiež môže pomôcť. Mnohým to možno nevyhovuje, ale pri migréne je potrebná každodenná rutina, kvalitný spánok, pohyb na čerstvom vzduchu, dostatočný prísun tekutín a vyhýbanie sa fyzickému preťaženiu. Rovnako dôležitá je aj pravidelná strava. Do jedálnička si zaraďte potraviny s obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú v olejoch a mastných rybách. Spúšťačom migrény môže byť aj nedostatok horčíka, preto tiež dbajte na jeho dostatočný prísun. Nájdete ho v zelenej listovej zelenine, minerálkach či v celozrnných pokrmoch.

Čo je migréna a čo nie

Tenzná bolesť

Nie je migrénou. Je to bežná bolesť hlavy, s ktorou má skúsenosti takmer celá populácia. Je mierna, tupá, väčšinou v spánkoch a zvyčajne je jednodňová. Objavuje sa po preťažení alebo v období nadmerného stresu.

 

Zdroj: Hippokrates

 

 

Súvisiace články

migrena-bolest-hlavy

NEUROLOGICKÉ CHOROBY   Mnohí si migrénu zamieňajú s bolesťou hlavy. Aj preto ju spoločnosť málo akceptuje a toleruje. Migréna však