Imunita seniorov je iná ako detí a dospelých. Ako ju posilniť?

Organizmus seniora je špecifický, a preto jeho imunita potrebuje iné stimuly, aby sa udržala pri sile. Bude inak rovnako krehká ako kosti ľudí vo vyššom veku a jej ochranný val dokáže s masívnymi následkami prelomiť aj vírus, ktorý by človeku v produktívnom veku spôsobil iba dočasné a nevýrazné zhoršenie zdravotného stavu.

 Vieme aj to, že imunitný systém ľudí vo vyššom veku reaguje inak ako v produktívnom období života. „V dôsledku starnutia ľudského organizmu sú reakcie imunitného systému spomalené, čo zvyšuje riziko rozvinutia závažných chorôb, komplikovaný priebeh inak bežných infekcií, pomalšie hojenie rán a ďalšie komplikácie,“ potvrdzuje MUDr. Martin Petrík.

Životný štýl

Rovnako ako v mladosti, aj vo vyššom veku má na imunitu najväčší vplyv životný štýl. Väčšina rád odborníkov o tom, ako imunitu posilňovať, smeruje preto práve k strave, k spánku, k pohybu či k obmedzeniu užívania škodlivých látok (tabak, alkohol, prípadne intoxikácia inými látkami). Je však ľahké niečo povedať, napísať, ale fungujúce odporúčania pre seniorov sú také, ktoré sa na život dívajú ich optikou. Nech sa páči, tu sú.

 Niekoľko rád o jedle

„Mnoho seniorov stráca chuť do jedla, v dôsledku čoho chudne a oslabuje svoju imunitu. Samozrejme, existuje aj skupina seniorov s nadváhou, čo je tiež faktor podkopávajúci imunitu,“ hovorí MUDr. Martin Petrík. Ako z toho von? Pomáha zaviesť si pravidelný režim jedenia, deň za dňom sa pomaličky opäť naučiť jesť ráno (jogurt alebo pečivo), dopoludnia (porciu ovocia alebo zeleniny), na obed (aspoň polievku), poobede (napr. obložený chlebík) a večer (teplé jedlo). Porcie nemusia byť veľké, skôr naopak.

Treba si dávať pozor na cukry a tuky (sladké jedlo si doprajte napríklad iba v piatok), z mäsa by mala hrať hlavnú úlohu hydina a údené výrobky by ste mali obmedziť na minimum. Naopak, veľmi dôležitou súčasťou jedálneho lístka seniora sú kyslé mliečne výrobky, ktoré podporujú črevnú mikroflóru – takú dôležitú pre správne fungovanie imunitného systému.

Dôležité doplnky

Či už ako senior užívate denne niekoľko druhov liekov, alebo máte to šťastie, že žiadne nepotrebujete, je dôležité dopriať organizmu podporné látky, ktoré pomáhajú imunitnému systému a v ideálnom prípade aj eliminujú niektoré vedľajšie účinky liečiv.

Čoraz viac lekárov odporúča ľuďom po 65. roku života užívať prírodné preparáty s obsahom beta glukánu – výťažku z hlivy ustricovej. „Opakovane sa preukazuje, že funguje nielen ako prevencia ochorení, ale pomáha aj imunitnému systému rýchlejšie zvíťaziť nad začínajúcim ochorením,“ hovorí Adrián Doboly. „V mnohých prípadoch sa dokázalo, že spolupracuje s ďalšími liečivami, pomáha zlepšovať ich účinok a redukovať nežiaduce účinky.“ Pre seniorov sú vhodné preparáty s vyšším množstvom beta glukánu, obohatené o dôležité vitamíny C a D.

Zdravý pohyb a dobrý spánok

Ideálne je, ak máte môžete pohybovú aktivitu vykonávať spolu s partnerom alebo celou skupinou ľudí. To má mnohonásobný pozitívny vplyv – navzájom na seba dávate pozor, spoločne sa motivujete a zároveň máte príjemnú spoločnosť a sociálne kontakty – čo tiež posilňuje imunitu.

Po vhodnej pohybovej aktivite sa zlepšuje aj kvalita spánku, s ktorou mávajú seniori problém. Na ešte lepší spánok odporúčame dať si večer šálku upokojujúceho čaju (napríklad z ľubovníka bodkovaného) s medom.

Čo posilňuje imunitu v seniorskom veku?

  1. Pravidelná strava, menšie porcie, jedlo tri- až päťkrát denne.
  2. Dostatočný pitný režim (voda, čaj, polievka).
  3. Primeraný pohyb.
  4. Dostatok spánku.
  5. Vhodné doplnky výživy, ktoré doplnia chýbajúce vitamíny, minerály a minimalizujú vedľajšie účinky užívaných liekov.
  6. Sociálne kontakty s blízkymi a príjemnými ľuďmi.
  7. Dobrá nálada (vždy sa nájde dôvod na úsmev a ak nie, usmejte sa aj tak, pocítite, že sa zlá nálada alebo smútok zmierňujú).
  8. Slnko (prechádzky v slnečný deň pôsobia blahodarne).
  9. Očkovanie (vrátane očkovania proti COVID-19, prípadne ešte proti pneumokokom).

Vekom výkonnosť imunity klesá

V tele sa nachádzajú miesta vybavené „senzormi“ zachytávajúcimi a registrujúcimi cudzie látky a bunky, ako je lymfatický systém s lymfatickými uzlinami. Súčasťou imunitného systému je aj mnoho ďalších špecializovaných buniek v krvi, tkanivách a predovšetkým v slizniciach. Imunita ovplyvňuje celý rad látok a mechanizmov, ktoré môžu jej stav zlepšiť, ale tiež výrazne zhoršiť. S pribúdajúcim vekom výkonnosť imunity klesá, preto jej treba venovať viac času a posilňovať ju. Imunitu okrem stravy a výživy ovplyvňuje životné prostredie a nezastupiteľný vplyv má aktívny pohyb ako súčasť zdravého životného štýlu, v ktorom majú svoje postavenie otužovanie, boj proti stresu, dostatočná relaxácia a kvalitný spánok.

Titulka: Shutterstock

Súvisiace články

imunita-fungovanie

IMUNITNÝ SYSTÉM   Imunitný systém je náš biologický obranný systém, akási vlastná obrana organizmu, ktorá nás pomocou špeciálnyc

stres imunita

PODPORA IMUNITY Aktuálne celý svet žije vo veľkom strachu a neistote. Vojna hneď za našimi hranicami nechala málokoho pokojného. Sme v st

lieky-spotreba

PREVENCIA A PODPORA IMUNITY    Dlhotrvajúca pandémia, počas ktorej sa odporúčalo užívať v domácej liečbe pri ľahkom a stredne ťa